NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

POSELSTVÍ RUDÉHO MUŽE

26. června 2009 v 23:18 | Miky |  JINÉ

Zatímco Michael Two Feathers (Dvě pera) vyťukával pomalý rytmus na svůj buben ,poslala jeho žena Whope do kruhu shromážděných hostí v misce z lastury zapálenou bílou šalvěj. Hosté si pomalu podávali lasturu a omývali se v jejím bílém voňavém kouři ,který postupně naplnil celou místnost. Setkání s Americkými indiány na škole Bernarda Bolzána v Táboře právě začalo.
Když jsem přebýral doutnající šalvěj od své sousedky po pravici málem jsem si popálil prsty o
rozžhavenou lasturu a musel jsem rychle přehmátnout.Dříve něž jsem nabral dým do své dlaně a přejel jím svoji hlavu a tělo ,sklonil jsem se k lastuře a zhluboka přivoněl. Vůně bílé kalifornské šalvěje se od vůně naší domácí šalvěje lékařské ,kterou používám ke svým obřadům já příliš nelišila. Když jsem předával kouřící bylinu své sousedce po levici pošeptal jsem jí ať si dá pozor ,že lastura pálí.Whope oblečená do koženého oděvu s dlouhými třásněmi si toho všimla ,vstala ,vzala rozpálenou lasturu opatrně do svých rukou a obešla s ní zbytek kruhu. U každého hosta se zastavila a nabídla mu trochu kouře k očištění.
Pak se Michael ujal slova. Mluvil o tradicích kmene Lakotů z něhož oba pocházejí. Mluvil o starém způsobu života a o současné civilizaci ,která podle něj není nic jiného něž vytváření bariér a hranic ,které berou lidem jejich vrozenou svobodu. Uprostřed jeho povídání se malá kudrnatá holčička vysmekla svým rodičům ,přeběhla sál a zastavila se přímo před Michaelem. Ten se na ní usmál ,podal jí paličku a naznačoval bubnování. Drobounká dívenka začala skutečně bubnovat ,pak si na buben dokonce sedla a nakonec zanechala paličku i buben u Michaela a začala pobýhat po sále v kruhu mezi lidmi. Michael na ní ukázal a řekl: "Všichni bychom měli být takto svobodni ,když vyrosteme usilovně hledáme svobodu ,kterou jsme měli kdysi v dětství."
Potom předal slovo své ženě. Whope se rozpovídala o ženských tradicích siouxů ,o spojení žen se silou Měsíce a o obřadu první menstruace. Dívky jejich kmene odcházejí v čase menstruace do ústraní a babičky ,nebo matky je zde učí o osmi ctnostech ,které má rozvíjet správná žena. Za pomněl jsem bohužel doma zápisník a tužku a tak teď nedokážu tyto ctnosti vyjmenovat.
Whope dále vyprávěla o tom ,že žena dostala veliký dar nosit v sobě bijící srdce jiné bytosti. Muž tento dar nemá a tak dostal od Stvořitele jiné bijící srdce - buben. Když muž bubnuje a zpívá žena ho doprovází zpěvem jen polohlasně ,aby vyjádřila svůj respekt k tomuto mužově daru.
V druhé části večera jsme mohli Michaelovi a Whope pokládat své otázky. Věděl jsem z novin ,že se Michael zúčastnil v roce 1969 obsazení ostrova Alcatraz u San Francisca ,poprosil jsem ho tedy aby na tuto událost zavzpomínal.
Na Alcatrazu bývala věznice pro nejtěžší zločince v zemi. Když bylo toto zařízení zrušeno a opuštěno obsadili ostrov původní Američané a snažili se zde vytvořit indiánské vzdělávací centrum. 21 měsíců vzdorovali snahám vlády ostrov vyklidit. Akce vzbudila velkou pozornost a mnoho indiánů díky ní nalezlo svoji ztracenou hrdost. Nakonec indiáni ostrov opustili ,dostali ale od vlády jiný pozemek pro výstavbu indiánské university. Michael postupem času vyměnil cestu politického boje za cestu do hloubky tradiční indiánské spirituality.
Všiml jsem si zvláštního tetování na Michaelově levé ruce ,které připomínalo medvědí tlapu. Také kámen na prstenu téže ruky byl ve tvaru medvědí stopy. Chystal jsem se zeptat má-li to nějaký význam. Odpověď přišla v reakci na otázku jiného účastníka besedy ,který se ptal na obřad Hledání vize. V tomto obřadu odcházejí chlapci nebo muži do divočiny ,kde se čtyři dni postí a čekají na vizi ,sen či znamení. Michael podstoupil tento obřad mnohokrát a ve vizích k němu často přicházel duch medvěda. Medvědi ho také naučili posvátnou píseň ,kterou nyní používá při obřadech léčení.
Michael Two Feathers u nás zůstává ještě v sobotu a v neděli a na jedné louce nedaleko našeho města pořádá pro zájemce se svou ženou rituál Inipi (potní chýše)
Chtěl jsem vám přiblížit "poselství rudého muže" ve videonahrávce jedné z písní ,kterou v průběhu večera Michael zazpíval. Byl jsem však požádán ,abych tuto nahrávku dále nešířil ,snad vám tedy atmosféru setkání zprostředkuje alespoň několik následujících fotografií.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eva* Eva* | Web | 27. června 2009 v 10:16 | Reagovat

Ahoj Miky, zajímavé čtení, hned bych se taky tím vonným kouřem omyla. Možná by mi to i pročistilo hlavu a dodala trochu energie.
Fotogragie jsou úžasné a snad nejvíc se mi líbí ta maličká, kudrnatá holčiča, je jako andílek. ♥

2 Ľudka Ľudka | Web | 27. června 2009 v 10:20 | Reagovat

Juj, škoda, že nemôžeš video nahrávku ďalej šíriť, rada by som to videla.
Článkom si ma práve vtiahol do časov, kedy som sa dosť zaujímala o všetky dokumenty, filmy... o indiánoch. U nás v Poprade ich často vidieť na námestí, ako predávajú svoje CD, náramky a spievajú.
Opísal si to krásne, a na to, že si nemal ceruzu a papier, si si toho dosť uchoval v spomienkach!
Krásne fotky dievčaťa, a krásna veta od Michaela, že by sme všetci mali byť takto slobodní... veru, v dospelosti na slobodu akosi zabúdame
pa

3 Jarka Jarka | E-mail | 27. června 2009 v 10:29 | Reagovat

Žjů, opravdový indián a po jeho pravici asi sedí další. Zajímalo by mě jak žijí dnes, jestli jsou svobodnější než v dobách kdy byli pronásledováni a vyvražďováni. Možná si tu svobodu nosí v hlavě, od tud jim to těžko někdo sebere.  :-)

4 Dax Dax | Web | 27. června 2009 v 23:09 | Reagovat

Paráda!

5 Ľudka Ľudka | Web | 28. června 2009 v 11:17 | Reagovat

ahoj,
Čechomor mám rada práve pre hudbu v írskom štýle, írsku hudbu a piesne a samotné Írsko veľmi milujem a chystám sa tam, no kedy netuším! Dúfam, že raz. Momentálne šetrím na Tibet, dúfam, že budúce leto sa podarí :-)

6 Miky Miky | 28. června 2009 v 16:51 | Reagovat

[3]: Pravda je ,že indiáni byli takřka vyvražděni. V celých USA je jich dnes jen něco málo přes dva miliony rozdělených do asi pětiset kmenů. Třetina žije v rezervacích ,ostatní jsou asimilováni. Mezi indiány je obrovská nezaměstnanost ,alkoholismus a největší počet sebevražd ,ze všech etnických skupin v Americe. Historie údajně nejdemokratičtější země na světě je tak poznamenaná obrovskou genocidou a nespravedlnostmi ,kterých se na původních obyvatelích dopustila.

7 Lucka Lucka | Web | 1. července 2009 v 21:25 | Reagovat

Safra, zrovna těch osm ctností by mě zajímalo a ty si nevezmeš zápisník!  :-?
No, stejně z nich ani jednu nemám...Opravdu pěkný článek!  :-)

8 Miky Miky | E-mail | 4. července 2009 v 7:28 | Reagovat

Z těch osmi ctností už si pamatuju akorát ŠTĚDROST (kdybychom jí prý všichni měli ,nebylo by chudých)a ZRUČNOST (např.šití oděvů a znalost magického významu výšivek).
Žena ,která ceký život rozvíjela osm ctností se v době po přechodu stává kmenovou babičkou ,je zvána na důležité porady a její hlas má velkou váhu.  ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama