NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

ŠALVĚJ

8. června 2009 v 19:55 | Miky |  MAGICKÝ HERBÁŘ
ŠALVĚJ
Latinský název : Salvia ....
Vládnoucí planeta : Jupiter

Další rostlinou mého magického herbáře je šalvěj. Její latinský název Salvia je odvozen od slova salvare ,což znamená spasit ,nebo vyléčit. Ve středověku se věřilo ,že pravidelné užívání šalvěje zahání smrt a prodlužuje život. Podle křesťanské legendy zachránil hustý porost šalvěje Marii a malého Ježíška před Herodovými pronásledovateli. Za to se šalvěji dostalo slibu ,že bude jednou z nejmocnějších bylin.

Uctívání šalvěje sahá však ještě daleko do předkřesťanských dob. Ve starém Římě byla rostlina zasvěcena nejvyššímu z bohů ,Jupiterovi. Kněží ,kteří šalvěj sbírali museli nejprve projít očistnou koupelí a poté bosí ,oblečení v prostých bílých tunikách seřezávali rostlinu nastroji ,které nesměli obsahovat kov. Součástí sběru bylo i obětování chleba a vína.
Šalvěj je rovněž posvátnou rostlinou Amerických indiánů. Indiáni používají šalvěj zejména k očistnému vykuřování. Pomocí zapálené šalvěje a ptačího pera očišťují v kouři své tělo i obřadní předměty,přidávají šalvěj k tabáku do obřadních dýmek ,sypou rostlinu na podlahu posvátné sauny ,apod.
V Evropě i v Americe se odpradávna věří ,že šalvěj svou vůní zahání zlé duchy. Malý zvířecí roh naplněný šalvějovou natí je prý osvědčený prostředek proti uhranutí.
Kromě svých magických vlastností má šalvěj i prokazatelné léčivé účinky na lidský organismus. Mnozí z nás vyzkoušeli ,jak dobře šalvěj působí při hojení ran po vytržených zubech ,nebo jak uleví kloktání šalvěje bolavému krku. Šalvěj má antibakteriální a protizánětlivé účinky ,zklidňuje žaludek i žlučník. Rostlina má vysušující vlastnosti ,používá se proto jako prostředek proti nadměrnému pocení i silné menstruaci. Ženy které kojí ,by neměli šalvěj užívat ,neboť omezuje i tvorbu mateřského mléka.
Šalvějí existuje více než 500 druhů a všechny jsou voňavé a krásné. Potkám-li někde šalvěj ,rád se k ní skloním ,pohladím ji a pak čichám ke svým provoněným rukou. Máte-li nějakou šalvěj na své zahrádce ,važte si jí ,hýčkejte ji a ona vám to bohatě vrátí.

Šalvěj luční na louce u Lednických rybníků

Šalvěj přeslenitá na Pálavě

Šalvěj lékařská

Listy šalvěje lékařské.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Hanča Hanča | Web | 9. června 2009 v 8:37 | Reagovat

Vońavá a zdravá bylinka, dlouho jsem nebyla v přírodě, abych k ní mohla přivonět.

2 Věra Volná Věra Volná | E-mail | Web | 1. září 2014 v 9:32 | Reagovat

Zasadila jsem šalvěj bílou, rostlinky jsou krásné, jen jsem chtěla vědět více o listech. Jsou velmi silné a účinné- jakoby vydávají světlo- účinek je zřejmě jiný, jako u běžné šalvěje.
     Víte-li o ní více, ráda se něco dozvím. Věra Volná

3 Janička Janička | E-mail | Web | 24. března 2016 v 14:21 | Reagovat

Já zase nikdy neslyšela o názvu Dan Shen. Šalvěj červenokořená není tak známá http://www.zdravi-nemoc.cz/dan-shen-salvej-cervenokorena

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama