NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

ŽIDOVSKÝ HŘBITOV - PRUDICE

15. července 2009 v 16:05 | Miky |  POSVÁTNÁ MÍSTA
Pohřebiště ,místa posledního odpočinku předků byla vnímána jako svatá odpradávna. Staré kultury nepovažovaly většinou smrt a pohřebiště za cosi jednoznačně negativního. Slované a další národy zapalovali ve významné dny na mohylách svých předků ohně a slavili zde hostiny ,na které byli přizváni i duchové jejich mrtvých příbuzných. Podobných výjevů můžeme být svědky
ještě dnes při svátcích všech svatých například v Mexiku či na Ukrajině. Staří keltové prý využívali pohřebních mohyl i k osamělým modlitbám a meditacím.
Jedněmi z nejkouzelnějších pohřebišť u nás jsou staré židovské hřbitovy. Mocnou atmosféru jim dodávají i odlehlá místa ve stráních a kopcích daleko od lidských sídel (jinou ,než bezcennou půdu by židům nikdo neprodal). Na židovských hřbitovech se na rozdíl od těch křesťanských nikdy neruší ani hroby staré a nenavštěvované a tak se zde často setkáme i s velmi starými náhrobky. Prastaré kamenné náhrobní kameny popsané znaky hebrejské abecedy ,často obrostlé břečťanem - to vše vytváří zvláštní magičnost těchto míst.
Prudický židovský hřbitov leží na kopci nad cestou ,po které jsem rok chodil do práce a z práce. Často k němu zabloudil můj zrak ,ale nikdy jsem neměl dost času ,abych se vyšplhal do svahu a hřbitov si prohlédl. V neděli jsme si udělali malý rodinný výlet a hřbitov konečně navštívili. Byl ještě hezčí ,než jsem si ho představoval. Za starou pobořenou kamennou zdí nás čekal hřbitovní park zarostlý stromy ,ale s trávníkem posekaným. Slunce pronikající korunami stromů osvěcovalo roztroušené kamenné náhrobky. Maruška se dala ihned do focení ,Anička se zadumaně toulala mezi náhrobky a Honzík pobíhal sem a tam a pokládal na pomníky kamínky (řekl jsem mu totiž ,že tak vyjadřují židé úctu svým předkům). Já se zastavil uprostřed hřbitova ,zavřel jsem oči a modlil se k mrtvým. Omlouval jsem se ,že přicházíme na hřbitov se psem ,ale cítil jsem uvnitř sebe naprostý pokoj a klid. Maruška to cítila také a říkala ,že to místo je nádherně promodlené.
Kromě náhrobků mě na hřbitově zaujaly také dva stromy. Tím prvním bylo torzo staré břízy porostlé houbami. Chtělo by se mi říct ,že bříza byla mrtvá ,ale když jsem se dotkl jejího kmene cítil jsem ,že mrtvá rozhodně není. Připadala mi jako sídlo ducha zdejšího místa.
Druhým pozoruhodným stromem byla stará rozložitá třešeň v jihozápadním rohu u hřbitovní zdi. Také z tohoto stromu energie přímo čišela.
Židovský hřbitov v Prudicích je dobré místo a žádné "bubáky" zde nenajdete. Kdybych byl místní ,určitě bych sem chodil občas meditovat.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 mstajer- Helča mstajer- Helča | Web | 16. července 2009 v 12:22 | Reagovat

Opravdu krásné místo!Taky při výletech rádi navštívíme židovské hřbitovy. A nejkrásnější bývají ty, o kterých se nikde nepíše!Hezký den

2 Miky Miky | E-mail | 17. července 2009 v 5:21 | Reagovat

[1]: To máš asi pravdu . Ty velké městské ,jako je Pražský ,nebo Kolínský jsou krásné a honosné ,ale tyhle venkovské v sobě nesou kouzlo prostoty.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama