NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

STARHAWK - anarchistická čarodějnice

16. května 2009 v 12:50 | Miky |  GALERIE OSOBNOSTÍStarhawk Starhawk ,roz. Miriam Simos se narodila 17.června 1951. Je americkou spisovatelkou, sociální aktivistkou a čarodějnicí.

Je jedním z nejrespektovanějších hlasů moderní spirituality založené na uctívání Matky Země. Hlásí se k feministickému pojetí čarodějnictví reprezentovanému např.Zsuzsanou Budapest. Je také autorkou či spoluautorkou deseti knih, z nichž nejznámější a stále znovu vydávanou a citovanou je kniha Spiral Dance. Tato kniha je pokládána za jednu ze základních prací v oblasti neopohanství. Její díla byla přeložena do španělštiny, francouzštiny, němčiny, dánštiny, holandštiny, italštiny, portugalštiny, polštiny, řečtiny, japonštiny, a barmštiny.
Její ekologické a politické eseje jsou známé po celém světě, a byly zařazeny do mnoha antologií. Její dílo má velký vliv. Byla citována stovkami dalších autorů v knihách ,časopisech a inspirativních kalendářích.
Je spoluzakladatelkou čarodějnické tradice Reclaiming (Obnova) se kterou nadále úzce spolupracuje. Tato tradice propojuje duchovnost s politickým aktivismem. Reclaiming se angažuje v boji za sociální spravedlnost ,za práva žen a v ochraně životního prostředí. Jejístruktura ,způsob práce i cíle by se daly v mnohém označit jako anarchistické. V roce 2003 Starhawk zavzpomínala :
Když jsme před dvěma desetiletími založili Obnovu, naším záměrem bylo spojit rozměr duchovní a politický. Nebo přesněji řečeno, někteří z nás, pro něž je duchovnost a politika neodmyslitelnou součástí ,jsme chtěli vytvořit praxi a obce, které odráží tuto integraci.
Nyní se Bushova politika vrhá do agresivní války, se strašlivými důsledky pro životní prostředí a sociální problémy jsou odsouvány stranou, je třeba aktivismu je více než kdykoli předtím. V sázce nebyla nikdy víc a pocit naléhavosti je hmatatelný.
A dále pokračovala:
Mnohá z našich magických prácí je o vytváření ostrovů a útočišť v drsném a často nepřátelském světě.Vytváříme bezpečná místa, kde se lidé mohou léčit a regenerovat, kde mohou obnovit svojí energii a učit se novým dovednostem. V této práci se snažíme vinu, vztek a frustraci obrátit na pozitivní emoce.
Bezpečí útočiště a uzdravení jsou důležité aspekty duchovní komunity. Ale nejsou celou spiritualitou. Dobrý pocit, není měřítkem, kterým bychom měli soudit naší duchovní práci. Rituál je víc než sebe-uklidňující činnost….
Jsou okamžiky, kdy je nevhodné, abychom se cítili zcela dobře. Současnost je jedním z nich. Jak se říká: "Pokud nejste naštvaní, nejste ve střehu."
To neznamená, že musíme být v konstantním stavu zuřivosti nebo podrážděnost či viny. Znamená to, že musíme použít naše magické nástroje i pocity a přeměnit je v energii ,kterou potřebujeme pro změnu.
Starhawk rozhodně nesouhlasí s postojem, že duchovnost je o klidu a míru, a konflikt je neduchovní.Na výtky z okruhu New Age ,že skutečně duchovní lidé nikdy nemohou být konfrontační odpovídá :
Ve skutečnosti může být dobrý a silný odpor jediná věc, která stojí mezi námi a peklem. Hitler nenarazil na dostatečný odpor a podařilo se mu v převzetít Německo a zabít miliony lidí. Je mojí zodpovědností napadnout systém, který podporuje nenávist a chamtivost. Pokud se takovému systémemu nepostavím, jsem spoluviníkem v tom, co dělá.
Starhawk věří ,že Země je živá bytost a my všichni jsme její součástí a ztělesněním Bohyně.Vědomí toho ,že dvěstě nejbohatších lidí vlastní tolik majetku ,jako čtyřicet procent těch nejbohatších a každý ekosystém ,tradiční kultura či starý les je pod stálým tlakem jí vede k boji proti institucím ,které tento nespravedlivý systém umožňují.
Starhawk cestuje po celém světě a vyučuje o magii, rituálech a aktivismu.Žije v San Franciscu, v kolektivním domě se svým partnerem a přáteli, a v malé chatě v lese v západním Sonoma County v Kalifornii, kde hospodaří permakulturně na své rozsáhlé zahradě a píše. Její internetová stránka je www.starhawk.org.
Výborný ,obsáhlý článek o tradici Reclaiming najdete na: http://zahrada.bloguje.cz/235854-reclaiming-tradition-witchcraft.php

Hlavní zdroj : en.wikiquote.org./wiki/Starhawk
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama