NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

SELENA FOXOVÁ - Wiccanská šamanka

5. května 2009 v 11:57 | Miky |  GALERIE OSOBNOSTÍ

Selena Foxová je Wiccanská kněžka ,aktivistka, psychoterapeutka, samostatně publikující autorka a lektorka v oblasti neopohanství, Wiccy a New Age.

Poprvé jsem se s jejím jménem setkal v knize Čarodějky a čarodějnictví ,kterou vydalonakladatelství Gemini v roce 1993.Obrázek z této knihy na němž Selena stojí bosa s rozpaženýma rukama na vysoké skále a za ní se rozprostírá pohled do zalesněného udolí se mi zapsal pod kůži. Další zmínku o této ženě a její wiccanské tradici nesoucí název Circle Sanctuary (Svatyně kruhu) jsem našel v pověstné Bucklandově modré učenici čarodějství a magie. Z těchto dvou zdrojů jsem se dozvěděl ,že Selena založila svou tradici v roce 1974 a že se tato stala jednou z prvních Wiccanských organizací, oficiálně uznaných federální i státní vládou v USA. V roce 1983 zakoupila Foxová dvousetakrový pozemek ve Wisconsinu ,kde má nyní Svatyně kruhu své sídlo. Zde také vydává čtvrtletní časopis, Circle Magazine (dříve Circle Network News),který je v současné době nejčastěji distribuovaným neopohanským periodikem ve světě.

Selena Foxová se narodila 20. října 1949 v Arlingtonu ve Virginii. Její rodina patřila k fundamentalistické baptistické církvi ,ale Selenu to od malička táhlo spíše do přírody a pod širé nebe ,než do kostela. Zde ve stínu stromů a při poslechu ptačího zpěvu prožívala své první mystické zkušenosti a vnímala své spojení s posvátnem v ní i kolem ní. Když později studovala na College of William a Mary dohodla se coby presidentka Klasicistické společnosti s profesory na uspořádání slavnosti Svěcení jara ,založeném na starověkých římských a řeckých tradicích. Rituál ,který proběhl na školních pozemcích byl oslavou mužského božství v osobě boha Dionýsa a ženského božství v osobě bohyně Gaii. Většina účastníků brala oslavu ,jako zábavu a jiný styl vyučování ,ale pro Selenu to byl zlomový zážitek ,kdy cítila ,jakoby se vracela duchovně domů a poznala ,že podobné rituály budou i nadále součástí jejího života. Asi dva měsíce nato se seznámila s Marienne dědičnou čarodějkou provozující s malou skupinou žen lidovou magii pocházející z Pruska. Ženy vyvolávaly při úplňku Měsíční bohyni ,oslavovaly své spojení s přírodou a konaly drobná kouzla. V tomto společenství získávala Selena své první zkušenosti s prací ve skupině.
Školu dokončila s vyznamenáním. Dnes je vyškolenou poradkyní a psychoterapeutkou, s magisterským titulem ,který získala na Wiskonsinské Universitě v Madisonu.Je také členkou Americké psychologické asociace, Amerického Poradenského sdružení, Asociace pro transpersonální psychologii, a Americké Akademie religionistiky.
Foxová se vždy veřejně hodně angažovala. Ráda vzpomíná na šedesátá léta ,kdy byla součástí mládeže ,která usilovala o sociální změny ve společnosti. Říká že ,i když se tenkrát nehlásili k pohanství ,nesla tato komunita mnoho pohanských znaků - bicí, tanec, pobyt venku, sdílení milujícího vědomí, komunikace s přírodou, práce pro lepší životní prostředí ,atd.
Selena Foxová je také zakladatelkou a výkonnou ředitelkou Ženské svobodné ligy, což je síť organizací, která se zabývá náboženskou svobodu pro Wiccany, Neopohany a jiná přírodní náboženství z celého světa. V roce 1992 založila Pohanskou akademická síť, sdružení pro profesory, studenty a výzkumné pracovníky s akademickým zájmem o Neopohanství.
Wiccanská tradice Seleny Foxové hodně čerpá ze šamanských tradic. Jedním z důvodů je možná i to ,že mezi jejími předky najdeme i indiány kmene Cherokee. Důvěrný styk s přírodou a mix prvků wiccy a šamanismu je přesně to co je mi na této tradici sympatické. Vždycky mi holt bude bližší obrázek šamana hledajícího v pustině svou vizi ,než obrázek mága uzavřeného v kamenné věži obklopeného hromadou knih. Méně sympatické už jsou mi Seleniny aktivity týkající se spolupráce s vládou USA ,přesto před ní smekám a hluboce jí respektuji.


K lepšímu poznání této vyjimečné osobnosti jistě přispěje ,když si přečtete článek WICCANSKÉ ŠAMANSTVÍ

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Nox Nox | E-mail | Web | 5. května 2009 v 21:09 | Reagovat

Fajn článok.Fajn blog.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama