NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

O ČARODĚJSTVÍ ,WICCE A MAGII VE VŠEM.

9. prosince 2009 v 17:44 | Miky |  ZAMYŠLENÍ
Čarodějství samo o sobě není náboženstvím. Je spíše souborem určitých duchovních praktik (věštění ,čarování ,bylinářství ,apod.) ,které lze "napasovat" na jakýkoli náboženský systém. Čarodějnice a čaroděje tak najdeme po celém světě ,napříč všemi kulturami. Nalezneme je v hinduismu ,buddhismu ,v přírodních náboženstvích ,židovství i islámu. Existují dokonce i křesťanské čarodějnice uctívající trojjedinného Boha a svaté ,působící v poloilegalitě uvnitř křesťanských církví. Jednu takovou čarodějku znám a je natolik schopná ,až mě z toho trošku mrazí. Možná vám o ní někdy řeknu něco víc.
Wiccanská forma čarodějství ,která se stala mou vlastní spirituální cestou je poměrně novodobá záležitost. Vytvořil ji v padesátých letech minulého století britský amatérský archeolog Gerald Gardner syntézou pozůstatků starých pohanských kultů a západní hermetické tradice. Vzniklo tak unikátní čarodějnické náboženství ,které se vyznačuje vírou v základní božskou sílu uctívanou v podobě mužského rohatého boha a ženské měsíční bohyně. Bohyně a bůh jsou vnímáni jako vesmírní rodiče ,jejichž plodivá síla se projevuje ve veškeré přírodě. Symbolem této životodárné síly je při wiccanských rituálech dýka (mužský princip) namířená do kalicha (ženský princip). Wiccanští čarodějové oslavují osm sezónních svátků (sabatů) ,kterými reflektují změny ročních období a fáze měsíce ,především úplňky ,tzv. esbaty. Své jednání podřizují základnímu etickému pravidlu zvanému Wiccanské Rede ,které zní : "Dělej co chceš ,pokud to nikomu neublíží." To jsou v kostce asi ty nejzákladnější znaky Wiccanského čarodějství.
Wicca je náboženstvím i čarodějstvím zároveň. Jen těžko lze v jejím případě tyto dvě věci oddělit od sebe. Každé vytvoření kruhu ,v němž se děje wiccanské uctívání ,je magií ,a každá wiccanská magie čerpá ze síly bohyně a boha.
Osobně nejsem žádný velký čaroděj ,k tomu mi chybí větší zaměření na cíl a především pravidelnost ve cvičení. Wicca je pro mě víc náboženstvím ,než magií. Přesto ale při svých rituálech určité síly cítím a jsem-li odpočatý a soustředěný ,tak čarovat dovedu. Následování wiccanské cesty mi však především pomáhá vidět magii i tam ,kde by ji normálně člověk nehledal. Všechno kolem nás je nabito nějakým vyzařováním a v mnohém našem každodenním jednání je víc magie ,než by se na první pohled zdálo. Magie je ukryta ve slovech ,zvucích ,barvách ,vůních a tvarech. Všechno co nás obklopuje a co se kolem nás děje lze vnímat jako poselství a jako projev magické postaty přítomné ve všem. Nejčistší formu magické podstaty můžeme cítit v přírodě.
Mám zrovna rozečtenou knihu Goth o gotické subkultuře od Ravena Digitalise a včera jsem v ní narazil na slova ,která se dotkla mého srdce :


Jděte ven a zhluboka se nadýchněte toho nejčistšího kyslíku ,abyste pocítili podstatu pravé magie. Nechte se fascinovat důmyslností stromů ,hvězd a západu slunce ,abyste ucítili božský dech. Stůjte v pokoře a úžasu za úplňku ,aby na vás dýchlo kouzlo dávných časů. Buďte požehnáni sněhovou vločkou nebo kapkou deště ,která vám smočí rty ,abyste zažili spojení vlastní energie s cyklem celé existence. Poznejte úžasné a dokonalé struktury přírodní říše a rozjímejte nad věčnou otázkou Proč? ,abyste se plně ponořili do světa magie. Cesty poznání jsou nekonečné ,proces učení nikdy neustane a čarodějnictví je jen jednou z cest uvědomění si toho ,kým jsme.

/Raven Digitalis/


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 gerti gerti | 10. prosince 2009 v 14:29 | Reagovat

Největší magie je podle mě umění života, jeho přirozeného prožívání, ctění každodennosti i rozpoznání kouzla maličkostí...Rituály pak můžou být jednou z cest, jak si to uvědomit. Myslím ale, že by se neměly zaměňovat za cíl. Hezkej článek, i citát :-)

2 Miky Miky | Web | 10. prosince 2009 v 18:58 | Reagovat

[1]: No jo ,to je to buddhistické : "Prst ,který ukazuje na Měsíc ,není Měsíc." ;-)

3 gerti gerti | 10. prosince 2009 v 21:49 | Reagovat

[2]: Když to po sobě znovu čtu, tak zjišťuju, že mám poslední dobou nějakou "nechutně přemoudřelou"... PS: díky za informace o wicce :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama