NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

VĚŠTBA POMOCÍ OGAMOVÝCH DŘEV

11. března 2009 v 8:11 | Miky |  KNIHA STÍNŮ
VĚŠTBY
Podle staré severské mytologie spřádají lidský osud na svých přeslicích tři sudičky zvané norny. Nejstarší norna je Urd a její jméno znamená v překladu "to co bylo." Prostřední Verdadi bývá znázorňována jako zralá žena a její jméno se překládá jako "to co je." Poslední norna je Skuld "to co bude" ,ta bývá znázorňována jako mladá dívka ,která drží v ruce prázdnou knihu či nepopsaný pergamenový papír. Jména a znaky všech tří noren dobře vystihují víru dnešních pohanů v to ,že náš osud není pevně stanoven,ale jako nepopsaný list se odvíjí od toho co bylo a jak jsme jednali minulosti a jak jednáme teď. Jedná se vlastně o základní vesmírný zákon příčiny a následku , který dobře charakterizují lidové moudrosti typu: "Jak si kdo ustele ,tak si lehne." A: "Kdo seje vítr ,sklízí bouři. Vikingové říkali tomuto zákonu Orlog ,my ho dnes většinou známe z východních nauk ,jako zákon karmy.


Věštců kvalit Merlina či Nosterdama ,kteří mají opravdový dar vidět budoucnost je skutečně velice ,velice málo. Většina dnešních čarodějů a čarodějek se pouze více či méně dobře naučili pracovat se svým podvědomím pomocí symbolů karet ,hvězd ,čísel apod. Smyslem takovéto věštby není dozvědět se neodvratný osud,ale poznat k čemu směřujeme a kam nás dovede naše současné jednaní pokud ovšem nepřehodnotíme své postoje. Věštění nám dává možnost správně se rozhodnout,nebo se alespoň připravit na to co přijde.
Věštit se dá prakticky s čehokoli,z mraků ,z run ,ze zvířecích kostí ,prostě z čeho vás napadne. Já sem si oblíbil používání ogamových dřev a věštění z tarotových karet. Osobně věřím ,že je lepší rozhodovat se svým vlastním rozumem a intuicí, pokud vám ,ale život nabízí různé cesty a je obtížné si z možností vybrat mohou být dřívka i karty neocenitelným pomocníkem. Samotnou věštbu chápu tak ,že odpověď na otázku ,kterou při ní klademe máme už dopředu uloženou ve svém podvědomí a řeč symbolů na dřevech,kartách,kávové sedlině apod. nám pouze pomáhá tuto odpověď přečíst. Věštění pomocí Tarotu je dnes velice rozšířené a populární zastavme se teď tedy na chvíli u méně známé metody ogamových dřívek.
Tuvinská šamana věští pomocí jednačtyřiceti křemenných krystalů.

OGAMOVÁ DŘÍVKA
V keltské kultuře měl každý strom svůj zvláštní znak ,který tvořil zároveň počáteční písmeno jeho vlastního jména. Z tohoto důvodu se také staré keltské abecedě někdy říká stromová.Většinou jí však známe jako abecedu ogamovou což souvisí se jménem boha učenosti a výřečnosti Ogmy,který je prý i jejím tvůrcem. Druidové (tj.keltští kněží a čarodějové) používali malá dřívka s vyrytými znaky ogamu ke svým věštbám. Pokud se rozhodnete taková dřívka vyrobit, bude to pro vás další úžasná možnost jak prohloubit svojí znalost přírody. Každé dřívko musí být totiž právě z toho druhu stromu jehož znak nese.
Při hledání těchto dřev máte tedy skvělou příležitost seznámit se pětadvaceti druhy dřevin.Hledání to nebude jistě jednoduché a zabere vám více času. Vyrábět se smí totiž pouze z větví ,které sami ze stromu spadnou.Účelem je abychom se se stromy spřátelili a těžko se budeme kamarádit s někým na koho jdeme s pilou či nožem.
Dřívka nemusí být velká. Ta moje mají výšku cca.5cm a šířku 1-1,5cm.Při jejich výrobě jsem postupoval následovně.Nejprve jsem pátral po tom ,kde ,který strom roste.To se mi stalo postupně návykem a dodnes kamkoli se hnu vzbuzují stromy mou zvědavost.pokud jsem některé potřebné stromy neznal ,což se mi stalo např. u brslenu ,musel jsem si jeho podobu najít samozřejmě nejdříve v atlase.Pak jsem pátral po zlomených a spadlých větvích.Když jsem vhodnou větev našel ,vyřízl jsem si nožem kousek potřebné velikosti ,zbavil ho kůry a namaloval na něj příslušný znak.Pak jsem z atlasů vyčetl o stromu všechno ,co bylo možné. Jakého se tento strom dožívá věku ,jak rychle či pomalu roste ,které prostředí má nejraději apod. Z jiných knih jsem se dozvěděl ,jaké se k němu vztahují pověsti a co znamenal pro ten či onen národ. Nakonec jsem si udělal malý rituál. V čarovném kruhu před oltářem jsem si sedl ,sevřel dřívko v pěsti a se zavřenýma očima na sebe nechal působit jeho energii. Z kombinace všech takto získaných informací jsem odvodil možné významy při jejich tažení ve věštbě.Na závěr jsem si tyto významy zapsal do tabulky ,kterou si můžete prohlédnout na konci této kapitoly. Doporučuji však všem kdo si budou dřívka vyrábět ,aby se nedrželi otrocky toho k čemu jsem došel já ,ale dali spíše na to ,jak působí ten ,který strom přímo na ně. Vlastní věštba se provádí tak ,že všechna dřívka důkladně promícháme v krabičce ,nebo ve váčku a pak poslepu táhneme tři z nich po sobě. První tažené dřívko se vztahuje k minulosti,druhé k přítomnosti a třetí představuje budoucnost.
Podobný systém, jako je ogam, jsou germánské runy. Znalost run předal germánům bůh Woden (Odin),kterému se tyto znaky a jejich magický význam vyjevili po devíti dnech , které ztrávil zavěšen na posvátném stromu Yggdrasillu.Ze svědectví mnicha Chabra z 10.století se dovídáme ,že také: "Slované dřív ,když byli pohany neměli písma ,ale počítali a věštili črtami a zářezy." Tyto slovanské runy se však bohužel nedochovaly.

Tabulka ogamových znaků a jejich významů


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Babe Babe | E-mail | Web | 19. února 2011 v 21:19 | Reagovat

Jó, tak to si asi brzo vyrobim :D

2 Miky Miky | E-mail | Web | 20. února 2011 v 14:11 | Reagovat

[1]: Vyrob ,stojí to za to! :-)

3 lord Liac lord Liac | 12. března 2011 v 11:12 | Reagovat

to vypadá velice zajímavě.

4 Krei Krei | E-mail | 14. února 2013 v 23:49 | Reagovat

Prosím tě, jak je na tom smrk?

5 Laeg Phoroneus Laeg Phoroneus | E-mail | Web | 7. dubna 2013 v 12:19 | Reagovat

Dobrý den
Je až zarážející, že člověk, který se věnuje pohanské mytologii klidně smýchá severskou a keltskou mytologii dohramady. Jen základní věcí je, že Ogham přinesl lidem Ogma, což byl keltský bůh, ale tři norny jsou dísy vlastně polobohyně, které sedí u kořene Yggdrasilu a věští z run, což je severská mytologie (dá se říci germánská). Nezlobte se, ale smíchat Ogham s Nornami určitě nejde.

6 Miky Miky | E-mail | Web | 7. dubna 2013 v 15:41 | Reagovat

[5]: Já se nezlobím, ale zkuste si ten článek přečíst v klidu a pomalu ještě jednou. Mám zato, že v něm mytologie nemíchám. V první části jen na příkladu severských noren vysvětluju, jak chápu věštění a čtení osudu. V druhé části s nadpisem "Ogamová dřívka" se už věnuju vlastnímu Ogamu a také zde mluvím o keltské kultuře a druidech, o nornách už ani slovo. ;-)

7 LAeg Phoroneus LAeg Phoroneus | E-mail | Web | 7. dubna 2013 v 16:21 | Reagovat

Rozumněl jsem Vaše záměru, ale chtěl jsem Vám vyjádřit jak to lidé chápou, když si to přečtou. Pak se s tímto problémem setkávám na přednáškách, kdy komplikovaně musím lidem vysvětlovat, že nelze míchat některé věci. Je to pohled z druhé strany a spíš jsem Vás chtěl upozornit na to, že vše co člověk jednou napíše se v dnešní době stává dogmatem. A hlavně tady na internetu. Nikdo už pak nejde díl a hlouběji a už vůbec si neshání informace, které tady nenalezne. Viz třeba podrobnosti o runách a třeba i autorech EDDY. Ale to je na strašně dlouhé povídání. Na mojich stránkách najdete i kontakt na FB a můžeme to více rozebrat.

8 Miky Miky | E-mail | Web | 7. dubna 2013 v 20:52 | Reagovat

[7]: Ten článek je už hodně starý. Vznikl v roce 2000 jako součást jedné brožurky. V té době jsem byl zapáleným wiccanem a velkým eklektikem. V roce 2009 jsem ho z té brožury přepsal na blog. Dnes jsem mnohem vyhraněnější a dávám si i větší pozor na to, co píšu. Přesto mi ale nepřipadá, že bych v tom článku nějak zásadně pochybil. Jak už jsem řekl, když v něm píšu o nornách zmiňuji se, že pocházejí ze severské mytologie, když píšu o Ogamu, zmiňuji se, že je součástí keltské kultury. Pokud to někdo pochopí jinak, nebo si neshání hlubší informace je to jeho boj. S tím se nedá nic dělat. Vždycky tu budou lidé konzumní a povrchní a vedle nich ti přemýšlivější a hlubší.
Na Facebooku si nepokecáme, protože FB nemám a ani si ho neplánuji zakládat. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama