NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

TRADIČNÍ A EKLEKTICKÁ WICCA

6. dubna 2009 v 17:42 | Miky |  ZAMYŠLENÍ
TRADIČNÍ A EKLEKTICKÁ WICCA

Neopohanské náboženství Wicca obvykle dělíme na wiccu tradiční a wiccu eklektickou. Tradiční wiccou pak rozumíme zpravidla Gardnerovské a Alexandrovské sbory s pevnými pravidly ,zasvěcovací tradicí a dokonalým systémem výuky ,eklektickou wiccou rozumíme všechno ostatní. Eklektici rovněž přijímají základní principy tradiční wiccy ,ale poněvadž na ni nenavazují přímo je jejich cesta mnohem svobodnější a zozmanitější. Výjimku v tomto dělení tvoří Saex wicca založená R.Bucklandem ,která je někde na půl cesty. Buckland byl původně Gardnerovcem a ve své nové tradici z Gardnerovského základu hodně čerpá ,proto se o jeho pojetí hovoří někdy jako o wicce reformované.

V naší zemi dosud žádný tradiční sbor neexistuje a tak drtivá většina z nás českých praktikantů wiccy náleží do skupiny eklektické. Co to ale ten eklekticizmus vlastně je? Podívame-li se do slovníku cizích slov na pojem eklektik a eklekticizmus dozvíme se ,že eklektik je člověk ,který nepracuje se svojí původní myšlenkou ,ale vybírá si z různých předloh ,které pak skládá podle svých potřeb do více či méně vydařeného celku.V hanlivém smyslu lze eklektikem nazvat člověka neschopného cokoli vytvořit ,který pouze kopíruje ostatní. Co se však wiccy týče ,dá se říci ,že pravý opak je pravdou. Zatímco tradiční wiccan přijímá čerpá z mnohých výhod své tradice a učí se tomu co před ním vymysleli a vyzkoušeli druzí ,musí se eklektik hodně ohánět a tvůrčí energie je pro jeho existenci naprosto zásadní.

Někteří eklektici zakládají své sbory ,jiní zůstávají samotáři a praktikují své náboženství samostatně. Dnes už je zřejmě ve světě daleko více eklektických wiccanů něž těch tradičních. Wicca má tak nepřeberné množství tváří a podob a nesmíme se divit hlasům z tábora tradiční wiccy ,které se obávají povrchnosti a rozmělnění celého učení. Někteří z tradicionalistů tvrdí ,že jiná wicca něž ta tradiční vlastně neexistuje a nás eklektiky nikdy za skutečné wiccany považovat nebudou. S tím už se holt musíme smířit a nezazlívat jim to. Kdybychom se ,ale chtěli hádat mohli bychom to otočit a říci ,že vlastně neexistuje žádná jiná wicca než ta eklektická. Na starodávné a nepřerušené čarodějné tradice už dnes snad nikdo nevěří a všichni víme ,že Gerald Gardner postupoval při tvorbě své tradice zcela eklekticky a sestavil ji z několika zdrojů. Totéž se dá říct i o Alexandru Sandersovi navíc s tím ,že ještě (bez urážky) opisoval od Gardnera. Kde tedy vlastně je ta tradiční wicca? A čím se liší od všech těch nových odnoží? Jedna odlišnost tu bezesporu je. Gardnerovská a Alexandrovská wicca má za sebou dlouhá desetiletí práce ,které prověřili její kvalitu a životnost. Mějme je tedy v úctě jako své starší sourozence a svobodně a s radostí kráčejme po stezkách ,kterými nás povede naše Bohyně Matka a Rohatý Bůh lesů.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama