NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

ANIMISMUS,BOHYNĚ A BŮH

26. února 2009 v 11:16 | Miky |  ZAMYŠLENÍ
Animismus
Nejstarší známou formou náboženského přesvědčení je bezesporu animismus. S animismem se setkáme u všech lidských společenství ,která dodnes žijí "primitivním" přírodním způsobem života a můžeme si být jisti ,že byl pevnou součástí náboženských představ i lovců mamutů ,kteří žili na našem území už před 30 000 lety.

Podle této víry má všechno na světě ,tedy nejen člověk ,ale také zvířata ,ptáci ,rostliny ,stromy a dokonce i voda ,oheň a kameny ,svojí duši (anima). V pojetí animismu není na zemi nic zbytečné a bezcenné. Každá ,i ta nejmenší bytost má své určené místo a svůj zvlášní úkol.
Chtě-li takový lovec mamutů ulovit zvíře nebo porazit strom ,modlil se nejdříve k jeho duchu. Vysvětlil mu proč ho potřebuje a žádal o svolení. Mluvit s ptáky ,zvířaty apod bylo pro dávného člověka stejně běžnou záležitostí ,jako komunikovat se svými lidskými sousedy. Modernímu člověku se takové jednání může zdát směšné ,ale podívejme se kolem sebe ,kam jsme to s naším arogantním a necitlivým přístupem k našim zvířecím a rostlinným příbuzným dotáhli. Možná by stálo za to vypůjčit si něco z moudrosti našich předků. Vědomí toho ,že jako lidé nejsme na zemi jediní a nejdůležitější je základním předpokladem k řešení dnešní ekologické krize.

Velká Matka
Kromě animismu lze u pravěkých lovců a sběračů vysledovat počátky kultu Bohyně Matky a tzv. Rohatého Boha.
Venuše 02
Bohyně Matka je lidem skutečně známa už od doby kamenné. Dokazují to četné nálezy rytin ,maleb a sošek ,které označujeme souhrnným názvem "Venuše". Venuše mívají zdůrazněná ňadra ,břicha a rodidla ,zatímco ostatní části těla jsou většinou nevýrazné. Je tak vyzdvižena plodnost a mateřství ,základní vlastnosti Velké Matky. S rozmachem zemědělství nabyl kult Bohyně ještě na významu. Země je chápána jako ztělesnění Velké Matky ,která dává úrodu a živí své lidské i zvířecí děti.
Za dobu existence lidské společnosti byla Bohyně s atributy Velké Matky uctívána mnoha národy na mnoha místech naší planety. Z velkého množství jmen pod kterými ji lidé znali uveďme alespoň Deméter ,Astarot ,Isis nebo Artemis.
Kromě Země vládne Bohyně Matka také vodnímu živlu a to především pramenům. Mnoho studánek s léčivou vodou na našem území svědčí o dávném uctívání Bohyně Matky našimi předky. Nebeským tělesem ,které bylo s Velkou Matkou dáváno do souvislosti byl od pradávna Měsíc. Pohané v minulosti stejně jako ti dnešní vždy bedlivě sledovali Měsíční fáze a vzávislosti na nich konali své slavnosti a provozovali svou magii.
Církvi se nikdy ,ani přes značnou snahu ,nepodařilo uctívání Bohyně Matky z lidí vykořenit. Proto se uchýlila k jiné taktice a na koncilu v Efezu v roce 431 oficiálně zavedla kult Marie - Matky Boží. Na místech pohanských léčivých pramenů pak vyrostly křesťanské kapličky. Starý kult tak dostal nový křesťanský nátěr. Panna Marie s dítětem v náručí ,nebo s měsícem pod nohama a s korunkou hvězd kolem hlavy ,jakoby z oka vypadla svému předkřesťanskému vzoru.

Rohatý Bůh
Protějškem Bohyně Matky je Rohatý Bůh. Také jeho uctívání začalo už v dávných dobách pravěkých lovců. Tehdy ,když se lidé živili především lovem závisel jejich život na stádech rohatých a parohatých zvířat. Před každým lovem se kmenový čaroděj oblékl do kožešiny s parohy a provedl rituál v němž žádal Ducha stád o přízeň.
Rohatý Bůh symbolizoval sílu ,schopnost plodit ,byl vládcem zvířat a ochráncem lesa. V lidových pověstech se dodnes setkáváme s podivnou lesní postavou s parohy na hlavě ,která chrání dobré lidi a trestá zlé. Není jistě bez zajímavosti ,že i náš Krakonoš byl na nejstarším známém vyobrazení zachycen jako vzpřímeně chodící jelen. Mezi nejznámější jména pod nimiž byl Rohatý Bůh znám patří Veles ,Pan ,Cernnunos ,Hern apod. Živly ,kterými mužské božstvo vládne jsou oheň a vítr. Nebeské těleso s nímž je Bůh spojován je Slunce.
Snahy pokřesťanštit pohanského Boha s rohy byly spíše ojedinělé. Vzpomeňme pro příklad legendu podle ,které sv.Hubertovi dopomohlo k obrácení na křesťanskou víru setkání s jelenem ,který měl mezi parohy kříž a který mu zabránil bezuzdně zabíjet zvířata. S podobným jelenem se prý setkal také svatý Eustach. Tomu se jelen
Velká Matka z Catal Huyukupředstavil dokonce jako Ježíš Kristus. Představa Krista s parohy na hlavě je však přeci jen poněkud podivná a tak neměla valnou šanci na přežití. Církev se tedy s Rohatým Bohem vyrovnala jinak - označila ho za samotného ďábla. Každý ,kdo by Rohatého uctíval vystavoval se nebezpečí ,že bude označen za Satanova přisluhovače a nepřítele církve. To se pak také často stávalo. I dnes jsou někdy bohužel vyznavači pohanství a kultu Wicca mylně ztotožňováni se satanisty.
Po lovcích mamutů se na našem území vystřídalo ještě mnoho různých národů a etnik. První takovou skupinou ,kterou známe i jménem byli Keltové. Ti zde žili cca 1000 let ,po nich se objevili asi na 500 let Germáni a nakonec přišli Slované. Každý z těchto národů měl svojí vlastní rozvinutou mytologii s panteonem bohů a bohyň. Všechny tyto kultury se však navzájem ovlivňovali a a každá z nich zdědila po svých předchůdcích jak animistický přístup ke světu ,tak víru v bohy s atributy Velké Matky a Rohatého Boha.
Osobně se stejně jako mnozí další wiccané nesnažím o přesnou rekonstrukci kultů starých pohanských božstev (to stejně není prakticky možné) ,ale obracím se prostě na Boha a Bohyni s velkým Bé. Bohyni a Boha pak chápu jako dvě základní energie vycházející z prazákladní Síly ,která je lidským rozumem neuchopitelná. Staří číňané říkali této Síle Tao a indiáni z plání Wakan Tanka tj. Velké Tajemství.

kněz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 denisa denisa | 19. října 2010 v 18:32 | Reagovat

děkuju,moc mi to pomohlo v referátu na zaměpis na světová náboženství :-P  :-)

2 Miky Miky | E-mail | Web | 21. října 2010 v 13:07 | Reagovat

[1]: Rádo se stalo. ;-)

3 alice alice | 18. listopadu 2011 v 14:46 | Reagovat

Děkuju moc, díky tomuto článku mám 1 z občanské výchovy :-)  :-)  :-)

4 Vendy900 Vendy900 | 6. února 2014 v 19:42 | Reagovat

Ja stejne jako alice :-)  :-)  :-D  :-D  8-O  8-O

5 natka natka | 12. února 2014 v 17:29 | Reagovat

:-) ja taky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama