NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

GAIA ,NOVÝ POHLED NA ZEMI - J.A.Lovelock

7. prosince 2009 v 17:26 | Miky |  KNIHOVNIČKA
Nedávno jsem dočetl knihu britského klimatologa a chemika Jamese A. Lovelocka - Gaia ,nový pohled na život na zemi. Je to slavné dílo v němž autor představuje svou hypotézu ,podle které je naše planeta jediným velkým superorganismem ,který kontoluje a reguluje své chemické a fyzikální podmínky tak ,aby udržel své vlastní zdraví a život. Na radu přítele ,spisovatele Williama Holdinga nazval Lovelock tuto svou teorii Gaia podle bohyně Země z řecké mytologie.
Lovelock uvádí v knize řadu příkladů zajímavých mechanismů ,které udržují chemické složení atmosféry ,slanost oceánů ,apod. na úrovních ,které jsou příznivé pro rozvoj a zachování života. Základním Lovelockovým poznatkem je to ,že tyto mechanismy nejsou náhodné ,ale dějí se s jistým stupněm logiky ,charakteristickým pro všechny živé organismy. Nebýt této živoucí logiky ,byly by například oceány už dávno přesolené a pro život naprosto nevhodné. Přiznám se ,že to pro mě nebylo zrovna lehké čtení. Chemii moc nerozumím a tak jsem se musel často pekelně soustředit ,abych neztratil pojem o tom ,o čem Lovelock vlastně mluví.
Mnohé poznatky z knihy pro mne byly naprosto nové. Lovelock například dokazuje ,že život na této planetě je velice houževnatá ,robustní a adaptabilní entita a ,že jeho zničení jako celku by nebylo zdaleka tak jednoduché ,jak se někdy domníváme. Lovelock říká ,že ani úplné odstranění ozonové vrstvy ,která chrání zemi před ultrafialovým zářením ze slunce ,ani výbuch většiny jaderného arzenálu ,co ho na zemi je ,by nedokázal život na zemi zničit. Lidé a mnohé další živočišné druhy by pravděpodobně vymizely ,ale zbylý život na planetě by se přizpůsobil a Gaia by žila dál.
Přestože si teorie Gaia vysloužila nadšené přijetí zejména mezi ekology a novopohany ,dá se říct ,že Lovelockova kniha dává za pravdu spíše lidem ,kteří věří v rozumný technický rozvoj ,než radikálním ekologům a nějakou mystiku by jste v knize marně hledali. Přiznám se ,že já ji tam trošku hledal ,ale to co jsem našel bylo zcela racionální vědecké dílo. Zatímco já mám někdy pocit ,že lidská inteligence a vědecký rozvoj jsou pro život na naší planetě spíše škodlivé záležitosti ,Lovelock vidí v naší technické vyspělosti spíše pozitivum ,neboť nám může v budoucnu pomoci například odvrátit potencionální katastrofu v důsledku srážky Země s asteroidem ,apod. Přízeň novopohanů a spojení teorie Gaia s náboženstvím a mystikou Lovelocka asi taky příliš netěší ,neboť to je jeden z důvodů ,proč je jeho hypotéza některými jeho vědeckými kolegy přijímána dost skepticky. Lovelock dokonce později zalitoval ,že svou teorii nazval podle řecké bohyně a raději by používal pro své téze termín geofyziologie. Ale co se stalo ,stalo se a J.A.Lovelock se musí smířit s tím ,že za velkou oblibou novopohanů nazývat dnes svou milovanou Matku Zemi "Gaia" stojí právě on.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 supervisor Lukas supervisor Lukas | Web | 7. prosince 2009 v 17:33 | Reagovat

Zdravím. Máte zájem se sjednotit jako studenti magie? Nejedná se o nějakou výuku jako z filmu ale o výuku opřenou o jádro myšlenek předního mága Františka Bardona. Pokud máte zájem budu rád a je to samozřejmě všechno zdarma. Nic po vás nechci. Jenom aby studenti magie byli sjednocení i do budoucna. Předem děkuju.

2 Miky Miky | E-mail | 7. prosince 2009 v 17:43 | Reagovat

Ježkovi voči ,já se sjednocovat nechci. Lukáši promiň ,ale tvoji vizi Nové kultury vůbec nechápu ,na tvých stránkách mám pocit ,že jsem se ocitl někde ve Star Wars. Díky za nabítku ,ale vážím si své nezávislosti.

3 gerti gerti | Web | 7. prosince 2009 v 21:15 | Reagovat

Gaia je živá a nevadí, že jsou teorie vědecké...nejdřív musel přijít Einstein, aby řekl, že je všechno jinak, dokázat to spočítat a teprv pak ho možná někdo začal brát vážně (a děti ve školách se to stejně učej dál postaru, i když je to dávno překonaný - ignorance) Znáš Pogačnika? Trochu šílenej chlápek, ale některý věci má pěkný :-)

4 LuciJe LuciJe | E-mail | Web | 8. prosince 2009 v 10:46 | Reagovat

Kresba Gaii je (jako vždy :-) úžasná!

5 Miky Miky | 9. prosince 2009 v 20:25 | Reagovat

[3]: Gerti ,Pogačnika moc neznám. Někde jsem zahlédl nějakou jeho knihu ,až na ní narazím příště ,tak do ní nakouknu. ;-)

[4]: LuciJe ,a já děkuji za pochvalu ,jako vždy. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama