NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

PENTAGRAM

17. března 2009 v 16:04 | Miky |  SYMBOLY
PENTAGRAM

Pentagram je pěticípá hvězda nakreslená obvykle jedním tahem (symbol uzavřeného koloběhu). Je to prastaré magické znamení známé už ve staré Mezopotámii v Babylonii ,Egyptě a Palestině. Vlastní slovo pentagram pochází z řeckého slova (pentagrammon), znamenajícího přibližně pět přímek.

Pentagram odedávna symbolizuje planetu ,potažmo bohyni Venuši. Během 5 synodických oběhů kolem Slunce koná totiž Venuše z geocentrického pohledu 5 retrográdních pohybů v různých částech zvěrokruhu ,jejichž posloupnost tvoří vrcholy pěticípé hvězdy tj. pentagramu. Na každém z těchto pěti vrcholů se Země Slunce a Venuše ocitají v jedné linii. Děje se tak vždy po 583 dnech. Celý cyklus jednoho Venušina pentagramu trvá tedy celých osm let.


Spojením s Venuší se stal pentagram symbolem Bohyně s velkým Bé tj. Velké Matky. Považuje se tedy i za symbol zemské bohyně a zemských sil vůbec.V obrácené poloze ,tedy hrotem dolu představuje pentagram naopak Rohatého mužského boha. Z toho důvodu se stal oblíbeným symbolem mezi satanisty a získal nespravedlivě pověst "zlého" znamení. Přestože bychom se neměli nechat zastrašit používáním a zneužíváním obráceného pentagramu mezi satanisty ,je mezi wiccany daleko oblíbenější varianta pentagramu s hrotem namířeným vzhůru. Stříbrný pentagram (stříbro - kov Bohyně) s hrotem nahoru opsaný kruhem se stal pro svou oblíbenost dokonce jakýmsi poznávacím znamením pro lidi zabývající se wiccou ,či bílou magii.


V lidové magii jsou veškeré symboly a předměty s ostrými hroty jako např. nože ,trny ,zvířecí drápy ,zuby ,ale také hvězdy používány jako ochrana před zlem. Pentagram je jedním z nejmocnějších ochranných znamení vůbec.
Pět hrotů pentagramu symbolizuje čtyři základní živly - oheň ,vodu ,zemi a vzduch plus pátý živel kterým je vše prostupující Duch. Někdy se můžeme setkat s živlovými pentagramy ,které mají jednotlivé hroty vybarvené v barvách živlů. Duchu ,nebo též Akáše se přiřazuje barva fialová ,nebo bílá.
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Kath Kath | 4. dubna 2013 v 15:18 | Reagovat

s tímto nejde než souhlasit, pentagram je opravdu mocným znamením a ještě bych dodala, že u některých věřících je to symbol satana, což není pravda, protože ten stojí na špičce, krásný článek

2 kingcon kingcon | Web | 9. září 2016 v 7:37 | Reagovat

soukromá půjčka bez registru praha :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama