NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

JAK UPLÉST BRIGHITIN KŘÍŽ

17. března 2009 v 17:26 | Miky |  KOLO ROKU

V keltských zemích patřilo a patří k tradicím svátku Imbolc (1.únor) pletení takzvaného Brighitina kříže. Mnoho wiccanů se této tradice drží a při Imbolcu zdobí své oltáře právě tímto symbolem.


Brighit je keltskou bohyní ,které byl zasvěcen řád kněžek v Kildare. Kněžky tu střežily věčně hořící oheň. Brighit je patronkou léčitelství ,studní a pramenů. Je to bohyně jara a slaměný křížek vyráběný v den jejího svátku představuje sluneční symbol.
Návod na výrobu Brighitina kříže jsem si vypůjčil ze stránek www.druidstvi.cz a jeho autorem je Pavel Horák - doufám že se na mě nebude zlobit. Druidské stránky všem vřele doporučuji.
Nyní již k samotnému návodu:
Krok 1.
Poté co jsi vyberete materiál (vrbové nebo březové proutí či slámu), by jste měli či stébla zastřihnout všechny do stejné délky (délka stébel/větví není omezena ) a měli by být všechny přibližně stejně tlusté. U slámy doporučuji odstranit povrchové vrstvy stébla až je hladké a pevné a žádná vrstva se již nemůže uloupnout.

Krok 2.
Začínáme tím, že zkřížíme větve / stébla (dále jen v /s ) uprostřed, ale nesvazujeme je.
(obr. 1)Krok 3. Dále začínáme přidávat ohnuté větvičky ve tvaru "semknutého písmene U" po směru hodinových ručiček. U stébel doporučuji zlom nejprve rozmáčknout na plocho , protože hrozí, že se stéblo zcela rozlomí. (obr. 2)


Krok 4.
Větvičky přidávat tak dlouho jak chceme mít kříž velký, ale nesmíme zapomenout stále větvičky navěšovat na jednotlivá ramena. Na každé 1 ohnutou v/s.
(obr. 3, 4, 5 )


Krok 5.
Jakmile máme požadovanou velikost, tak svažte konce ramen kříže a ustřihněte přebytečný materiál , tak , aby byl kříž rovnoramenný. Za uzlem nechte tak 1- 2 cm materiálu. (obr. 6) 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Tom Tom | E-mail | Web | 24. prosince 2011 v 22:12 | Reagovat

Díky za skvělí návod, Yule je za námi a já si ten kříž rád na Imbolc udělám.. jinak moc pěkný blog :-)

2 Monica Hell Monica Hell | Web | 4. ledna 2015 v 11:23 | Reagovat

Děkuji za hezký návod :-) Už se těším, až si kříž upletu na Imbolc.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama