NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

KORESPONDENCE SEDMI POSVÁTNÝCH SMĚRŮ A PLANET

1. října 2009 v 23:32 | Miky |  KNIHA STÍNŮ
Nedávno jsem se toulal po stránkách wiccanské tradice Circle Sanctuary www.circlesanctuary.org a narazil na článek o sedmi posvátných směrech. Selena Foxová zde hovoří o medicínském (magickém) kruhu a čtyřech základních směrech souvisejících se světovými stranami a také živly vzduchu ,ohně ,vody a země. Pátým směrem je střed kruhu ,který představuje Velkého Ducha ,nebo-li Akášu tajemný zdroj všeho bytí. Šestý a sedmý směr naznačuje vertikální osa procházející středem kruhu ,která směřuje nahoru a dolu. To všechno jsou pro člověka zabývajícího se magii ,nebo šamanismem poměrně známé skutečnosti a o všech těchto směrech a jejich významech jsem se už na stránkách tohoto blogu několikrát zmiňoval. Při četbě zmiňovaného článku mě však poprvé praštila do očí ta číslovka sedm. Vzpomněl jsem si ,že stará astrologie pracovala se sedmi základními planetami a napadlo mne zda by se mezi jednotlivými směry a těmito planetami dali nalézt nějaké souvislosti. Pokusil jsem se tedy porovnat tradiční významy směrů i planet a užasl jsem jak výborně do sebe všechno zapadlo. Myslím ,že jsem neobjevil žádnou Ameriku a někdo přede mnou už si těchto souvislostí jistě všiml ,ale já jsem je ještě v žádné tabulce korespondencí nenašel a tak je to pro mne docela nový objev. Nyní můžete posoudit tyto podobnosti samy:1.směr VÝCHOD
Východní směr je tradičně spojen s živlem vzduchu ,který reprezentuje intelekt ,komunikaci a nové začátky. Planetou ,která odpovídá těmto vlastnostem je bezesporu MERKUR ,který je v římské mytologii okřídleným poslem bohů a představuje touhu porozumět novým věcem ,pronikání do neznámých oblastí ,získávání znalostí ,rychlost ,pružnost ,ochotu zkoušet nové ,sdílnost a komunikaci.

2.směr JIH
Jižní směr je spojen s živlem ohněm a jeho vlastnosti jako jsou rozpínavost ,vášeň ,bojovnost ,odvaha k činům a schopnost sebeprosazení jsou naprosto shodné z vlivy kterými je obdařen MARS ,který v římské mytologii představuje boha války.

3.směr ZÁPAD
Západní směr patří tradičně živlu vody a představuje vlastnosti jako je citlivost ,instinkt ,intuice ,představivost ,soucit a emocionalitu. Tytéž vlivy a vlastnosti jsou přisuzovány také Luně. Západnímu směru tedy odpovídá planeta MĚSÍC.

4.směr SEVER
Severní směr reprezentuje živel země ,kterému jsou přisuzovány vlastnosti jako je tělesnost ,stabilita ,zralost ,plodnost ,schopnost pečovat a přijímat. VENUŠE ,kterou jsem přiřadil k severnímu směru má se Zemí mnoho společného. Je to planeta typově, rozměrově i vzdálenostně nejbližší Zemi a je proto také nazývána její sesterskou planetou. Venuše byla v římské mytologii bohyní lásky a vládne silami plodnosti a intimity. Z mého pohledu má ,ale Venuše stejně blízko k silám země ,jako k silám vody a tak jako jediná do korespondencí s posvátnými směry tak úplně nezapadá.

5.směr STŘED
Střed kruhu představuje pomyslný střed celého vesmíru i nás samých. Základní zdroj z něhož všechno vychází a do něhož se všechno vrací. Astrologicky jednoznačně odpovídá SLUNCI ,které je středem celé naší planetární soustavy a zdrojem veškerého života.

6.směr DOLU
Cesta do dolního světa představuje v šamanské tradici cestu do nitra naší planety ,do podsvětí ,kde jsou duše předků ,duše zvířat a veškerá jejich moudrost. Planetou ,která odpovídá dolnímu světu je SATURN. Saturn je prototypem velkého učitele ,moudrého stařešiny a hlasem svědomí ,zároveň v sobě nese i hrozivý aspekt utrpení a smrti.

7.směr NAHORU
Horní svět představuje v šamanské tradici místo ,kde sídlí bohové a andělé (duchové) světla. Je to nekonečný prostor poznání a osvícení. Energiím horního světa odpovídá největší z planet JUPITER ,který je v římské mytologii vládcem všech bohů. Jupiter je symbolem štěstí a růstu.

Výše zmiňovaný článek od Seleny Foxové nás také upozorňuje polaritu a vyváženost všech tří os ,které se nám na diagramu posvátného kruhu objevují.
Osa VÝCHOD-ZÁPAD představuje rovnováhu mezi ROZUMEM A CITEM.
Osa SEVER-JIH představuje rovnováhu mezi REFLEXÍ A AKTIVITOU.
A osa DOLU-NAHORU představuje rovnováhu mezi zaměřením na NAŠÍ PLANETU A ŠIRŠÍ VESMÍR.
Při porovnávání vlastností posvátných směrů ,živlů a planet jsem si znovu uvědomil ,jak úžasného dědictví se při práci s magickým kruhem dotýkáme. Moc mě těší ,že systém medicínského kola známého z většiny šamanských kultur světa se prostřednictvím živlové magie a astrologických symbolů udržel i v naší západní tradici až dodnes.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Etňačka Etňačka | Web | 2. října 2009 v 16:37 | Reagovat

:-) zajímaví článek

2 Miky Miky | 2. října 2009 v 23:13 | Reagovat

[1]: Díky. :-)

3 Jarka Jarka | Web | 3. října 2009 v 8:40 | Reagovat

Ahoj Miky, ty seš přímo vědecký pracovník! Všechno ti to zapadá pěkně dohromady!  ;-)  :-)

4 Etňačka Etňačka | Web | 3. října 2009 v 18:34 | Reagovat

Miky já se tak zajímam o všecko i o pohansví abych řekla pravdu víc jenom se v tom tolik neviznám a tak nemám odvahu otom psát :D

5 Miky Miky | E-mail | 3. října 2009 v 20:06 | Reagovat

[3]: Jó vědeckej pracovník ,haha :-D ,to by věda dostala pěkně na pr... ;-) :-D

6 Miky Miky | E-mail | 3. října 2009 v 20:08 | Reagovat

[4]:To nevadí Etňačko ,tak piš o tom prožíváš a co cítíš - tvůj článek o svatbě pobavil celou naší rodinu.  ;-) :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama