NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

RITUÁLNÍ NAHOTA

21. května 2009 v 12:41 | Miky |  ZAMYŠLENÍ
Hned úvodem chci předeslat ,že já osobně provádím své rituály oblečený a měl-li bych se zúčastnit nějakého obřadu ,kde jsou ostatní zvyklí pracovat v "nebeském šatě" asi bych se cítil dost nesvůj. Zároveň si ale uvědomuji ,že odbýt toto téma tím ,že Gerald Gardner byl fanatický nudista a Alex Sanders nenapravitelný exhibicionista ,by nebylo vůči těmto osobnostem ,jejichž wiccanské tradice rituální nahotu provozovaly, spravedlivé.

Každý ,kdo by chtěl vážněji zkoumat obřady staré lidové magie brzy zjistí že nahota byla skutečně dříve pevnou součástí mnohých pohanských rituálů.
Setkáváme se s ní například v etnografických popisech obřadu Vylévání studánek. Tento obřad se vykonával v obdobích dlouhého sucha a měl za úkol přivolat déšť. Pamětníci obřadů vyprávěli badatelům o tom ,jak mladé dívky ,ještě před úsvitem odcházeli ze vsi k místním pramenům. Po cestě se modlili a když přišli na místo jedna z nich (ještě panna) se vysvlékla z šatů vstoupila do studánky a pomocí nádoby z ní vylila všechnu vodu. Rituál prý spolehlivě fungoval.
Dalším obřadem v němž se setkáváme s rituální nahotou bývalo takzvané zažíhání Živého ,nebo též čistého ohně. Tento zvyk je dokumentován z mnoha míst v celé Evropě. Nejprve musela být v obci zhasnuta všechna světla ,každý oheň musel být zhašen. Potom vybraní jedinci ,jejichž počet se kraj od kraje lišil svlékli své šaty a zbavili se všech kovových ozdob. Společně pak rozdělali nový oheň pomocí tření dřev. Takto zažehnutý oheň byl považovaný za svatý a čistý a měl léčivou moc. Lidé zapalovali živý oheň při významných svátcích ,jako např. při letním slunovratu ,anebo v době nouze ,když vesnici postihla nějaká choroba. Odnášeli si svatý oheň domů a zapalovali jím své domácí ohniště ,oheň svou mocí pálil a vyháněl nemoci pryč.
Nahé bývaly i staré ženy ,které vyorávaly ochrannou kruhovou brázdu kolem místa ,kde se mělo začít stavět nové lidské sídlo. Také tato brázda se obnovovala v časech nemocí a nouze.
S nahotou se setkáváme i při rituálním sběru léčivých bylin apod. ,nelze tedy říci ,že by byla pouze výplodem chorých mozků zakladatelů novodobých čarodějnických tradic. Podle starých obyčejů dával půst a nahota rituálům větší sílu ,zatímco sexuální styk před obřadem mohl kouzlo podlomit ,nebo úplně zrušit.
Nahota při pohanském obřadu bývala symbolem čistoty a naprosté upřímnosti bez předstírání. Naprostá většina současných čarodějnic dnes vykonává své dílo v oblečení. Některé používají při obřadech zvláštní roucho ,jiné pracují v běžném civilním oděvu. Některé používají "nebeský háv" jen vyjímečně ,např. při zasvěcování ,některé se drží Gardnerovských zvyků a pracují vysvlečené vždy. Názor ,že kouzlo není možné v oděvu správně provést je již překonán ,pro někoho je však nahota nadále důležitou součástí jeho magické práce a pomáhá mu lépe se silou pracovat.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lady Rovena Lady Rovena | Web | 24. července 2009 v 14:56 | Reagovat

Taky jsem při rituálech oblečená, i když při jednom jsem byla nahá  :-) ono koupat se v šatech...to není ono  ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama