NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

Únor 2009

ANIMISMUS,BOHYNĚ A BŮH

26. února 2009 v 11:16 | Miky |  ZAMYŠLENÍ
Animismus
Nejstarší známou formou náboženského přesvědčení je bezesporu animismus. S animismem se setkáme u všech lidských společenství ,která dodnes žijí "primitivním" přírodním způsobem života a můžeme si být jisti ,že byl pevnou součástí náboženských představ i lovců mamutů ,kteří žili na našem území už před 30 000 lety.

ÚVOD BLOGU

25. února 2009 v 18:28 | Miky |  O BLOGU
Vždycky mě to táhlo k přírodě. Od svých čtrnácti do devatenácti let jsem hodně trampoval a potom i trošku skautoval. Když jsem se pak oženil toulal jsem se s rodinou ,nebo i sám po lesích a lukách ,pozoroval žáby v tůních ,učil se znát ptáky a stromy a rochnil se v přírodní filosofii rudého muže. Věděl jsem ,že i moji vlastní předkové tj.evropané žili kdysi ,jako indiáni kmenovým způsobem života a v souladu se Zemí ,ale jejich tradice jsem považoval za dávno zapomenuté a ztracené. Z větší části to tak skutečně je ,ne však docela. Lecos jde vyčíst z poznatků archeologů a etnografů. Později jsem si začal z těchto fragmentů starých předkřesťanských náboženství skládat svojí vlastní formu šamanské víry. Někdy koncem roku 1998 jsem se začal prostřednictvím knih seznamovat s neopohanským kultem Wicca a zjistil jsem ,že to bude zřejmě dobrá odpověď na moje hledání. Ačkoli čerpám i z jiných zdrojů např. ze zenového buddhismu a rozhodně nejsem žádný dogmatik ,je Wicca od té doby pevnou součástí a dnes i samotným základem mojí duchovní cesty. Nestal jsem se členem žádného covenu (čarodějnického sboru) ,jednak u nás žádné pokud vím nefungují ,jednak o to vlastně ani nestojím. Jsem dnes svým založením anarchista a veškeré organizační struktury ve mě vyvolávají podezření. Dávám přednost svobodným a "drzým" čarodějnicím ,před pojetím Wiccy jako organizovaného náboženství s funkcí velekněze a velekněžky a systémem čarodějnických stupňů. Nechci tradiční Wicce křivdit. Práce v covenu má jistě celou řadu výhod a velekněžská funkce a stupně své opodstatnění ,ale já mám ze svého života smutné zkušenosti se sektářstvím a manipulací a tak se raději držím stranou. Bojím se samozvaných majitelů pravdy ,kteří rádi ostatním diktují čemu mají věřit a čemu ne ,apod. Unavují mě i věčné polemiky a diskuze nad tím ,kdo je "opravdovým" wiccanem a kdo není ,jestli stačí sebezasvěcení ,nebo musíme být zasvěceni jiným wiccanem atd. Ó Bohové ,jsme mi lidi ,ale pitomci! Ty z vás ,které můj "nepravověrný" přístup k věci nepohoršil a neodradil srdečně vítám a zvu k nahlédnutí do mojí osobní Knihy Stínů.
Podle staré tradice si každá čarodějnice a každý čaroděj (jak se wiccanům někdy také říká) takovou knihu píše. Kniha Stínů obsahuje wiccanské recepty ,modlitby a zaklínadla, popisy rituálů a vše co se čaroděj na své cestě naučí. Kniha Stínů se tak stává wiccanovi deníkem a mapou jeho duchovní cesty. Na tomto blogu se s vámi rád o některé části mojí vlastní knihy podělím.


wicca

Od napsání tohoto úvodního článku mého blogu uběhlo již více než 5.let (dnes je 15.7.2014) a za tu dobu se moje pohanská cesta v mnohém změnila, proto je na místě vložit sem odkaz na můj poslední článek, který hovoří o tom, jaký je můj vztah k wicce dnes.