NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

ADVENT – OČEKÁVÁNÍ ZIMNÍHO SLUNOVRATU

30. listopadu 2009 v 12:22 | Miky |  KOLO ROKU
Včera mnozí z nás zapálili první svíci na adventním věnci ,který svým kruhovým tvarem a křížem tvořeným čtyřmi světly nápadně připomíná pohanský magický kruh. Přestože tyto dvě věci nemají žádnou souvislost ,je jejich podobnost důkazem určitých archetypů hluboce zakořeněných v lidském podvědomí.
Adventní období je pro křesťany časem přípravy na Vánoce ,kdy oslavují narození Krista. Svatý Jan přirovnává Krista ke světlu ,které přichází do světa a osvěcuje každého člověka (Jan 1,9). Není náhodou ,že křesťané situují příchod tohoto světla (narození Krista) právě do času zimního slunovratu. Vždyť v tento okamžik ,kdy Slunce začíná uprostřed nejhlubší tmy sílit oslavovali už pohané odedávna narození slunečního boha.
Tradice slunovratových oslav je skutečně prastará a mnoho megalitických svatyní staré Evropy postavili naši předkové tak ,aby sluneční světlo v tento den dopadalo na oltář ,procházelo kamennou bránou ,apod.
Jedním z nejznámějších příkladů je skotská mohyla MaesHowe. Po většinu roku je prostor hrobky uvnitř mohyly ponořen do naprosté tmy ,ale v den zimního slunovratu se stane zázrak. Paprsky zapadajícího slunce proniknou vstupní štolou a osvětlí na krátký okamžik celý interiér hrobky. Příroda a lidský um ,tak dohromady vytvořili nádherné podobenství světla nového života ,které proniká tam ,kde vládne smrt.
Ani jako pohanovi mi tedy nevadí oslavovat o vánocích narození Krista ,protože v té betlémské legendě cítím zašifrovaný mnohem ,mnohem starší příběh…

Obrázky mohyly MaesHowe ze zahraničních internetových zdrojů.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | Web | 1. prosince 2009 v 9:51 | Reagovat

Vidím, že jsem udělala dobře, že mám svíčky vedle sebe! 8-O  :-D Jinak jsem si zase pěkně početla. O té skotské mohyle jsem neslyšela, ti lidé byli koumáci, jako třeba stavitelé pyramid a další a další. Museli mít dobře vypozorovanou přírodu, aby v tehdejší době bez dokanalých přístrojů dokázali určit směr slunečního paprsku a pak přesně postavit třeba hrobku! :-)

2 gerti gerti | Web | 1. prosince 2009 v 15:09 | Reagovat

Jé, advent - to mi připomíná, že jsem ještě nestihla udělat věnec... Musím to hned napravit :-) Jsem ráda, že to dobré zůstává - přes všechny "kulturní" nánosy... PS: Krásné megalitické památky (menhiry a dolmeny) jsou na jihu Korsiky a některé jsou i úplně opuštěné a jen kdo hledá, ten najde :-)

3 Lucka Lucka | Web | 6. prosince 2009 v 21:25 | Reagovat

Zajímavý článek. Měli to safra dobře spočítané, že jim to tak dodnes funguje... :-? A taky je velké štěstí, že to přes ty věky neměl nikdo potřebu zničit... 8-O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama