NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

Prosinec 2009

PF 2010

30. prosince 2009 v 18:11 | Miky |  JINÉ

O posvátnem vnímání světa (Sirona Knight)

28. prosince 2009 v 8:44 | Sirona Knight |  CITÁTY A MYŠLENKY
Praktikuji magii každý den,v každém okamžiku. Všechno, každý můj dech se stává posvátným. Žiju v lese ,v horách mezi duby, jedlemi a obrovskými borovicemi. Je to čisté prostředí a tak se doma dostávám do kontaktu s duchovnem snadno.Nic opravdu neumírá, ale všechno je transformováno ,znovuzrozeno a pokračuje v cyklech Bohyně. Jsme odrazem těchto cyklů.V tom je krása všeho života, smrti a znovuzrození.
Naše vnímání světa se neustále posouvá a proměňuje. Magie znamená pomocí vůle tyto proměny a posuny zesílit a objevit další nové vstupy.Znamená spolupodílet se na těchto změnách v životě s Duchem a s Vesmírem.


GOTH - Raven Digitalis

27. prosince 2009 v 18:37 | Miky |  KNIHOVNIČKA
Hned v úvodu je třeba říct ,že většina čarodějů není a nikdy nebyla gotiky a naopak většina gotiků nikdy nebyla čaroději. Zazní to ostatně v samotné knize ,ale i v doslovu Pavla Zelinky
,autora českých gotických stránek www.sanctuary.cz ,který říká ,že gotická scéna je a vždy byla převážně hudební subkulturou. V autorovi této knihy ,který si říká Raven Digitalis se ale setkáváme s čarodějem a příslušníkem gotické komunity v jedné osobě a máme tak jedinečnou příležitost podívat se na svět očima gotického pohana. Já osobně tuto příležitost uvítal ,neboť mé povědomí o subkultuře gotiků je jen velmi mlhavé a každá informace o ní pro mne byla přínosem.
Raven v knize říká ,že gotici mají svůj kořen v punkovém hnutí sedmdesátých let ,z něhož se oddělili jakožto jedinci ,který svůj nesouhlas s tím ,kam se západní společnost ubírá prožívali spíše jako smutek ,než vzpouru. To co gotiky charakterizuje především ,je však jakási temná romantika. Gotici většinou milují středověké legendy ,příběhy o upírech ,čarodějnicích a vlkodlacích a tato jejich orientace se projevuje i ve stylu oblékání (černé šaty ,černé oční stíny ,atd.) a také ve výběru hudby ,kterou poslouchají. Kapely a hudební interpreti uvedení v knize zahrnují ale tak širokou škálu stylů ,že stejně vlastně nevím ,co to ta gotická hudba je. To co jsem si ale uvědomil je ,že jedna dívka se kterou jsme se dříve s manželkou vídali ,skvělá básnířka ,která ráda malovala draky ,elfy a strojila se do černého ,byla nejspíš gotičkou ,aniž bychom o tom měli tenkrát potuchy.
Co se týče čarodějného řemesla ,shodl bych se s Ravenem takřka na všem co v knize zmínil a kdybychom se setkali v reálu ,asi bychom si rozuměli. Na rozdíl od mnoha knih o čarodějství ,které jsem dosud četl se kniha Goth zabývá i temnějšími tématy ,jako je např. smrt ,sebevražda ,deprese ,drogy ,sadomaso sex a fetišismus a neodbývá je pouze dvěma větami. Ke všem těmto tématům přistupuje Raven velice věcně a rozumně a za nějakého úchyláka by ho mohl mít opravdu jenom trouba. Jediné co mi nesedělo bylo používání krve v magii. Abych zamezil nepochopení ,podotýkám ,že zde Raven mluví o několika kapkách krve z prstu a ne o nějakých krvavých orgiích ,či obětech. Přesto to není zrovna můj šálek kávy ,ale to je pouze můj problém.
Tahle kniha má rozhodně potenciál naštvat zarytého gotika ,stejně jako fundamentalistického čaroděje ,máte-li ale v sobě dost svobody a touhy poznat něco nového ,je to kniha právě pro vás.


ODPOVĚĎ PERUŤKOVI

25. prosince 2009 v 21:33 | Miky |  JINÉ
Dnes ráno přibyl pod mým článkem WICCA A KŘESŤANSTVÍ http://moje-kniha-stinu.blog.cz/0912/wicca-a-krestanstvi další komentář:
Ahoj můžeš diskutovat se mnou jestli chceš...Podotýkám, že nejsem fanatik to jistě víš. Mně by spíš ale zajímalo co Tě vede k neustálému hledání nějaké pochybné vyšší pravdy?
A pak by mě docela zajímalo, kdy jsi zjistil to stou křesťanskou nadutostí? Pokud mne má chabá pamět neklame, nebylo i mě vytýkáno, že jsem zbloudil ze správné(jediné správné) cesty..Kde zůstal ten zapálený křesťan, kterého jsem znal a kterého si brala Tvá žena..Neber to osobně, znáš mě. Mě jen zajímá proč máte neustálou potřebu hledat a co vlastně hledáte?
Pokud se někdo přidá k oponentuře na Tvoji stranu budu rád..
Uvědomil jsem si ,že odpověď na Peruťkovi dotazy je nad rámec běžného komentáře a rozhodl jsem se odpovědět článkem:
Milý Peruťko ,musím hned v úvodu říct ,že o své duchovní cestě dnes už diskutuji nerad s kýmkoli. Né snad proto ,že bych se bál jiných názorů ,ale spíše proto ,že nemám nejmenší chuť kohokoli o své ,jak ty říkáš "vyšší pravdě" ,přesvědčovat. Cesta ,kterou se ubírám není ani nejlepší ,ani ta "jediná správná".Ano byl jsem kdysi křesťan (to ty ostatně taky) a byl jsem až fanaticky zapálený. Část křesťana je ve mně určitě doposud ,neboť už nedělám tlusté čáry za minulostí ,ale snažím se z mozaiky svých životních zkušeností vybírat to nejlepší ,ale ta nadutost a přezíravost k jiným duchovním směrům už ve mně dávno není.Kromě několika pozitivních duchovních zkušeností pro mne bylo křesťanství velkou školou o tom ,co je to sektářství ,manipulace a fanatismus.
To co ty nazýváš vyšší pravdou(hroznej termín) a co by se dalo nazvat Bohem ,jsem poznal ve svých šestnácti letech a od té doby je to součástí mého života. Nemám pocit ,že bych To neustále hledal. Nějakou dobu jsem jen hledal způsob ,jak To uchopit. To ,o čem tu mluvíme dnes nazývám po vzoru indiánů z plání Velké Tajemství a je mi jasné ,že to o mnoho převyšuje všechny naše teologie. Neexistuje jediná správná cesta. Všechny cesty jsou pouze šaty do kterých svojí víru v Nepoznatelné oblékáme.
Nezáleží na tom ,jestli jsme buddhisty ,křesťany ,nebo šintoisty ,důležité je abychom se ve svém systému víry cítili dobře a naše praxe nám přinášela užitek. Já se zcela vědomě vydal cestou náboženství Wicca ,protože dobře odpovídá mému naturelu. Pomáhá mi uvědomovat si svou sounáležitost s přírodou a podobně jako woodcraft (který mě také ovlivnil) mě spojuje s myšlením a praxí přírodních národů. V některých wiccanských směrech ,např. v tradici Reclaiming čarodějky Starhawk ,nacházím i prvky ekologického aktivizmu a anarchismu ,což je mi také blízké.Wicca rozhodně není cesta pro každého ,ale pro mě je jakoby ušita na mou míru. Jako eklektickému wiccanovi mi nikdo nediktuje ,co mám ,nebo nemám dělat a obohatím-li základní platformu této víry o prvky buddhismu ,nebo křesťanství ,je to pouze moje věc. Nádherná svoboda ze které mají fundamentalisté osypky.
Necítím se být majitelem pravdy s velkým Pé a už vůbec ne nějakým misionářem. Jestli chceš něco vědět ,rád ti odpovím ,ale vášnivou hádku o tom ,kdo z nás má pravdu nečekej.ŽEHNÁNÍ A KLETBY

19. prosince 2009 v 11:09 | Miky |  ZAMYŠLENÍ

Žehnání a kletby jsou tím nejčastějším druhem magie ,kterou lidé ,třeba i nevědomky ,provádí. Žehnat ,znamená vložit své přání dobra do silné myšlenky a vyslat ji konkrétním směrem.
Požehnání může být podepřeno gestem ,či slovy ,ale nejdůležitější je emoce ,která za našimi gesty ,či slovy stojí. Pusa na čelo a pohlazení dítěte ,se kterým se loučíme ,když odjíždí na tábor ,to je požehnání. Čím je naše požehnání vědomějším aktem a čím více je podepřeno naší emocí ,tím je účinnější. Žehnat můžeme lidem ,zvířatům ,předmětům i místům. V čarodějných knihách najdeme různé způsoby ,jak požehnání provádět (vkládání ,či vztahování rukou ,představa bílého světla ,atd.) ,nejlépe je ale vytvořit si svůj vlastní způsob ,který bude nejvíce rezonovat s naším vnitřním založením.
Kletba je pravým opakem žehnání. Přejeme-li druhým zlo a vložíme-li toto přání do mocné myšlenky ,kterou vyšleme jejich směrem ,pak provádíme kletbu. Mnoho lidí vysílá kletby ve vzteku ,aniž by nad tím nějak přemýšleli. V hněvu vyřčená slova : "Bodejž by sis hnáty přelámal !" sice nemusí způsobit ,že si ten ,jemuž byla slova určena zláme nohy ,ale něco nepěkného se mu přihodit může. I tady platí pravidlo ,čím je kletba emotivnější a vědomější ,tím je také účinnější. Zahrávat si s kletbami je nebezpečné ,protože jsou-li zfušované ,nebo je-li proklínaná osoba dobře chráněna ,může se síla negativní myšlenky snadno obrátit proti nám. Někteří čarodějové z etických důvodů kletby naprosto odmítají ,většina je bere jako krajní možnost sebeobrany. Je to podobné jako s fyzickou zbraní ,nožem ,nebo pistolí. Málokdo z nás má touhu je na někoho vyzkoušet ,ale v případě sebeobrany ,nebo obrany svých blízkých bychom po nich sáhli.
Čaroděj by měl být pro své okolí především požehnáním. V tradičních kulturách bývali čarodějky a šamani moudrými rádci ,léčiteli a těmi ,kdo byl vždycky připraven pomoc. Čaroděj metající kolem sebe na všechny strany kletby a zlá kouzla je spíše postavičkou z pohádky ,než skutečnou bytostí a pokud nějaký takový existuje ,pak je to psychicky narušený jedinec ,který nakonec zahubí sám sebe.
Naše myšlenky ,emoce a slova jsou silou ,která může zranovat i léčit. Používejme tuto sílu tak ,abychom činili svět kolem nás lepším místem k životu. A tak se staň!/ ČAROVÁNÍ / - Devět uzlů a jmelí

15. prosince 2009 v 8:14 | Miky |  KNIHA STÍNŮ
Moje žena Maruška zveřejnila předevčírem na svém blogu jednu z našich rodinných vánočních tradic a mě to nedá a povím vám o ní taky.
Jednou z nejznámějších magických rostlin spojenou s vánocemi a zimním slunovratem jmelí. Keltští druidové prý o slunovratu sklízeli tuto bylinu při zvláštním obřadu zlatými srpy ,alespoň tak nám to popisují staří Římané. Nevíme jestli to je pravda ,protože archeologové dosud nenašli zlatý srp ani jeden ,ale jisté je ,že jmelí mělo mezi Kelty ,Germány i Slovany pověst velmi mocné rostliny. Svůj podíl na tom má i to ,že jmelí roste v korunách stromů ,tedy v prostoru mezi nebem a zemí. A všechno co se děje v prostoru "mezi" mělo pro naše předky velký magický význam. Mnoho rituálů se proto dělo za svítání (v prostoru mezi nocí a dnem) ,u vodních pramenů (v místě styku podzeního a našeho světa) ,apod.
V rituálu ,který vám nyní popíšu figuruje kromě jmelí také tzv.uzlová magie. Uzlová magie je také velmi stará záležitost. Existuje mnoho způsobů jak při čarování využít vázání uzlů. Nejznámější technikou je vázání devíti uzlů na provaze ,přičemž se soustředíme na cíl kouzla a při zavazování uzlů říkáme : "Prvním uzlem kouzlo začíná ,druhý uzel kouzlo uskutečňuje ,třetí uzel vše potvrdí ,čtvrtým uzlem sílu shromáždím ,pátým uzlem kouzlo ožije ,šestým uzlem kouzlo upevním ,sedmým uzlem události okořením ,osmý uzel bude Osud ,devátý uzel mi dá, co je moje." Tímto způsobem zachycuje energii našeho přání v uzlech ,které potom postupně každý den jeden rozvazujeme (uvolňujeme sílu) a naše přání se naplní.
A ted už k našemu domácímu rituálu se jmelím. Nejprve na trs jmelí přivážeme červenou stužku ,tak aby bylo později možné zavěsit. Potom každý z rodiny navrhuje nějaké naše přání do dalšího roku a je-li toto přání schváleno ostatními uvážeme na stužce uzlík. Uzlík si většinou na stužce na volno předpřipravím a teprve ve chvíli ,kdy mám jistotu ,že se na dané přání soustředím ,tak uzel zatáhnu. Když je devět přání vysloveno a devět uzlů navázáno ,pověsíme jmelí nad vstupní dveře do bytu ,kde zůstane až do příštího roku. Na rozdíl od předešlého kouzla se tyto uzly už nikdy nerozvazují. Přání do nich vkládám tak ,aby jejich účinnost trvala přesně rok. Rozvázání by v tomto případě kouzlo zrušilo.
OREL A JMELÍ

12. prosince 2009 v 18:56 | Miky |  JINÉ
Všechny blogy jsou plné vánoc a vánočních příprav a já si zrovna dneska vzpomněl na orla. Možná za to může vánoční trh ,který jsme dopoledne s Maruškou navštívili a trs jmelí ,který jsme si z trhu odnesli. Moje nejsilnější vzpomínka na orla je totiž se jmelím úzce spojena.
Orel je nádherný majestátní pták a každé setkání s ním je pro člověka hlubokým zážitkem. Mám štěstí ,že žiju na jihu Čech v oblasti velkých rybníků a že jsem se při svých toulkách mohl s orlem už několikrát setkat.
Orla bělohlavého ,posvátného ptáka severoamerických indiánů ,který se stal i symbolem Spojených států zná snad každý. Jen málokdo ,ale ví že i u nás žije jeho velmi blízký příbuzný orel mořský. Oba tyto druhy jsou úzce vázány na vodu a živí se převážně rybami. Orel mořský je skutečný obr a se svým rozpětím křídel až 240cm překonává o dvacet centimetrů i svého známějšího kolegu orla skalního.
Poprvé jsem zahlédl orla mořského v roce 1998 u Novořeckých močálů na Třeboňsku. Byl to jen krátký okamžik ,ale na obrovského dravého ptáka letícího s rybou v pařátech nikdy nezapomenu. Podruhé to bylo v ptačí rezervaci Velký a Malý Tisý. Orel tenkrát letěl vysoko nad našimi hlavami ,ale jeho protáhlá křídla podobná supím a bílá brka ocasu nepřipouštěla o totožnosti letce žádnou pochybnost. Největším zážitkem však bylo pozorování orlího páru přímo na hnízdě u Horusického rybníka v roce 2001.
Toulali jsme se tenkrát s mým kamarádem Radkem kolem sousedního Bošileckého rybníka a pozorovali tu společně zrzohlávky rudozobé ,kormorány velké ,divoké husy a krásné volavky bílé. Výprava to byla opravdu dobrodružná ,neboť nechyběl ani úprk na borovici před stádem divokých prasat. V malebné vesničce Bošilec (známé z lidové písničky) si nás všiml místní usedlík a vida dalekohledy zavěšené na našich krcích nám popsal cestu k orlímu hnízdu. Popis ,nepopis ,hledání nám zabralo více než hodinu. Chodili jsme křížem krážem borovým lesem a mohli si krky vykroutit a nic. Vlastně něco přece - jmelí! Rostlo tu skoro na každém stromě. Nakonec jsme se s Radkem rozdělili a po nějaké době slavil můj kamarád úspěch. V nadšení poskakoval pod hnízdem a volal a pískal ,abych ho našel. Když jsem k němu doběhl a viděl obrovské hnízdo s mláďaty a odlétajícího dospělého orla ,začal jsem výskat a poskakovat i já. Naší radost utnul ornitolog ,který vylezl z blízkého křoví ,kde byl i se svým fotoaparátem zamaskován celtou a pořádně nás za ten povyk vypeskoval. Viděl ,ale naší upřímnou radost a tak brzy změkl a nechal nás udělat pár snímků. Přestože se orel na hnízdo ještě několikrát vrátil ,zachytit ho v letu se mi nepodařilo. Vyfotil jsem pouze hnízdo a vykukující hlavičku mláděte ,ale neva ,ten zážitek už mi nikdo nevezme. Takhle zblízka pozorovat orla ,to se poštěstí jen málokdy.
A tak ,když dnes vidím jmelí ,připomene mi to nejen vánoce a druidy ,ale také orli od Horusického rybníka.


Obrázky v textu jsem si půjčil z www.ittiofauna.org
Poslední obrázek je můj. Najdete na hnízdě orlí hlavičku ?

DIVIZNA

10. prosince 2009 v 21:22 | Miky |  MAGICKÝ HERBÁŘ
Latinský název : Verbascum...

Vládnoucí planeta : Saturn

Divizna je krásná dvouletá rostlina. První rok vyroste u země plstnatá růžice jejích listů a další rok z prostředka této růžice vyroste veliká lodyha se střídavými listy a vrcholem porostlým jasně žlutými květy. Některé divizny dosáhnou i třímetrové výšky.
Nálev s listů a především květů divizny se používá při astmatu ,zánětech průdušek ,protože uvolňuje hleny a křeče dýchacích cest. Divizna pomáhá také při zánětech žaludku a střev a je dobrým potopudným prostředkem při nachlazení.
Divizny jsou podobně jako mnoho dalších bylin krásné i v zimním období ,kdy jejich suché tmavé lodyhy vyčnívají ze spící země. Jeden z lidových názvů divizny zní "Královská svíce." Souvisí to nejspíš s tím ,že dlouhá suchá květenství divizen se kdysi namáčela do loje ,oleje ,nebo vosku a používala k osvětlení při obřadech v přírodě. Nejčastěji se tak dělo při Samhainu ,kdy se prý zároveň kouřily diviznové listy ,které přinášely spojení s mrtvými předky.O ČARODĚJSTVÍ ,WICCE A MAGII VE VŠEM.

9. prosince 2009 v 17:44 | Miky |  ZAMYŠLENÍ
Čarodějství samo o sobě není náboženstvím. Je spíše souborem určitých duchovních praktik (věštění ,čarování ,bylinářství ,apod.) ,které lze "napasovat" na jakýkoli náboženský systém. Čarodějnice a čaroděje tak najdeme po celém světě ,napříč všemi kulturami. Nalezneme je v hinduismu ,buddhismu ,v přírodních náboženstvích ,židovství i islámu. Existují dokonce i křesťanské čarodějnice uctívající trojjedinného Boha a svaté ,působící v poloilegalitě uvnitř křesťanských církví. Jednu takovou čarodějku znám a je natolik schopná ,až mě z toho trošku mrazí. Možná vám o ní někdy řeknu něco víc.
Wiccanská forma čarodějství ,která se stala mou vlastní spirituální cestou je poměrně novodobá záležitost. Vytvořil ji v padesátých letech minulého století britský amatérský archeolog Gerald Gardner syntézou pozůstatků starých pohanských kultů a západní hermetické tradice. Vzniklo tak unikátní čarodějnické náboženství ,které se vyznačuje vírou v základní božskou sílu uctívanou v podobě mužského rohatého boha a ženské měsíční bohyně. Bohyně a bůh jsou vnímáni jako vesmírní rodiče ,jejichž plodivá síla se projevuje ve veškeré přírodě. Symbolem této životodárné síly je při wiccanských rituálech dýka (mužský princip) namířená do kalicha (ženský princip). Wiccanští čarodějové oslavují osm sezónních svátků (sabatů) ,kterými reflektují změny ročních období a fáze měsíce ,především úplňky ,tzv. esbaty. Své jednání podřizují základnímu etickému pravidlu zvanému Wiccanské Rede ,které zní : "Dělej co chceš ,pokud to nikomu neublíží." To jsou v kostce asi ty nejzákladnější znaky Wiccanského čarodějství.
Wicca je náboženstvím i čarodějstvím zároveň. Jen těžko lze v jejím případě tyto dvě věci oddělit od sebe. Každé vytvoření kruhu ,v němž se děje wiccanské uctívání ,je magií ,a každá wiccanská magie čerpá ze síly bohyně a boha.
Osobně nejsem žádný velký čaroděj ,k tomu mi chybí větší zaměření na cíl a především pravidelnost ve cvičení. Wicca je pro mě víc náboženstvím ,než magií. Přesto ale při svých rituálech určité síly cítím a jsem-li odpočatý a soustředěný ,tak čarovat dovedu. Následování wiccanské cesty mi však především pomáhá vidět magii i tam ,kde by ji normálně člověk nehledal. Všechno kolem nás je nabito nějakým vyzařováním a v mnohém našem každodenním jednání je víc magie ,než by se na první pohled zdálo. Magie je ukryta ve slovech ,zvucích ,barvách ,vůních a tvarech. Všechno co nás obklopuje a co se kolem nás děje lze vnímat jako poselství a jako projev magické postaty přítomné ve všem. Nejčistší formu magické podstaty můžeme cítit v přírodě.
Mám zrovna rozečtenou knihu Goth o gotické subkultuře od Ravena Digitalise a včera jsem v ní narazil na slova ,která se dotkla mého srdce :


Jděte ven a zhluboka se nadýchněte toho nejčistšího kyslíku ,abyste pocítili podstatu pravé magie. Nechte se fascinovat důmyslností stromů ,hvězd a západu slunce ,abyste ucítili božský dech. Stůjte v pokoře a úžasu za úplňku ,aby na vás dýchlo kouzlo dávných časů. Buďte požehnáni sněhovou vločkou nebo kapkou deště ,která vám smočí rty ,abyste zažili spojení vlastní energie s cyklem celé existence. Poznejte úžasné a dokonalé struktury přírodní říše a rozjímejte nad věčnou otázkou Proč? ,abyste se plně ponořili do světa magie. Cesty poznání jsou nekonečné ,proces učení nikdy neustane a čarodějnictví je jen jednou z cest uvědomění si toho ,kým jsme.

/Raven Digitalis/KNIHA ČARODĚJSTVÍ DNES od G.Gardnera vyšla v češtině !

7. prosince 2009 v 20:40 | Miky |  JINÉ
Legendární kniha Čarodějství dnes od Geralda Gardnera ,která stála u počátků wiccanského čarodějství ,konečně vychází v češtině! Vydává ji nakladatelství Grada pod názvem MODERNÍ ČARODĚJNICTVÍ. Po Technikách přírodní magie a Magii tichomořských šamanů od Scotta Cunninghama je to další příjemný počin tohoto nakladatelství.
Dnes jsem na ni narazil v knihkupectví a moje milá žena mi ji hned koupila k vánocům. Těším se nejenom na Gardneruv text ,ale také na doslovy a komentáře jimiž je kniha opatřena.
Wicca prošla od dob starého Geralda Gardnera mnoha proměnami a na této knize to bude možná dost znát. I kdybych ji měl však považovat jenom za svědka naší čarodějnické historie ,bude jistě cenným kouskem v mé knihovně.
Bylo by velmi pěkné ,kdyby Grada , ve vydávání podobných knih pokračovala i nadále. Vždyť je toho ještě mnoho co v oblasti wiccy čeští vydavatelé svým čtenářům dluží. Například Spirálový tanec od Starhawk ,nebo Vzývání Měsíce od Margoth Adlerové...

GAIA ,NOVÝ POHLED NA ZEMI - J.A.Lovelock

7. prosince 2009 v 17:26 | Miky |  KNIHOVNIČKA
Nedávno jsem dočetl knihu britského klimatologa a chemika Jamese A. Lovelocka - Gaia ,nový pohled na život na zemi. Je to slavné dílo v němž autor představuje svou hypotézu ,podle které je naše planeta jediným velkým superorganismem ,který kontoluje a reguluje své chemické a fyzikální podmínky tak ,aby udržel své vlastní zdraví a život. Na radu přítele ,spisovatele Williama Holdinga nazval Lovelock tuto svou teorii Gaia podle bohyně Země z řecké mytologie.
Lovelock uvádí v knize řadu příkladů zajímavých mechanismů ,které udržují chemické složení atmosféry ,slanost oceánů ,apod. na úrovních ,které jsou příznivé pro rozvoj a zachování života. Základním Lovelockovým poznatkem je to ,že tyto mechanismy nejsou náhodné ,ale dějí se s jistým stupněm logiky ,charakteristickým pro všechny živé organismy. Nebýt této živoucí logiky ,byly by například oceány už dávno přesolené a pro život naprosto nevhodné. Přiznám se ,že to pro mě nebylo zrovna lehké čtení. Chemii moc nerozumím a tak jsem se musel často pekelně soustředit ,abych neztratil pojem o tom ,o čem Lovelock vlastně mluví.
Mnohé poznatky z knihy pro mne byly naprosto nové. Lovelock například dokazuje ,že život na této planetě je velice houževnatá ,robustní a adaptabilní entita a ,že jeho zničení jako celku by nebylo zdaleka tak jednoduché ,jak se někdy domníváme. Lovelock říká ,že ani úplné odstranění ozonové vrstvy ,která chrání zemi před ultrafialovým zářením ze slunce ,ani výbuch většiny jaderného arzenálu ,co ho na zemi je ,by nedokázal život na zemi zničit. Lidé a mnohé další živočišné druhy by pravděpodobně vymizely ,ale zbylý život na planetě by se přizpůsobil a Gaia by žila dál.
Přestože si teorie Gaia vysloužila nadšené přijetí zejména mezi ekology a novopohany ,dá se říct ,že Lovelockova kniha dává za pravdu spíše lidem ,kteří věří v rozumný technický rozvoj ,než radikálním ekologům a nějakou mystiku by jste v knize marně hledali. Přiznám se ,že já ji tam trošku hledal ,ale to co jsem našel bylo zcela racionální vědecké dílo. Zatímco já mám někdy pocit ,že lidská inteligence a vědecký rozvoj jsou pro život na naší planetě spíše škodlivé záležitosti ,Lovelock vidí v naší technické vyspělosti spíše pozitivum ,neboť nám může v budoucnu pomoci například odvrátit potencionální katastrofu v důsledku srážky Země s asteroidem ,apod. Přízeň novopohanů a spojení teorie Gaia s náboženstvím a mystikou Lovelocka asi taky příliš netěší ,neboť to je jeden z důvodů ,proč je jeho hypotéza některými jeho vědeckými kolegy přijímána dost skepticky. Lovelock dokonce později zalitoval ,že svou teorii nazval podle řecké bohyně a raději by používal pro své téze termín geofyziologie. Ale co se stalo ,stalo se a J.A.Lovelock se musí smířit s tím ,že za velkou oblibou novopohanů nazývat dnes svou milovanou Matku Zemi "Gaia" stojí právě on.


PŘÁTELSTVÍ SE STROMY

2. prosince 2009 v 19:28 | Miky |  JINÉ
"Léčím se krásnými divadly stromů ,vod ,mraků a oblak. Jsou stromy ,s kterými uzavírám přátelství jako s lidmi - ale vroucnější ,čistší ,nehmotnější. Jsou stromy tak krásné ,že se zdá ,že pod nimi musel zemřít v mythické době bohatýr a že ony nesou ve své klenbě posud echo a dvacátou odraženou vzpomínku tehdejšího smutku…"
F.X.Šalda

Stejně jako pan Šalda ,také já uzavírám s některými stromy přátelství. Některé z těch ,které mi byly nejvzácnějšími bohužel už nestojí. Vzpomínám na obrovský topol s rozvrásněnou kůrou ,který jsem po léta zdravil cestou do práce a čerpal z něj jeho sílu. A pak mu jednoho dne ořezali větve a za rok na to ho porazili celý ,překážel stavbě autosalonu. Vzpomínám na krásnou jemnou břízu ,kterou bylo vidět z okna dílny kde jsem pracoval. Jak ta mě posilovala a zaháněla chmury ,které na mě dotíraly ,když jsem na ní od práce vzhlédl. Ale i ona byla nakonec poražena a na jejím místě vyrostla betonová rampa ,a tak bych mohl pokračovat dál…
Stromy vnímám opravdu jako bytosti a kdekoli se zdržím delší dobu začínám se s těmi místními seznamovat. Také u nás na sídlišti roste nejeden krasavec a když jdu venčit mezi paneláky naší Ťapinu dobře vím ,kde se s jakým potkám. Hned nedaleko našeho vchodu roste několik třešní. Jsou to japonské sakury ,které na jaře kvetou nádherně do růžova.


O kus dál rostou dva krásné duby. Ne ,ještě jím není ani sto let ,ale přesto už v sobě mají tu tradiční dubovou důstojnost. Někdy je pohladím a něco jim pošeptám.


Tam ,kde sousedí sídliště z řekou Lužnicí roste nádherný a neobyčejný kaštan s dutým kmenem.


A jen pár kroku odtud se potkávám s úžasnou zajímavě rostlou vrbou.


Kousek od autobusové zastávky roste několik osik s krásnými třpytivými kmeny.

Tyhle osiky mají dokonce oči.


A když svoje kolečko s Ťapinkou končím znovu u našeho domu potkávám další dub. Je o něco mladší než ti dva předchozí ,ale je možná ještě hezčí.

S tímhle dubem kamarádí víc moje žena než já. On jí má asi taky raději než mě ,ale nežárlím na něj a pohledem na něj se taky rád pokochám.

WICCA A KŘESŤANSTVÍ

2. prosince 2009 v 19:23 | Miky |  ZAMYŠLENÍ
Tento článek tak trochu navazuje na moje předchozí zamyšlení s názvem Wicca a Satan ( http://moje-kniha-stinu.blog.cz/0911/wicca-a-satan ),kde jsem se zmiňoval o tom ,že mnozí křesťané vnímají nás wiccany ,jako neuvědomnělé ďáblovi služebníky. To ,že v ďábla nevěříme z jejich pohledu ještě neznamená ,že za naší vírou a rituály nestojí temná moc ,která nás ovládá aniž bychom si toho byli vědomi. Při brouzdání po internetu jsem narazil na zahraniční křesťanské stránky ,které se touto otázkou přímo zabývají a přinášejí rady těm "odvážným" křesťanům ,kteří by chtěli mezi wiccany misijně působit. Rozhodl jsem se některé části těchto stránek uveřnit na svém blogu ,protože si myslím ,že jsou zajímavou exkurzí do světa křesťanského myšlení a jejich vztahu k nám.
Dovolil jsem si do textu vstoupit a to v poslední části článku ,kde odpovídám na otázky ,které mají misionáři podle pokynů z těchto stránek wiccanům klást. Neodpovídám za všechny wiccany ,ale pouze za sebe tak ,jak bych pravděpodobně reagoval na otázky v přímém kontaktu. Jinak se domnívám ,že text mluví sám za sebe a není třeba ho nijak zvlášť komentovat. Posuďte sami :Svědectví wiccanům může být obtížná práce. Wiccan provozuje okultismus a toto spojení ho dostává pod určitý duchovní vliv. Je to temnota, která se zvětšuje, pokaždé, když wiccan provádí svoje kouzla a zaklínadla. Čím více se zabydluje ve tmě, tím méně si uvědomuje světlo. Ve skutečnosti ho světlo pravdy často odpuzuje.
To je důvod, proč jako křesťané musíme být opatrní při jednání s Wiccany, protože ve svém úsilí získat je pro Krista, je nutné překonat mnoho překážek, stejně jako svádět duchovní boj. To není snadné. Nicméně existují některé základní pokyny, které vám jako křesťanům ve styku s wiccany doporučujeme dodržovat. Zde je jejich seznam :
1. Modlete se
Wicca je hluboce zakořeněná v okultních praktikách. To znamená, že Wiccani se nevědomky podílí na styku s démonickými silami. Wiccani to budou odmítat jako nesmysl, ale křesťan musí pochopit, co proti němu stojí. Proto je naprosto nezbytné, aby jste se dříve než budete svědčit modlili za ochranu před démonickými silami a za zjevení pravdy.
2. Buďte uctiví
Jen proto, že jsou Wiccani podvedeni a provozují okultismus, neznamená, že by měli být uráženi, pomlouváni, nebo zraňování. Pravdou je, že každý člověk je stvořen k obrazu Božímu a jako takový si zaslouží naše slušné chování. Měli byste wiccanům prokazovat úctu nikoliv na základě jejich teologických představ,ani ne proto, že jsou ztraceni, ale proto, že jsou obrazem Božím. Chovejte se k nim tak, jako k jakékoliv jiné lidské bytosti.
3. Zjistěte, v co on / ona věří,pokládejte otázky.
Uvnitř Wiccanského náboženství existují různé tradice ,které spolu nemusí nutně v každém aspektu souhlasit. Proto je naprosto nezbytné klást otázky. Na tom není nic špatného. Ptejte se co dělají a proč ,co si myslí a v co věří. Zjistil jsem, že když mluvíte s někým jiného náboženství ,kladení otázek je jedna z nejlepších věcí, které můžete udělat. Pokládejte otázky, poslouchejte pozorně odpovědi a pokládejte další otázky. Když objevíte rozpory v odpovědích žádejte zdvořile o vysvětlení těchto nesrovnalostí. Nebude to trvat dlouho a uvidíte, že jejich systém víry má vážné problémy. Pamatujte si, že vše, co není založeno na křesťanské víře, je nepravdivé, a bude mít chyby, které prostřednictvím otázek objevíte.
4. Nenazývejte je sektou
Jedna věc je napsat článek o sektách a uvést v něm seznam různých skupin, ale jiná věc je některé dívat se příslušníku kultu do tváře a říct mu to do očí. To staví zdi a znemožňuje další komunikaci.
5. Nenazývejte je se satanisty
Nazývat Wiccany Satanisty je kontraproduktivní. Vzhledem k tomu, Wiccani Satanovu existenci vůbec neuznávají ,vše čeho dosáhnete je ,že je podráždíte a odcizíte se jim.
6. Nezdůrazňujte mužskou úlohu v církvi, protože většina wiccanů jsou ženy.
Většina wiccanů jsou ženy,a proto není dobrý nápad, mluvit o dominatním mužském postavení v církevní hierarchii a ve vztahu k absolutnu. Nejlepší je postupovat v konverzaci pomalu a některá témata probírat až když je váš člověk připraven. Nemusíte lhát, ale není nutné, hned říkat všechno.
Vhodné otázky při kontaktu s wiccanem :


Skutečně existují bohové a bohyňe Wiccy?
Ano. Věřím ,že Bohyně a Bůh jsou součástí prapůvodní síly ,kterou nazýváme Duch ,Střed ,Vesmír ,Velké Tajemství ,apod. Bohyně a Bůh představují dva aspekty této síly ,nebo chcete-li mužský a ženský princip uvnitř této síly. V tomto smyslu jsou Bůh a Bohyně wiccy naprosto reální.
V případě, že skutečně existují, jak víte, že existují?
K tomuto přesvědčení mi stačí prosté pozorování přírody. Polaritu dvou základních sil vidím všude kolem sebe. Každá věc na tomto světě má svůj protějšek. Je světlo a je tma ,je teplo a je zima ,je oheň a je voda. Jsou věci tvrdé a věci měkké. Existují věci staré a věci nové.
Vzájemné působení dvou protikladných sil způsobuje pohyb. Protipóly magnetu se přitáhnou ,působením teplého a chladného vzduchu vznikne vítr ,spojením ženy a muže vznikne nový život. Z tohoto důvodu čarodějové věří ,že veškerý život ve vesmíru má svůj původ ve dvou základních silách ,které nazývají Bohyní a Bohem.
Že to tak skutečně je nemohu nijak dokázat a ani to nemám za potřebí. Pro mě prostě Bohyně a Bůh skutečně existují a ve své víře vycházím pouze z pozorování světa a svého vnitřního pocitu ,nic víc nepotřebuji.
Pokud je váše tradice v rozporu s tradicí jiného Wiccana, můžete mít oba objektivně pravdu?
Wiccanské tradice se od sebe mohou skutečně v některých aspektech lišit ,totéž se dá ale říci i o křesťanském náboženství ,které má mnoho různých denominací a podob. Někteří křesťané například věří ,že není správné křtít malé děti ,jiní to dělají ,někteří křesťané se modlí k Panně Marii a svatým ,jiní to považují za herezi a tak by se dalo pokračovat dále. Kabát do kterého oblékáme svoji víru není důležitý ,důležitá je Podstata ,která stojí za všemi těmito lidmi vytvořenými spekulacemi a formami a ta je u všech wiccanů ,podobně jako u všech křesťanů stejná.
Co si myslíte o náboženském systému, kde je náboženství ,sestaveno tak ,aby uspokojovalo touhy svých vyznavačů?
Všechna náboženství jsou sestavena tak ,aby vyhovovala touhám svých vyznavačů a všechna zároveň kladou na své následovníky určité nároky. Vím ,že jsou křesťané hrdi na systém své víry ,který je vede k překonávání sebe sama a k obětem. Pokud se ale domnívají ,že wicca je pouze zábava ,která nevede své následovníky k žádnému duchovnímu rozvoji ,tak jsou na omylu. Ano ,wicca je radostné náboženství přitakávající životu. Je také pravdou ,že wicca neučí ,tak jako Bible ,že vše co vychází z lidského srdce je zlé ,přesto je ale náročnou cestou ,která poctivě praktikujícího wiccana vede k zušlechtění ducha a harmoniii se sebou i se světem.
Pokud je náboženství sestaveno tak ,aby uspokojovalo vaše touhy ,není to pouze váš vlastní vynález?
Znovu opakuji ,že všechna náboženství jsou lidský vynález. Nábožentví je pokus člověka popsat to ,co je nepopsatelné a dát své vnitřní víře nějakou vnější formu. Eklektická wicca dává člověku úžasnou svobodu v tom ,ušít si své náboženství na míru ,tak aby odpovídalo jeho naturelu a jeho jedinečnému chápéní posvátna.
Ze svých zkušeností vím ,že si svou víru přizpůsobuje k obrazu svému i většina křesťanů ,ti z nich ,kteří to nedovedou a snaží se křečovitě držet doktrín bývají těmi nejnebezpečnějšími fanatiky.
Pokud vaše kouzla a zaříkávadla přinesly výsledky, jak víte, že moc která působila, je dobrá, nebo ne? Jak víte, že za Wiccou nestojí něco neblahého ?
Tuto otázku bych mohl klidně otočit a zeptat se na to totéž křesťanů. Jak víte ,že za vaší vírou a vyslyšenými modlitbami nestojí cosi neblahého? Podívám-li se do Bible ,zejména Starého zákona ,vystupuje zde Bůh často v roli neskutečného despoty a vraha ,který vede svůj lid ke krvavé válce proti pohanům a dokonce i souvěrcům ,kteří se nějak prohřešili. Přesně takhle si představuji něco neblahého. Mohl bych se tedy domnívat ,že za křesťanstvím stojí nějaká temná entita ,která je mate řečmi o lásce a přitom jimi manipuluje. Nechci jim ,ale nic takového podsouvat a žádám je ,aby ani oni nic podobného nepodsouvali mě.
Proč si myslíte, že rituály, při nichž používáte svíčky ,nože, a podobně jsou schopny ovlivnit přírodu?
Podle naší víry spolu všechno ve vesmíru souvisí. Středověký magik a lékař Paracelsus říkal : "Dotkni se květiny a hvězdy se zachvějí." Každý náš čin nebo myšlenka je příčinou ,která působí určitý následek. Při kouzelných rituálech se snažíme pomocí různých symbolických gest ,slov a předmětů soustředit myšlenku tak ,aby vytvořila námi zamýšlenou příčinu. Taková je naše víra.


Zdrojové křesťanské stránky : http://www.carm.org/wicca

MYSTICA 2009

1. prosince 2009 v 15:13 | Miky |  JINÉ
První ročník festivalu MYSTICA je za námi a pořadatelé už plánují ročník druhý. Přesně jak jsem předpokládal ,nepodařilo se mi letos této ojedinělé akce zůčastnit ,tak snad příště...
Ten ,kdo je na tom podobně jako já a přesto by se o podobě a průběhu letošního festivalu magie ,pohanství a šamanismu něco rád dozvěděl ,může si na stránkách pořadatelů prohlédnout fotografie : http://mystica.davnyobycej.cz/minule-rocniky/fotogalerie-2009/
,nebo si přečíst první reakce účastníků : http://mystica.davnyobycej.cz/ohlasy-a-komentare/


Darkenova fotografie z fotogalerie Mystica 2009.