NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

BOHYNĚ

8. ledna 2010 v 19:26 | Miky |  ZAMYŠLENÍ
Takzvanou Věstonickou venuši z "dílny" moravských lovců mamutů zná u nás asi každý. Méně lidí už ale ví ,že podobných ženských figurek z období paleolitu bylo na rozsáhlém území Evropy a Asie nalezeno více než sto a stále se objevují další. Naposledy se tak stalo v Německém Hohle Fels ,kde byla nalezena patrně zatím nejstarší figurka ženy vyřezávaná z mamutího klu pocházející z doby před 32 000 lety.
Je velmi nepravděpodobné ,že by dávný člověk vyráběl tyto figurky pouze pro zábavu. Poznatky etnografů zkoumajících život současných přírodních národů dokazují ,že lidé na úrovni lovecko-sběračských společností přisuzují duchovní význam prakticky každé své činnosti ,umění nevyjímaje. Vzory na oděvech ,nádobách a nástrojích ,tetování a malování těl ,to vše je prodchnuto spiritualitou a má svůj magický význam.Vědci se většinou shodují v názoru ,že figurky tzv.Venuší jsou projevem pravěkého kultu plodnosti a představují pravděpodobně bohyni ,dárkyni veškerého života.
Představa bohyně matky ,ztotožňované často se zemí se stala pevnou součástí lidské kultury. Bohyně prošla staletími ,měnila podobu i jména a našla nakonec své výsadní místo ve wiccanském náboženství. Naše uctívání bohyně matky se neděje stejným způsobem ,jakým ji ctili pravěcí lovci. Liší se zřejmě i od způsobů ,kterými ji uctívali keltští ,slovanští a germánští pohané ,přesto si ale můžeme být jisti ,že se v něm obracíme na stejný archetyp ženského božství ,jako naši předkové a stáváme se tak součástí spirituálního světa našich dědů.
Velká Matko
Ty která nás rodíš ,chráníš a živíš
Z Tebe povstáváme a do Tebe se zas vracíme
Ve Tvých hlubinách je ukryta moudrost a kosti našich předků
To díky Tobě si uvědomujeme svou příbuznost s rostlinami ,zvířaty ,skalami a řekami
Velká Matko
Konejšíš nás svou náručí a dáváš nám pocit sounáležitosti s Tebou i celým vesmírem
To z Tebe čerpáme sílu pro svůj život a svojí magii
Přijmi naší vděčnost
Přijmi i naše radostné oběti ,které Ti přinášíme v rituálech ,kterými slavíme proměny roku
A tak se staň !
Obrázky venuší z knihy LOVCI MAMUTŮ ,Petr Šíba a kolektiv ,OTTOVO NAKLADATELSTVÍ ,2007
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Eva* Eva* | Web | 9. ledna 2010 v 14:58 | Reagovat

Ahoj Miky, máš pravdu. Věstonickou venuši jsem znala, ale o ostatních figurkách jsem nevěděla.
Teď už vím, díky, moc pěkný článek.  :-)

2 Jája Jája | 11. ledna 2010 v 1:15 | Reagovat

Ty ze Sibiře jsou poměrně vychrtlé :) Ano ano, na nějakou dobu to vzal do ruky Muž se svými válkami a dobýváním a... a pomalu už nastává éra, kdy bude muset nastoupit zase zpátky Žena, Ochránkyně Života, se svou Intuicí a Moudrostí...  :-)

3 Vąkek Vąkek | E-mail | Web | 6. února 2012 v 14:23 | Reagovat

Dobrej blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama