NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

MARGOT ADLEROVÁ

21. května 2009 v 12:54 | Miky |  GALERIE OSOBNOSTÍ
Margot Susannou Adlerová
je Wiccanská velekněžka, spisovatelka, novinářka, lektorka a autorka knihy Vzývání Měsíce: Čarodějnice, Druidové, vyznavači Bohyně a ostatní pohané v dnešní Americe (1979) studie povahy současného pohanského náboženství ,a knihy Heretické srdce: Cesta Ducha a revoluce (1997) pamětí na šedesátá léta.

Margot se narodila jako jediné dítě ve městě Little Rockv Arkansasu 16. dubna 1946. Rodiče byli původem židé ,ale atheisté. Margot však od mládí přitahovali rituály.Jako pětiletá záviděla své nejlepší kamarádce nové bílé šaty k prvnímu svatému přijímání a přála si být také katoličkou. V páté třídě zorganizoval její třídní učitel výlet do svého rodiště ,aby dětem ukázal tradiční oslavy 1.máje s tanci kolem ozdobené májky,což byl pro Margot veliký zážitek. V sedmé třídě ,když probírali celý rok v hodinách dějepisu mýty antického Řecka ,byla Margot fascinována především bohyněmi Artemis a Athénou a panton řeckých bohyň a bohů se stává součástí jejího vnitřního tajného náboženství. Po absolvování Zemského
Gymnázia začala studovat na Vysoké škole Hudby a umění v Hamiltonu. V té době začala intenzivně hledat svůj duchovní domov. Navštěvovala různé církve v okolí a zaujali ji zejména s kvakeři pro jejich víru v pacifismus , sociální rovnost a vzdělání, ale mocně na ni zapůsobily i rituály kterých byla svědkem v katolické církvi.
Její zájem o náboženství trochu pohasl v roce 1964 když se začala politicky angažovat na univerzitě. Účastnila se obsazení Berkeleyské university ,pomáhala zaregistrovat k volbám černé voliče ,účastnila se též četných občanských protestů proti válce ve Vietnamu a krvavě potlačené demonstrace u příležitosti sjezdu demokratické strany v Chicagu.
Později v roce 1968, získala Margot na universitě Berkeley titul BA v oboru politických věd. Poté získala i magisterský titul na Graduatní škole žurnalistiky na Kolumbijské univerzitě v New Yorku.
Mnohem později, v roce 1982 byl Margot udělen prestižní jednoletý pobyt na Harvardově univerzitě.
Počátkem sedmdesátých moderovala tři úspěšné rozhlasové pořady tématicky na rozhraní vědy, psychologie, feminismu, ekologie, parapsychologie a spirituality.
V sedmdesátých letech znovu začíná hledat svůj duchovní domov. Ovlivnili ji především dvě úvahy
o náboženských a historických kořenech ekologické krize od autorů Arnolda Toynbee a Lynna Whiteho. Tyto úvahy vidí kořen ekologických potíží už v biblickém příkazu z knihy Genesis "Ploďte a množte se a panujte nad zemí."Myšlenka člověka jako vládce nad přírodou prý dává člověku právo ničit Zemi. Eseje porovnávaly křesťanské pojetí člověka jako koruny tvorstva se starými pohanskými kulty a animistickými tradicemi v jejichž pojetí je člověk pouze součástí Země a všechno na ní je řivé a svaté. Margot poznala ,že to je přesně to v co věřila vždy začala hledat náboženství s ekologickým rozměrem což ji přivedlo k neopohanství. V roce 1973 se stává členkou Gardnerovského covenu a v roce 1976 získává v této tradici titul velekněžky.Margot vede rituály Sabbatu rituálypřímo ve svém vlastním domě a vzhledem k tomu ,že v té době bylo o Wicce , čarodějnictví a pohanství stále málo veřejně známých informací vedou Margot její novinářské instinkty ke zkoumání tohoto tématu. Margot strávila 3 roky psaním, cestováním, pohovory a zkoumáním a výsledkem byla kniha Vzývání Měsíce ,která bylapoprvé publikován v roce 1979.Kniha byla postupem let několikrát aktualizována a znovu vydána stala se ve svém žánru klasikou a bestsellerem.
V roce1988 se Margot vdává za sváho dlouholetého partnera Johna Lowella Gliedmana. Wiccanský obřad svázání rukou se konal v Massachusetts.Byla oddána Selenou Foxovou zakladatelkou Svatyně Kruhu. Obřad proběhl uvnitř květinového kruhu a byl prvním wiccanským sňatkem o kterém se psalo ve společenské rubrice v New York Times.
Margot zůstává i dnes jedním z nejvíce viditelných představitelú pohanské komunity v Severní Americe. Nadále se zabívá vzděláváním lidí o tématech spojených s Wiccou , čarodějnictvím a pohanstvím. She regularly travels to give lectures, workshops and rituals around the country. Pravidelně cestuje dělá přednášky, workshopy a rituály po celém světě. Se svým manželem Johnem a synem Alexandrem žije v New Yorku.


(Čerpáno z controversial.com z rozhovoru na moonpathcuups.org a jiných zdrojů)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama