NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

VZPOMÍNKA NA DÁNSKO č.1

24. května 2009 v 11:23 | Miky |  JINÉ

Už se to blíží. Šestého června to bude rok ,co jsme s mým dobrým přítelem B.G.Androšem podnikli naší nejúžasnější cestu do Dánských anarchohippísáckých komun Christianie a ThyLejren. O komunách jsme měli pár kusých informací z různých časopisů ,ale hlavní inspirací nám byl dokument Komuny a komunity ,který v rámci cyklu o Alternativní kultuře již několikrát odvysílala Česká televize.

Christiani najdeme přímo v hlavním městě Dánska v Kodani. Vznikla v roce 1971 obsazením
opuštěných vojenských kasáren. Přestože se Dánská vláda pokusila Christiani několikrát zlikvidovat ,žije tato komuna dál. Samosprávný anarchistický způsob života vysloužil komuně jméno Svobodné město. Dnes je čtvrť Christianie vedle zábavního parku Tivoli a sochy Malé mořské víly jedním z nejnavštěvovanějších míst v Kodani. Druhá komuna je uchráněna před náporem turistu ,neboť leží na odlehlém místě v severní části Dánska. Vznikla v roce 1970 ,kdy si zde dánští hippies uspořádali svojí vlastní verzi amerického hudebního festivalu Woodstock. Mnozí z nich už z místa konání nikdy neodešli. Vznikla tak úžasná venkovská komuna prostírající se na rozlehlé louce zarostlé vřesem s tu a tam roztroušenými keři a stromy ,osídlená sroubky ,maringotkami ,zemljankami ,jurtami a tee-pee.
Na cestu jsme vyrazili bez jasné představy o tom ,kde budeme spát ,jak se do komun vlastně dostaneme a s jen velmi slabou jazykovou výbavou. Dobře to dokumentuje úryvek z jednoho dopisu ,který mi můj spolupoutník v době před naším odjezdem poslal :" měl jsem utkvělou snahu se naučit pár důležitých dánských frází ,ale dánština je bez urážky ten nejšílenější jazyk s kterym sem se měl setkat ,tak sem se na to vysral a dál se lenivě věnuju základům japonštiny /co myslíš Michale ,bude se nám v Dánsku hodit pár úchvatně znějících japonských frází ?/" Uměli jsme tedy anglicky mizerně a dánsky vůbec ,přesto všechno dobře dopadlo. Já i můj kamarád jsme byli v obou komunách přijati s vlídností a otevřenou náručí. Možná jsme za to vděčili našemu takřka archetypálnímu hippísáckému vzhledu ,ale Dánové jsou všeobecně velmi vstřícní a byli jsme vlastně dobře přijati všude,kam jsme vkročili.
Z cesty mi zbyl vice než třicetistránkový cestovní deník ,pár fotek ,hromada krásných vzpomínek a vědomí ,že na světě existuje pár míst ,kde lidé žijí svobodně a šťastně na základě pouhých tří pravidel : Žádné tvrdé drogy! Žádné násilí! a Žádné obchodování s pozemky!
Další fotky z Dánska naleznete v Galerii obrázků
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eva* Eva* | Web | 24. května 2009 v 14:24 | Reagovat

Chválím hippísácký vzhled, to je kus mého mládí...
Děkuju za milý komentář a přeji krásné nedělní odpoledne. ☼

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama