NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

OLTÁŘ A JEHO USPOŘÁDÁNÍ

12. května 2009 v 22:30 | Miky |  KNIHA STÍNŮ
Slovo oltář pochází z latinského altus ara ,což znamená obětní stůl. V nejstarších dobách sloužili jako oltáře zvláštní přírodní místa jako jsou balvany ,skály ,kořeny ,nebo pařezy starých stromů ,vodní prameny apod.

Právě na tato místa se přicházeli naši předkové modlit a obětovat zde svým bohům a přírodním silám. V pozdějších dobách začali lidé používat jako oltáře i stolky a skříňky ,které si k tomuto účelu sami vyrobili. Dnešní pohané a čarodějové rádi využijí velký kámen ,či pařez tam ,kde je to možné ,ale při svých domácích obřadech využívají často stolky ,skříňky ,bedýnky ,poličky a vůbec všechno co se k tomuto účelu hodí a co jim jejich domácnost nabízí.U nás doma máme oltáře dokonce dva. Jeden stálý a jeden ,který si vždy znovu chystám ke každému prováděnému rituálu. Stálým oltářem je velká deska široké komody v naší ložnici. Máme tu obrázky Bohyně a Boha ,barevné svíčky všech živlů , vetší kámen na který má žena aranžuje do vázy sezonní květiny a další věci. Druhým oltářem se často stává můj noční stolek. Plocha tohoto oltáře není příliš velká a nedovoluje mi velkou výzdobu ,veškerou jeho plochu tak obyčejně zabírají nejnutnější předměty potřebné k rituálu.
Uspořádání těchto předmětů na oltáři se liší od tradice k tradici a od wiccana k wiccanovi. Jiné uspořádání oltáře bude mít Garnerovský coven ,jiné Americká keltská wicca a ještě zas jiné wiccan samostatně praktikující. V zásadě ale existují dva hlavní způsoby ,jak se dá oltář uspořádat. Tím prvním a zřejmě rozšířenějším způsobem je uspořádání předmětu podle mužského a ženského principu. Tento způsob v praxi vypadá tak ,že je oltář pomyslně rozdělen na dvě poloviny. Na jednu polovinu (většinou levou) se pokládají předměty symbolizující Bohyni a ženský princip ,jako jsou : soška Bohyně ,kameny ,miska se solí pohár s vodou apod. Na druhou polovinu (většinou pravou) předměty symbolizující Boha a mužský princip např. : soška Boha ,svíce ,vonná tyčinka, paroh apod. Může zde ležet i dýka ,ale mnoho pohanů jí pokládá z praktických důvodů přímo před sebe do čela oltáře.
Druhým způsobem jak zorganizovat předměty na oltáři je způsob živlový. V tomto případě pokládáme magické předměty na olář podle toho ,ke kterému živlu a tudíž i světové straně náleží. Na severu budou předměty symbolizující zemi jako jsou : kameny ,sůl ,rostliny apod., na východě kadidlo nebo vonná tyčinka ,jako symbol vzduchu atd.
Připravený oltář ,který se v našich obřadech stává místem síly můžeme umístit v našem posvátném kruhu přímo do jeho středu. Tradičním a často používaným místem je také severní ,nebo východní strana kruhu. Někteří čarodějové stavějí oltář v kruhu vždy na tu stranu ,která odbovídá právě probíhající roční době či svátku. Všechny tyto způsoby jsou správné a záleží jen na té ,které tradici a jejich zvyklostech. Samostatně praktikující wiccan zde má výhodu ,neboť se nemusí na nikoho ohlížet a způsob uspořádání předmětů na oltáři i jeho místo v kruhu závisí zcela na tom ,jak to právě cítí a jak to chce mít.
Co se týče mne ,dávám přednost uspořádání podle ženského a mužského principu ,před uspořádáním živlovým a oltář umisťuji obvykle do středu kruhu čelem k severní straně. Všechno se ,ale snažím pružně přízpůsobovat situaci. Při poslední úplňkové slavnosti ,kterou jsme slavili s ženou a dětmi na zahradě jsme měli oltář obrácený k jihu ,abychom měli dobrý výhled na Měsíční kotouč deroucí se nad obzor skrze siluety starých modřínů.
Na následujícím obrázku jsem znázornil obvyklé uspořádání svého oltáře.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Irven Irven | 8. září 2012 v 11:13 | Reagovat

CHtěl bych se jen zeptat, jestli někdo nemáte skušenosti s newiccanským oltářm, třeba zasvěcenému nějákému bohu či bohyni (např. Odinovi). Platí obecně pro oltáře nějáké pravidla, jakože musí být tak uspořádán, nebo je to čistě na vůli jeho vlastníka? Budu vděčný za vyjádřeni kohokoli, a za jakýkoli názor.... :-)

2 Irven Irven | 8. září 2012 v 17:06 | Reagovat

[1]: Je to myšleno tak, jestli třeba može být zasvěcen jednomu boždtvu (třeba že by se božstva střídala, např. podle dní, nebo období vlády v runovém kole roku).

3 Miky Miky | E-mail | Web | 9. září 2012 v 7:31 | Reagovat

[1]: My máme doma s manželkou jeden oltář hlavní, ten je ve wiccanském stylu, a pak máme každý ještě svůj osobní oltář, který je vyhrazen pro konkrétní bohy.
Obecné pravidla asi neexistují, záleží na vlastníkovi a ten musí cítit, že to jak oltář uspořádal vyhovuje jemu i bytostem, které ctí. :-)

4 Irven Irven | 9. září 2012 v 8:43 | Reagovat

Skvělé, moc děkuji ... :-)
Já si tet totiž už po několikáté obnovuji svůl domácí oltář, ale to je z více důvodu, protože jsem se před nedávnem vydal trochu jineu pohanskou stezkou než doposut, ale úplně mě k tomu dokoplo stěhování a následné naražení na tenhle článek ... :-D . Ještě jednou díky moc...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama