NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

GARY SNYDER - Zenový anarchista

1. června 2009 v 11:00 | Miky |  GALERIE OSOBNOSTÍ
Básník ,ekologický aktivista a esejista Gary Snyder je další osobností ke které chovám obdiv a hlubokou úctu.

Gary se narodil 8.5.1930 v San Francisku ,ale své dětství strávil v lesích Washingtonu a Oregonu ,kam se jeho rodina ,silně zasažena americkou hospodářskou krizí třicátých let ,přestěhovala.
Gary Snyder má bakalářský titul v oboru antropologie a literatura ,studoval japonštinu a čínštinu a vystřídal řadu zajímavých povolání .Pracoval jako dřevorubec , jako dělník při výstavbě železnice , jako pomocník při archeologickém průzkumu ,jako požární hlídka na osamělých horských pozorovatelnách ,jako námořník apod. V letech 1955 -1968 pobýval s přestávkami v Japonských zenových klášterech ,kde studoval a praktikoval buddhismus.
V roce 1955 recitoval Snyder své verše po boku Philipha Lamantia ,Phila Whalena ,Mika McClura a Allena Ginsberga při slavném veřejném čtení v Six Galery ,které bývá označováno za oficiální zrod Beat Generation ,nonkonformního hnutí umělců ,tuláků a "vagabundů" ,které předcházelo a inspirovalo hnutí Hippies.
O dvanáct let později ,v roce 1967 ,zahájil Gary Snyder zatroubením na lasturu Shromáždění kmenů v San Franciském Golden Gate Parku. Toto veliké shromáždění s několika tisíci účastníky započalo krátkou ,ale nepřehlédnutelnou éru květinového hnutí. San Franciský fotograf Gene Antony to komentoval slovy : "Veliký motýl rozepjal svá křídla v zapadajícím slunci nad sanfranciským Human Be-In a rozletěl se po celé zemi a pak přes moře na jiné kontinenty. Nenásilná světová revoluce začala."
Studium buddhismu ,indiánského šamanismu a přírodních kultur obohatilo Snyderovo anarchistické odmítání centralistických způsobů vlády a dovedlo jej vytvoření originální teorie života v soběstačném společenství ,kterou si v 70.letech prakticky ověřil v komuně na japonském ostrově Suwa-no-se a dodnes uplatňuje v kalifornském společenství San Juan Ridge v pohoří Sierra Nevada.
Gary napsal několik sbírek básní a sedm knih esejů ,rozhovorů a deníků.Za sbírku Želví ostrov získal v roce 1975 Pulitzerovu cenu. Jeho eseje se stali inspirací pro mnoho generací ekologů ,hippíků a undergrounďáků všeho typu. V roce 2007 jsme měli to potěšení se s ním ,společně s mojí ženou ,dcerou a kamarádem Androšem osobně setkat na Festivalu spisovatelů v Praze. Androš mu předal i několik dárků. Setkat se s osobou ,kterou v postavě Japyho Rydera ve své knize Dharmoví tuláci nezapomenutelným způsobem zachytil spisovatel Jack Kerouac ,bylo pro nás velkým zážitkem.

Moje dcerka Anička ,Gary Snyder a přítel B.G.Androš

Navštívili jsme taky zeď Johna Lennona.

Zdroje k článku :Wikipedie.cz ,doslov z knihy G.Snydera Hory a řeky bez konce ,Beatnici v Praze (Argo 2001) ,Šance sněhových koulí v pekle V.Lindaur.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eva* Eva* | Web | 1. června 2009 v 11:23 | Reagovat

Ahoj Miky, pan Gary Snyder vypadá už na pouhý pohled ohromně sympaticky a teď, když jsem si přečetla celý článek, je mi o to víc sympatičtější. Mám v plánu už delší dobu, že zajdu do knihovny a nějaké knížky na tohle téma si vypůjčím.
P.S. Máte hrozně hezkou dceru.
Posílám pozdravy jak jí, tak manželce Marušce. ☼

2 Dax Dax | Web | 8. června 2009 v 22:54 | Reagovat

Setkání s panem Snyderem Ti zavidím. V době, kdy tu byl naposledy jsem pracoval jako zahradník na Krétě, ale přátelé mě o všem informovali a tak jsem to sledoval alespoň přes net.
Hodně štěstí.

3 coolers coolers | Web | 20. června 2015 v 5:27 | Reagovat

půjčky pro matky na md 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama