NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

KŘESŤANSKÁ WICCA ?

14. ledna 2010 v 18:25 | Miky |  ZAMYŠLENÍ
Dneska dopoledne jsem brouzdal po internetu a snažil se na různých webových stránkách pochopit ,co stojí za termínem Křesťanská wicca. Přiznám se ,že mi tento pojem zní podobně neuvěřitelně ,jako kdyby se řeklo třeba "Křesťanský islám". Nicméně se zdá ,že na západě je čím dál ,tím víc lidí ,kterým spojení křesťanství a wiccy smysl dává.
Vnitřní svět každého z nás je tvořen směsí nejrůznějších vlivů a má-li někdo potřebu deklarovat
svou víru jako Křesťanskou wiccu ,pak bychom to možná neměli vnímat jako naprostý nesmysl ,ale jako nejupřímnější možné vyjádření toho ,co dotyčná osoba cítí jako svoji duchovní cestu. Spojení wiccy a křesťanství se mi zdá sice šílené ,ale budu-li upřímný ,tak moje spojení wiccy ,jakožto náboženství a anarchismu ,jehož heslem je : "Ani pán ,ani bůh!" je neméně pozoruhodné. A to už nemluvím o Kojotovi ,který dokázal propojit satanismus ,atheismus a slovanské pohanství. V dnešním globalizovaném světě se holt asi různým synkretismům neubrání nikdo z nás. Proč mě tedy Křesťanská wicca tak udivuje? No ,asi především proto ,že mám křesťanství zafixováno jako náboženství ,které je k jiným duchovním směrům maximálně netolerantní. A tady nemluvíme o duchovním směru jen tak ledajakém ,ale o čarodějství ,které křesťané po staletí přímo pronásledovali.
Křesťanští wiccani to tak nevidí. Podobně jako"tradiční" wiccani věří v jediného Boha ,který má svojí mužskou i ženskou stránku. Ženským aspektem v Bohu je podle nich Duch svatý a Panna Marie s Ježíšem jsou lidskými nositeli ženského a mužského principu božství. Modlitba je podle Křesťanských wiccanů v podstatě totéž ,co čarování a starozákonní zákazy čarodějnictví se prý vztahují pouze na nebezpečné praktiky jako je černá (negativní) magie a vyvolávání duchů mrtvých. Orientace na přírodu a oslavování sezónních svátků je podle nich naprosto v pořádku. Křesťanští wiccani přijímají wiccanské rede a věří v zákon příčiny a následku. Podobně jako ostatní křesťané ,ale také věří v Ježíšovu zástupnou oběť ,která otevřela lidem cestu do Božího království.
Co říci na závěr? Ačkoli mám za sebou křesťanskou minulost a některé prvky křesťanské víry mi nejsou cizí ,tohle je pro mě docela silné kafe. Následovníci křesťanského wiccanství si rozhodně nevybrali snadnou cestu a budou se muset smířit s nepochopením a námitkami ze strany tradičních křesťanů i wiccanů.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lady Rovena Lady Rovena | E-mail | Web | 15. ledna 2010 v 8:53 | Reagovat

Tak tohle jsem opravdu nepochopila  :-) Nemyslím tím článek, ale ten pojem křesťanská wicca. Také mi to nejde dohromady  8-O Zkrátka mi to mé mozkové závity nějak nemohou zchroustat  8-O Chápu lidi, že si hledají nová náboženství nebo duchovní směry, ale tohle?  8-O  Je mi jasné, že ani křesťané nejsou jednotní (evangelíci, katolíci atd..), ale zajímal by mě na tohle názor samotného papeže  :-) No ale jak tak koukám, tak na světě je možné všechno  :D

2 Miky Miky | E-mail | Web | 15. ledna 2010 v 20:59 | Reagovat

[1]: No ,vlastně mi Křesťanská wicca nevadí. Ať si každej věří čemu chce. Moje cesta to ale není ,poskládat tyhle dvě věci dohromady by bylo asi nad moje síly. :-)

3 Sněhulák Sněhulák | E-mail | 16. června 2013 v 0:35 | Reagovat

Neviděl bych to zas tak černě... Dokonce si dovedu představit protestantskou wiccu, ale nikoliv však wiccu katolickou. Ač sám pohan, mám mezi protestanty přátele a vím, že jejich pohled na věc je jiný, než pro zatvrzelé katolické dogmatiky. Tedy se nemá cenu ptát ani samotného papeže, neboť ten není ani hlavou všech křesťanů (např. protestanti ho neuznávají)...

4 Miky Miky | E-mail | Web | 16. června 2013 v 8:09 | Reagovat

[3]: Tak to já mám opačnou zkušenost. Protestanti bývají vůči všemu pohanskému daleko méně tolerantní než katolíci, kteří do své víry hodně pohanských prvků absorbovali. Protestantům připadá jako pohanský mor i uctívaní svatých, Mariánské léčivé studánky apod. Zvláště pak tzv. letniční odnože protestantů jsou velmi radikální a za každým, byť minimálním projevem pohanství, vidí ďábla a kupu démonů.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama