NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

PYRAMIDA A KRUH

6. října 2009 v 11:11 | Miky |  ZAMYŠLENÍ
V recenzi na knihu Poselství šamanů od Jesenka von Lüpkeho (najdete v rubrice Knihovnička) jsem slíbil ,že se se čtenáři svého blogu podělím o některé myšlenky ,které se mi při četbě honily hlavou.
Jedna z věcí ,nad kterými jsem se během čtení neustále zamýšlel byla symbolika šamanského kruhu. Medicínské kolo je totiž universálním symbolem vyskytujícím se v základech mnoha kultur
na celé naší planetě a mnozí z šamanů ,kteří jsou v knize uváděni o něm hovoří. Znovu a znovu mě udivuje kolik různýchvýznamů se dá ze symboliky šamanského kruhu vyčíst. Kruh je symbolem koloběhu života i opakujících se cyklů ročních dob. Kruh je symbolem nekonečna a dokonalosti božského Tajemství. Kromě toho ,ale kruh symbolizuje také lidskou pospolitost ,rovnost a úctu k ostatním. A právě o tomto jeho významu jsem během čtení hodně přemýšlel. Schází-li se lidé v kruhu ,nikdo z nich nezaujímá přednějšího místa před ostatními. Vzpomeňme na legendu o rytířích kulatého stolu krále Artuše. Ve filmu Král Artuš s Clive Owenem v hlavní roli ,jsou krásně vidět rozpaky a rozčarování římského biskupa zvyklého sklízet pocty a zaujímat výsadní místa ,když se měl k Artušovu kulatému stolu posadit. Opakem tohoto symbolu rovnosti je pyramida. Anarchisté často upozorňují na to ,že celá naše současná civilizace je postavena na pyramidovém systému ,kdy na vrcholku pomyslné pyramidy sedí malá skupinka privilegovaných ,kteří mají pod sebou své nohsledy a ti zase své ,až se dostaneme k široké základně těch nejchudších s nejmenšími právy ,na kterých celá mohutná stavba stojí. Severoamerický léčitel a stařešina kmene Wampanoagů Manitonquat v knize upozorňuje na podivuhodnou souvislost mezi časem ,kdy se na světě objevili první stavitelé pyramid a časem ,kdy se objevilo otroctví a nerovnost: "Když lidstvo před pěti tisíci lety objevilo pyramidový tvar ,začaly se dějiny posouvat od spolupráce k vládnutí. Objevili se váleční králové ,hrdinové a armády. Lidské životy ovládl strach. Když se tento model prosadil ,začali lidé vyznávat hodnoty ,jimž dříve nepřikládali sebemenší význam - bohatství a moc. Společnost si přestala vážit těch ,kteří "neprodukují" ,tedy starých lidí a dětí."
Pyramidu můžeme samozřejmě vnímat i z poněkud pozitivnějšího úhlu a podobně ,jako horu ji považovat za symbol vývoje a stoupání k vyšším cílům - takto jí ostatně vnímali mnohé tajné okultní řády minulosti. I zde však hrozí nebezpečí ,že budeme nakonec na sebe pohlížet jako na elitní vyvolence a na ostatní jako na tupé nevzdělané masy žijící v temnotách. Proto je mi symbolika kruhu pořád bližší.
Ze symboliky kruhu vychází i podivuhodná rada ,kterou dala do vínku iunitskému šamanovi Angaangaquovi jeho matka ,když mu říkávala : "Nikdy nikoho nenásleduj. Když to uděláš ,vždycky uvidíš jenom jeho záda a ztratíš výhled dopředu. Nikdy se nenech vést žádným guru!"
Matka Angaagaqua naučila ,že lépe je mít někoho vedle sebe. Když pak jeden klopítne a pocítí únavu ti druzí ho mohou podepřít.
Tradiční kmenová společenství mají s organizací společnosti ,jako kruhu celá tisíciletí zkušeností. Náčelníci kmenů zpravidla nefungovali ,jako neomezení vládcové a jejich autorita vycházela především z úcty ostatních k jejich zkušenostem. Pokyny náčelníka bývaly vnímány ,jako doporučení hodná náležitého zvážení ,nikoli jako rozkazy. Manitonquat k tomu říká : "V našem kmeni používali náčelníci toto úsloví: "Vedení je jako poutnická hůl. Nikomu neříká ,kam má jít ,ale pomáhá mu dojít tam ,kam on sám chce."
Je mi líto ,že v naší společnosti tak často vzhlížíme k těm na pomyslném vrcholku pyramidy moci a slávy a zároveň tak často zapomínáme vnímat ty ,co kráčejí vedle nás. Kruh ,jako symbol jednoty v různosti jsem tedy přijal jako další část poselství šamanů z pěkné knihy ,kterou jsem nedávno četl.Citáty z knihy : Poselství šamanů - Gesenko von Lupke ,Práh 2009
Poslední fotografie ze stránek : http://www.inconcertwithnature.com
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | Web | 6. října 2009 v 12:21 | Reagovat

Tak nevím, ale já proti vedení nic nemám. Nejsem vůdčí tip a někdo ty otěže přece držet musí. Anarchii bych nám nepřála. Při tom se mi líbí i symbolika kruhu a myslím, že mezi lidmi funguje. Nějak mi nevadí následovat a při tom podat pomocnou ruku tomu, kdo to potřebuje. Ale nejsem žádný myslitel a třeba to všechno vnímám špatně.
Tak ti Miky přeji hezký podzimní den!  :-)

2 Miky Miky | E-mail | 6. října 2009 v 13:35 | Reagovat

[1]: Tohle by bylo Jarko na dlouhou diskusi a asi bychom se k ničemu nedobrali. Řeknu pouze tolik ,že anarchii nechápu jako chaos ,ale jako samosprávnou společnost lidí s co největší možnou mírou rovnosti (z pozic pohlaví ,majetku ,rozhodování atd.). Mnohé přírodní národy se tomuto anarchistickému uspořádání dost blížily a žily si docela dobře. S příchodem našich civilizačních norem (těch vůdců a otěží) ,dolehla na všechna tato společenství bída a strádání. Autorita našich vůdců nevychází bohužel z jejich dovedností a morálních kvalit. Posloucháme je ne proto ,že bychom si jich vážili a věděli ,že to s námi myslí dobře ,ale proto ,že prostě musíme. Vím ,že je to všechno dost složité a že zdaleka všemu nerozumím ,rozhlédnu-li se ale okolo tak prostě vidím ,že tady něco smrdí. ;-)  :-)

3 Jarka Jarka | Web | 6. října 2009 v 19:58 | Reagovat

[2]: Jsem to věděla, že budu vedle jak ta jedle. To víš, jsem z generace, která byla zvyklá držet ústa a krok!  [:tired:]

4 Bobeš Bobeš | E-mail | 6. října 2009 v 23:52 | Reagovat

Ahoj, myšlenka rovnosti lidí se mi líbí a s některými projevy anarchie velice sympatizuju. Nelze se prostě neradovat např.z úspěchů černošského osvobozeneckého hnutí v minulém století. Nicméně naprostá neřízená svoboda se vždycky zvrhne. Viděli jste asi ten film o francouzské revoluci? Krásná myšlenka, hrozné dopady.Prosím nekamenovat.

5 Miky Miky | E-mail | 7. října 2009 v 6:57 | Reagovat

[4]:Nazdar Bobši! Jen znovu opakuji - anarchie neznamená neřízenou svobodu ,ale samosprávu ,(tj.do rozhodování jsou zapojeni všichni). Co se týče francouzké revoluce ,tak tam přešla pod vznešenými hesly vláda z jedněch rukou do druhých ,podobně jako v revoluci ruské.
Kamenovat nebudu ,jsem pacifista. ;-)  :-D

6 Eva* Eva* | Web | 8. října 2009 v 18:57 | Reagovat

Jo, tak tohle mě hodně zaujalo..
Jenže i já potřebuju být vedena.

7 Ľudka Ľudka | Web | 8. října 2009 v 21:39 | Reagovat

Ahoj, tak sa hlásim, že som opäť tu, vlastne som tu často, len niekedy zistím, že prečítam článok a potom neviem, čo mám napísať, asi im až tak nerozumiem, alebo je to tou únavou [:tired:] z práce.

8 Jarka Jarka | Web | 8. října 2009 v 21:43 | Reagovat

[7]:Ľudko, já unavená nabývám, ale Mikyho články mi taky dávají zabrat! Docela jsi mě potěšila, že v tom nejsem sama.   ???  :D

9 Miky Miky | E-mail | 8. října 2009 v 23:06 | Reagovat

[7]: [8]: Ľudko a Jarko ,nic si z toho nedělejte ,mě dávají zabrat taky. ;-) :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama