NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

MEDITACE

18. července 2009 v 23:11 | Miky |  KNIHA STÍNŮ
Meditace je způsob jak dostat pod kontrolu svojí neklidnou mysl ,která jinak takřka vždy kontroluje nás. Je to způsob jak odstranit stres a jak navodit pozitivní změny v našem fyzickém i psychickém konání. Meditace je základ jakékoli spirituální praxe. Co se týče magie platí to dvojnásob. Bez mysli dokonale soustředěné na určitý záměr ,nelze úspěšně provést žádné kouzlo.
Mnoho lidí se nechá od meditace odradit prvními několika "neúspěšnými" pokusy. Slovo neúspěšnými dávám úmyslně do uvozovovek ,neboť dílčí úspěchy a alespoň několika vteřinové soustředění se dostaví prakticky pokaždé. Doba zklidnění a soustředění mysli na jednu věc ,nebo úplného vyprázdnění, se prodlužuje jedině praxí a opakováním. Čím častěji a čím pravidelněji meditujeme ,tím je naše meditace kvalitnější a tím větší nám přináší užitek. Nelze to nijak urychlit ani ošidit. Přiznám se ,že nemohu nikomu dávat sám sebe za příklad. Někdy mám dobré období ,kdy medituji denně ,jindy se stane že vzhledem k pracovnímu ,či jinému vytížení nestíhám a na jeden či několik dní meditace úplně vynechám. A pokaždé je to znát. Se cvičením mysli je to podobné ,jako se cvičením těla ,když chvíli vynecháte jde vám to pak zase chvilku hůř. Pokud mi meditace hned nejde a moje myšlenky jsou příliš roztěkané vracím se k metodě počítání dechů ,kterou popíšu níže.
Meditace tak jak jí dnes známe k nám dorazila z východu a vychází zejména z náboženské praxe hinduistů a buddhistů. Podíváme-li se však na nejznámější vyobrazení keltského boha Cernunna na kotlíku z Gunderstrupu nelze si nevšimnout ,že pozice v níž se nachází připomíná typický meditační sed. Keltští druidové a druidky jistě znali a používali své vlastní techniky ,jak zkrotit mysl a je docela pravděpodobné ,že se od těch východních příliš nelišily.
Meditací existuje celá řada typů ,např. analitická , jednobodová ,vizualizační ,atd. Jakýkoli typ meditace však začíná u našeho dechu. Sledováním svého dechu se držíme přítomného okamžiku. Hluboké dýchání nás zároveň uklidňuje a naplňuje silou. Na začátku naší meditační praxe nám může pomoci METODA POČÍTÁNÍ DECHŮ. Postupuje se tak ,že nejprve počítáme "jedna" při prvním nádechu , "dva" při prvním výdechu , "tři" při druhém nádechu , "čtyři" při druhém výdechu - a tak dále až do deseti.
V další fázi počítáme "jedna" při prvním výdechu , "dva" při druhém - a tak dále až do deseti jenom výdechy.
Nakonec počítáme "jedna" při prvním nádechu , "dva" při druhém a tak dál až do deseti jenom nádechy.
Cílem tohoto cvičení je udržet pozornost u dýchání. Po několika pokusech meditující obvykle dokáže sledovat dech i bez počítání ,kdykoli však ztrácíme koncentraci můžeme si tímto cvičením pomoci.
Pro nácvik meditace je důležité najít si svůj způsob ,jak pohodlně sedět se vzpřímenou páteří. Lotosový sed asi málokdo z nás
zvládne a nepohodlnost takového sezení může být příčinou neustálého rušení našeho soustředění. Nebojme se proto usadit se na polštář ,anebo prostě na židli. Abychom měli z meditace užitek nemusíme být ještě jogíny. Pokročilí praktici jsou schopni meditovat takřka kdekoli ,pro začátečníky je však vhodné pro meditaci vyhledat samotu a klid.
Vraťme se ještě na chvíli k vyobrazení Cernunna na Gunderstrupském kotlíku. Parohatý pán lesů zde sedí a medituje a ve svých rukou drží dva předměty. V levé ruce ,která symbolizuje přijímání drží tvora ,který by mohl být had ,nebo úhoř. Obě tato zvířata představují v keltské mytologii a pohádkách moudrost. Vzpomeňme na kouzelného hada z pohádky o zlatovlásce ,který propůjčoval dar porozumění řeči zvířat. V pravé ruce která symbolizuje dávání drží Cernunnos torquez nákrčník ,který byl v keltské společnosti znakem vznešenosti a šlechetnosti. Cernunnos tak čerpá ve své meditaci moudrost z přírody a jejích energií a buduje si ke svému okolí vztah rytířskosti a šlechetnosti.
Teď když jsme našli svůj způsob jak pohodlně sedět a naučili se soustředit pomocí sledování svého dechu můžeme se inspirovat Cernunnem a přistoupit k dalšímu cvičení. Budeme k němu potřebovat plochý kámen hodící se velikostí do naší dlaně a srnčí paroh.
Zasedneme do meditační pozice a chvíli dýcháme. Snažíme se očistit svoji mysl od vnějších ruchů. Nyní vezmeme do levé dlaně kámen ,který představuje Matku zemi a Bohyni. Vnímejme jeho tvar ,teplotu a váhu (neměla by být příliš velká ) Nechme na sebe působit klidnou zemskou energii Bohyně. Potom vezmeme do pravé ruky paroh. Vnímejme jeho tvar a strukturu. Paroh symbolizuje divokou energii pána zvířat. Držíme oba předměty v rukou ,zhluboka dýcháme a cítíme jak se v nás obě energie mísí. Nyní jsme prostoupeni silou Velkého Tajemství. V pozici setrváme tak dlouho dokud udržíme své soustředění a bude nám to příjemné. Pak odložíme oba předměty na oltář a poděkujeme Bohyni a Bohu za jejich učení a sílu.
Správně provedené cvičení s kamenem a parohem nás ve chvíli ,kdy se v nás energie obou předmětu mísí přenáší do tzv.stavu bez mysli ,kdy se dotýkáme pravé podstaty věcí.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 otto otto | 9. srpna 2012 v 18:30 | Reagovat

....zajímavé... :-?  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama