NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

SEBEZASVĚCENÍ

29. května 2009 v 19:52 | Miky |  ZAMYŠLENÍ
Sebezasvěcením se v eklektické wicce rozumí rituál v němž dotyčná osoba jasně vyjádří svou vůli následovat v dalším životě Bohyni a Boha a řídit se principy wiccanské víry.Podobně jako při křesťanském křtu i při rituálu sebezasvěcení dotyčný symbolicky umírá starému způsobu života a rodí se pro nový.

Mezi rituálem sebezasvěcení a rituálem zasvěcení prováděným v rámci covenu existuje jemný rozdíl. Jme-li zasvěcováni v rámci sabatu spojujeme se v rituálu nejen s Bohyní a Bohem ,ale také se společenstvím ,které zasvěcování provádí. Sebezasvěcením se tedy legitimě stáváme wiccanem ,nikdy se však skrze něj nemůžeme stát např.wiccanem Gardnerovským.
Původně jsem nechtěl toto téma vůbec rozebírat ,ale protože stále někde narážím na diskuze v nichž zaznívá názor ,že jedině čaroděj může udělat čaroděje (naposledy včera ,starší příspěvek na http://meditace.blogspot.com) rád bych přispěl svou troškou do mlýna a povzbudil všechny "samozasvěcence" citáty tří veličin wiccanského náboženství - Raymonda Bucklanda ,Scotta Cunninghama a Stewarta Farrara:

Samostatná čarodějnice je tedy skutečnou realitou. Nenechte si od nikoho namluvit ,že nejste pravou čarodějnicí ,protože nepatříte k žádnému sabatu a protože vás nezasvětil nikdo (kdo byl zasvěcen někým ,kdo byl zasvěcen někým...,atd. ad nauseum). Řekněte mu ,aby si přečetl historii čarodějnic (a zeptejte se ho ,kdo zasvětil první čarodějnici?!). Jste čarodějnice a jste tak součástí dobré tradice čarodějnictví. Bohové budiž s vámi.
(R.Buckland)

Někdo říká, "jenom Wiccan může udělat Wiccana." Já říkám,že jen Bohyně a Bůh mohou udělat Wiccana. Kdo je k tomu způsobilejší?
(S.Cunningham)

Mám dojem ,že s ohledem na poslední události poněkud zastarala zásada ,že "jedině čaroděj může udělat čaroděje". Zájem o čarodějství a novopohanská hnutí vůbec roste mnohem rychleji, než aby je již existující sbory byly schopné zvládnout. Mnoho lidí dnes přijímá postoje wiccy i podobné cesty jako pravý způsob života bez ohledu na to ,zda najdou zavedenou skupinu ,která by je zasvětila. A tak se vynořují skupiny ,které se zasvětily samy ,a kdo je může popírat?
(S.Farrar)

Ve výše zmiňované disuzi je zastánce sebezasvěcení Kyknos napadán slovy: "Co jsi ty dokázal? Kolik přednášek máš za sebou? Jakou knihu jsi napsal? Kolik skupinových akcí jsi zorganizoval?"
A já se teď zeptám podobně : Kdo z nás udělal pro wiccu více než Buckland ,Cunningham ,nebo Farrar? Určitě nikdo. Proto nebuďme papežštější než papež a přijměme fakt ,že sebezasvěcení je ,předchází-li mu vážný zájem o věc a alespoň rok studia ,plnohodnotnou formou zasvěcení ,jako takového.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anette Anette | E-mail | 18. května 2014 v 9:09 | Reagovat

Dobrý den, promiňte, ale moc jsem z vašeho článku nepochopila, jak se vlastně stát wiccanem. Kdo mne může zasvětit nebo jak se můžu sama?
Děkuji za odpověď.
Anette

2 Miky Miky | 19. května 2014 v 21:24 | Reagovat

[1]: Anette, zasvětit tě může buď již zasvěcený wiccan, v rámci covenu a speciálního výcviku, anebo se můžeš zasvětit sama, jakožto samostatně pracující wiccanka. Ják? To už si najdi v knihách. :-)

3 Lu Lu | 2. února 2016 v 16:54 | Reagovat

Ahoj, zajimalo by mě, jak wiccané slaví svátky ( jestli je přitom nějaký speciální postup) , jaké svátky slaví, kde je slaví, jako jestli si můžu to místo vybrat sama, a potom, cetla jsem, že je k tomu nějaká kniha stínů a že ji předává učitel wiccy svému žákovi - muzu si tedy knihu stínů koupit sama, nebo musim chodit na wiccanský kurs a dá mi jí muj učitel? Vím, že mam hodne otazek,tak promin ale prosim odpovez mi, protoze je to pro me dulezity a na netu sem to nikde nenasla. Dik.

4 Miky Miky | 16. února 2016 v 22:34 | Reagovat

[3]: Lu, napiš Jakubovi Achrerovi z České pohanské společnosti, já už wiccu nedělám, posunul jsem se k etnickému pohanství, které je víře našich předků mnohem podobnější než wicca. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama