NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

VYZNAČENÍ KRUHU

2. března 2009 v 9:21 | Miky |  KNIHA STÍNŮ
POSVÁTNÝ KRUH

Všechno ,co síla země dělá ,se odehrává v kruzích. Nebe je kulaté a slyšel jsem ,že země je kulatá jako míč, kulaté jsou i hvězdy. Vítr ,když je nejsilnější tvoří vír. Ptáci si staví kulatá hnízda ,protože jejich náboženství je stejné ,jako naše. Slunce na obloze vystupuje a klesá opět v kruhu. Měsíc se chová stejně a obě tělesa jsou kulatá. Dokonce roční období ve své proměnlivosti tvoří velký kruh. A vždycky se vracejí tam ,odkud vyšla. Lidský život tvoří kruh od dětství k dětství a tak je to se vším co síla ovládá.

(Černý jelen)

Symbol kruhu ,dokonalý tvar v němž se všechno vrací zpět do místa svého počátku ,odnepaměti zaměstnával lidskou mysl. Všechno na světě se děje v cyklických kruzích. Voda se odpařuje ze země a vodních ploch ,aby se po čase vrátila v podobě deště. Měsíc roste a zase se ztrácí od novolůní k novolůní. Roční období se otáčejí od zimy do zimy. Rostliny klíčí ,rostou ,kvetou a dávají semena. Semena pak znovu klíčí na zetlelých pozůstatcích svých předchůdců atd. Mnohé národy považovaly sejití v kruhu kol ohně za posvátný okamžik. Většina svatyní našich předků byla kruhového tvaru. Medicínské kolo je pevnou součástí víry a kultury severoamerických indiánů. Na některých posvátných místech Evropy i Ameriky se dochovaly velké kruhy vyskládané z kamenů. Kruhová megalitická svatyně Stonehenge nás nepřestává fascinovat. Ve slovanských zemích bývalo zvykem ,že před započetím stavby nové vesnice vzalo několik starších žen pluh a vyryly do země velkou kruhovou brázdu. Ve vzniklém prostoru do něhož byly pozvány dobré síly pak vystavěli lidé svá obydlí. Objevila-li se později ve vsi nějaká nakažlivá choroba ,bývala tato brázda rituálním způsobem obnovena ,aby se kouzlo kruhu umocnilo a nemoc se dále nešířila. Šamani ,čarodějky a mágové používají od nepaměti nakresleného ,vyrytého ,nebo kamenného kruhu ,jako ochranného a zesilujícího prostředku pro své modlitby ,meditace a čarování.
Posvátný kruh bývá rozdělen dvěma osami do čtyř světových stran. Každá strana symbolizuje jeden ze čtyř základních živlů. Východní strana reprezentuje vzduch ,jih - oheň ,západ - vodu ,a sever - zemi. Ke světovým stranám rovněž přiřazujeme roční období. Východ symbolizuje jaro ,jih - léto ,západ - podzim a sever - zimu. Podobně můžeme světových stran v magickém kruhu použít k vyjádření etap lidského života (dětství ,mládí ,dospělost ,stáří) apod.


VYZNAČENÍ KRUHU

Vyznačením kruhu a vzýváním čtyř živlů začíná v kultu Wicca většina rituálů. Neexistuje lepší
místo pro oslavu sezonních svátků ,pro meditaci či jakoukoli magickou práci než uprostřed posvátného kruhu. Existuje velké množství způsobů jak posvátnný kruh utvořit a přestože platí jistá pravidla bude se tento rituál v detailech lišit od wiccanské tradici k wiccanské tradici a od jednotlivce k jednotlivci. Nadalších řádcích popíšu způsob ,který používám já a přiznám se bez mučení ,že jsem základní kostru rituálu převzal z knihy KELTSKÁ MAGIE od D.J.Conwayové.
Tak tedy: Na začátku nakreslím pomocí dýky (lze použít i hůlku ,ukazováček ruky ,nebo meč) do vzduchu ,nebo přímo ma zem okolo sebe velkou kružnici. Kreslíme-li do vzduchu je vhodné vizualizovat si od hrotu dýky k zemi střířitě modrý paprsek. Začíná se tradičně na severu nebo na východě a kruh se tvoří ve směru pohybu Slunce (deosil) tj. ve směru hodinových ručiček.
Pak přistoupím ke svému oltáři namířím hrot dýky do kalichu s vodou a říkám:
"Velká Matko požehnej této vodě a naplň ji svou silou."
Potom podržím dýku nad miskou se solí a říkám:
"Velká Matko požehnej tuto sůl ,dar z nitra země a naplň ji svou silou."
Nakonec nasypu trochu soli do vody ,zdvihnu kalich nad hlavu a říkám:
"Velká Matko ,vzdávám ti čest."
Potom obejdu kruh od severu k severu a rozstřikuji přitom posvěcenou vodu po jeho obvodu.
Vodu rostřikuju pomocí malého košťátka ,které jsem si vyrobil z dlouhých borovicových jehlic a topolového klacíku. Je možné použít také svazek čerstvých bylin ,nebo obyčejnou lžičku. Někdy během rostřikování vody říkám : "Svatá voda ,svatý kruh...svatá voda ,svatý kruh."
Pak následuje žehnání kadidla.
Dýku držím nad zapálenou kadidelnicí ,nebo svící a říkám:
"Velký Otče požehnej tento oheň a naplň ho svou silou."
Potom držím dýku nad kadidlem ,nebo vonnou tyčinkou a říkám:
"Velký Otče požehnej tento dar vzduchu a naplň ho svojí silou."
Potom nasypu trochu kadidla na rozpálené uhlí ,nebo svící zapálím tyčinku ,zvednu kuřidlo nad hlavu a říkám:
"Velký Otče ,vzdávám ti čest."
Nato obejdu s kadidlem kruh a vrátím ho na oltář." Někdy během obcházení s kadidlem říkám : Svatý oheň ,svatý vzduch ,svatá síla ,svatý kruh."
Pak se obracím ke každé ze světových stran a vzývám její živel. Zapaluji u toho na obvodu kruhu v místech světových stran svíce. Na severu zelenou ,na východě žlutou ,na jihu červenou a na západě modrou.
Vzývání provádím tak ,že se postavím čelem k příslušné straně pozvednu ruce nad hlavu ve tvaru písmene Vé a říkám:
"Obracím se na stranu severní a zdravím Síly Země ,buďte prosím tomuto obřadu přítomny a střežte tento kruh."
Při těchto slovech pomalu sepnu ruce nad hlavou a pak je s výdechem sepnuté posouvám před tělem do výšky pasu. Zde ruce oddělím a opíšu jimi do obou stran směrem od těla půlkruh ,jakobych Sílu rozprostíral po obvodu dané čtvrtiny kruhu. Nakonec zapálím svíci.

Stejně postupuju i u dálších stran. Někdo raději kreslí do vzduchu invokační pentagram daného živlu a někdo se zdrží jakýchkoli gest a prostě zapálí svíci, Zde záleží na vás samých čemu dáváte přednost a co vám více vyhovuje.
Povyznačení kruhu a vzývání živlů se můžeme usadit doprostřed kruhu a oslava ,meditace ,nebo čarování může začít. Tím ,že sedíme uprostřed kola ocitáme se symbolickz ve středu samotné země. Vertikální osu ,která prochází našimi zády pak tvoří pomyslný světový strom ,starými germány zvaný Ygdrassill. Jeho kořeny sahají do podsvětní říše předků a moudrosti. Kmen se pne takzvanným středním světem ,tedy prostorem v němž žijeme my a koruna protíná celý vesmír ,je plná hvězd a sahá až k Bohům. Tady ve středu posvátného kruhu na pomezí světů můžeme vcházet do svatyně svého srdce a setkávat se v ní s Velkým Tajemstvím.
Po skončení obřadu je nutné posvátný kruh opět zrušit. Nejdříve "propustíme" živly.
Obracíme se opět k jednotlivým stranám a říkáme:
Posváné Síly Země ,děkuji vám za vaší přítomnost ,nyní odejděte v pokoji.
Při těchto slovech mám rozpažené ruce v úrovni pasu. S nádechem je spojím před tělem a s výdechem zdvihnu a zozprostřu nad hlavou. Potom sfouknu svíci.
Po propuštění živlů přetnu na severovýchodě prudkým máchnutím dýky kruh a vyzualizuji si jak světelný paprsek na obvodu kruhu běží po kružnici a postupně se ztrácí. Je-li nutné kruh v průběhu obřadu opustit vyřízneme dýkou na jeho severovýchodní straně dveře a pak je opět zacelíme. Nezrušení kruhu po konci obřadu ,nebo jeho opouštění v průběhu obřadu bez otevření dveří se považuje za neúctu k přírodním silám a neprospívá naší magické práci. Správné zacházení s kruhem naopak zesílí účinky každého našeho konání.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Péťa P. Ríová Péťa P. Ríová | Web | 22. července 2011 v 19:05 | Reagovat

Váš, nebo Tvůj, smím-li, blog se mi moc líbí. Jak už jsem asi v nějakém komentáři psala, jsem teprve začátečník. Teprve se začínám zajímat a Tvůj blog mi v tom velmi pomáhá. Děkuji za něj. V současné době přemýšlím nad formou mé začátečnické knihy stínů. Chci si všechno pěkně poznamenat a mít to po ruce. Ale furt se nemohu rozhodnout jakým stylem si ji budu vést. Každopádně tento návod, pokud mohu, si zapíši jako jeden z prvních. Dle mého názoru si úvod naslouží.

2 Miky Miky | E-mail | Web | 22. července 2011 v 19:59 | Reagovat

[1]: Péťo, tykání mi nevadí, naopak. Jsem moc rád, že jsou ti mé články k užitku. :-)

3 Péťa P. Ríová Péťa P. Ríová | Web | 22. července 2011 v 20:22 | Reagovat

[2]: To je fajn, já lidem s větší autoritou, nebo obecně starším tykám nerada. Přijde mi to takové divné. I když mi někteří dospělí pořád domlouvají ať jim tykám, nejsem si tím nikdy jistá. A mám jednu otázku. Smím se zeptat jak jsi se k tomuhle všemu dostal? A kdy zhruba? Co tě vedlo, se tímto zabývat?

4 Miky Miky | E-mail | Web | 23. července 2011 v 12:31 | Reagovat

[3]: Já to mám s tím tykáním také tak, ale jak stárnu, jeto problém čím dál menší. :-D
Nejjednodušší odpovědí na tvou otazku by asi bylo, že jsem se k tomu dostal přes přírodu. Kdysi jsem hodně trampoval a skautoval a to mě přivedlo k zájmu o spiritualitu severoamerických indiánů, australských domorodců, ale také starých Slovanů, Keltů a Germánů. Byl to návrat k víře našich předků. Nejvíc mi pomohla komunikace s přírodou a jejími duchy a pak četba, žádného lidského učitele jsem neměl. Trochu o tom píšu v posledním článku. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama