NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

SLUNCE A JEHO MAGIE

17. července 2009 v 12:14 | Miky |  KNIHA STÍNŮ
Bez Slunce by nebylo života na zemi. Sluneční světlo a teplo spouští a udržuje důležité chemické reakce ,jako je fotosyntéza a trávení potravy v tělech organismů. Na počtu slunečných dnů závisí také úroda v našich sadech a polích. Známou skutečností je také vliv slunečního světla na psychiku člověka a zvýšený počet depresí v tzv. tmavých obdobích roku. Slunce je doslova životodárnou energií doplňující naše "tělesné i duševní baterky."
Naši předkové si závislost na Slunci dobře uvědomovali a tak není divu ,že se se Sluncem jakožto božstvem setkáváme u všech starověkých národů. Solární kult je velice starý. Sluneční Bůh byl u mnoha národů uctíván jako mužský protějšek ženské Bohyně Měsíce (Hélios a Selena, Apollón a Artemis ,Sol a Mani apod.) a u některých z nich byl dokonce bohem hlavním. Staří Slované uctívali slunečního boha Svaroga ,který byl zároveň stvořitelem světa. Jeho syn bůh Svarožič přinášel sluneční žár na zemi v podobě ohně a byl jeho zosobněním. Ve slovanských pohádkách přežil sluneční bůh dodnes v podobě Děda Vševěda se zlatými vlasy ,který putuje ve zlatém voze taženém zlatými koňmi celý den po obloze a proto všechno vidí a všechno ví. Keltským solárním bohem byl Belenos a pak také Lugh ,který byl podobně jako Svarožič věčně mladý ,neboť obnovoval svůj život s každým novým zapálením ohně.
V novopohanském kultu Wicca se někdy klade důraz především na Lunu a bývá proto někdy označován jako náboženství Bohyně. Zdůrazňování ženského božstva je po tolika staletích nadvlády patriarchálního židokřesťanského náboženství logické. Většina wiccanů si však dobře uvědomuje ,že pro rovnováhu je zapotřebí obou sil Bohyně i Boha ,Měsíce i Slunce.
Jestliže lunární magie souvisí s fázemi Měsíce a osmadvacetidenním putováním Luny od novu k novu ,pak magie Slunce vychází z jeho celoročního putování po obloze a je přímo spojena scyklem osmi pohanských svátků. Magické energie osmi svátku se přitom v mnohém podobají energiím osmi měsíčních fází. Energie zimního slunovratu je blízká energii působící při novoluní ,energie jarní rovnodennosti zase síle ,která působí při první měsíční čtvrti atd. Od okamžiku zimního slunovratu do slunovratu letního energie Slunce sílí. Od letního po zimní slunovrat síla Slunce postupně slábne. Mnoho starých megalitických staveb jako je Stonehenge ,nebo mohyla New Grande sloužila právě pro určování slunovratových fází Slunce.
Sluneční energie a její vliv na zemi prochází ,ale proměnami i během jednoho jediného dne. Jinou energii má Slunce ráno ,jinou v poledne ,jinou večer a zase jinou o půlnoci. Ranní síla Slunce nám pomáhá otevřít se novým věcem a výzvám Okamžik svítání je také vhodným časem pro kouzla na vymanění se ze zlých situací a sklíčenosti. Máme-li pocit ,že se noříme ve tmách beznaděje využijme energii vycházejícího Slunce k zapuzení stínů a rozsvícení nového světla v našem životě. V poledne je Slunce v plné síle a my můžeme jeho energii využít pro přímé a rozhodné akce , večerní energie je vhodná ke zklidnění ,meditaci a sebereflexi. Půlnoc je čas skrytého Slunce ,hlubina podvědomých sil a věšteb.
Nádherné adorace k těmto čtyřem Slunečním silám naleznete na stránkách : http://lucienne.bloguje.cz v rubrice Slovanská magie.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Natty Natty | Web | 18. července 2009 v 8:26 | Reagovat

Miluji slunce, a tak jak popisuješ výše i na mně působí - miluji časná rána, kdy slunce hladí a dává mi pozitivní energii, východy slunce jsou nejkrásnější - den zalitý slunce je pro lidskou psychiku balzám a včerní západ je uklidnění těla i duše, ztěžkne vůně Země a pomalu se člověk uklidňuje, to mám nejraději procházky.  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama