NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

VODNÍ PRAMENY

24. července 2009 v 13:31 | Miky |  WICCANSKÁ MYSTERIA


Málokterá místa se těšila u našich pohanských předků větší úctě než vodní prameny ,studánky a jezírka. Od kronikáře Kosmy víme ,že ještě v roce 1092 musel kníže Břetislav II. vydat zákaz provádět pověrečné zvyky ,které konal prostý lid ,napolo prý ještě pohanský. Mezi jmenovanými zvyky je také přinášení obětí pramenům. Také v Homiliáři Opatovickém z 12.století kárá kazatel své bližní za to ,že hledají u vodních pramenů pomoc a uzdravení a usmrcují u nich zvířata.
Prameny ,tedy místa kde voda vyvěrá z temného nitra země jsou vstupní branou do jiné říše tzv.dolního světa. Voda z pramene bývala považována za čistou ,svatou a nezřídka jí byly přisuzovány i léčivé vlastnosti. Ochránkyní studánek je samotná Bohyně Matka ve své panenské podobě. Naši předkové vkládali k její poctě do studánek a jezírek obětní dary. Dokládají to i archeologové ,kteří ze dna některých pramenných vod vyzdvihli hotové poklady. Tuto tradici udržujeme někdy nevědomky i dnes ,když vhazujeme do kašen ,studní a studánek drobné mince pro štěstí. Na některých místech se dodnes také uchoval zvyk zjara studánky takzvaně otevírat a čistit. Naopak znečistit pramen dříve znamenalo urazit samotnou Bohyni. Z křesťanských dob ,kdy úlohu ochránkyně pramenů převzala Panna Marie máme pořekadlo : "Kdo plivá do studánky ,plivá Panence Marii do očí."
Voda vytékající proudem od pramene se používala k různým obřadům a k léčení. Byla-li nabrána v místě styku tří pramenů ,byla považována za obzvlášť účinnou a říkalo se jí "Trojschodnica." Tato voda směla být nabírána pouze před východem Slunce a do nádoby dosud nepoužité. Měla-li být užita ke kladnému účelu nabírala se po proudu ,k zápornému účelu se nabírala naopak proti proudu. Největší sílu měla samozřejmě voda načerpaná o úplňku. Bylo-li však jejím účelem něčeho se zbavit (vyrážky ,bradavic ,atd.) ,byl vhodnější Měsíc ubývající. Při omývání se touto vodou se pak užívala rozličná zaklínání např. : "Vodýce ,Jordanýce ,umýváš hóry i dóliny ,bílé kořeny ,žluté kameny ,obmyj i mne ze všelijakých vyrážek ,strupů,abych byla čistá jako přenejsvětější panna." Nebo : "Od vší nečistoty ,abych byla spanilá jak Vesna ,pěkná jak Zorajasná ,jak se lidé radují z Vesny ,tak aby mne milovali ,abych byla sytá jak podzim a bohatá jak Země."
V dobách velkého sucha prováděli mladé dívky ,dosud panny ,rituál Vylévání studánek. Před východem Slunce vyrazili za modliteb ke studánce. Jedna z nich se vysvlékla do naha vstoupila přímo do studánky a připravenou nádobou všechnu vodu ze studánky vylila. Ostatní dívky následně studánku vyčistili. Tento rituál jímž se uctila Panna ochránkyně pramenů prý přivolával spolehlivě déšť.
Prameny dosud svoji sílu neztratily ,kdykoli se octnu v blízkosti studánky vím ,že se ocitám ve svatyni Bohyně spjaté se Zemí ,Vodou a Měsícem. Kapličky u pramenů zasvěcené Panně Marii ,kterých jsou v naší zemi spousty ,mi vůbec nevadí ,vlastně naopak. Jsou dokladem toho ,že úcta k vodě a její ženské ochránkyni u nás ještě docela nevymizela. 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | E-mail | 24. července 2009 v 15:01 | Reagovat

Studánka v úvodu mě překvapila tím, jak vypadá. Představuji si jen něco, co si volně vyvěrá ze země a na tý tvojí je vidět, že se o ní někdo stará. Voda je tak čistá, že ji skoro není vidět - z tý bych se napít nebála!  :-P  :-)

2 Natty Natty | Web | 24. července 2009 v 19:45 | Reagovat

Krásný článek - také jsem navštívila několik zázračnýh studánek - nejbližší mému bydlišti je Zlatá /zázračná/ studánka, u které je vystavěna kaple a od ní vede křížová cesta na vrchol Křemešník k jeskyni, kde je kamenná socha Kristova těla. Dvě další studánky jsou Stříbrná a U buku. Zlatá studánka je mírně radioaktivní a jsou jí "přiznány" léčivé účinky - hezký večer :-)

3 mstajer mstajer | Web | 25. července 2009 v 2:44 | Reagovat

Ano, ano. Zajímavé je, že některé křesťanské svátky jsou vlastně naroubovány na původní pohanské svátky. Jinak by jim to asi lidé nesežrali. Tam, kde někdo uctíval prosté zákony přírody, někdo jenom šoupnul nějakýho chlapa nebo ženskou, asi aby to mělo nějakou formu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama