NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

MODERNÍ ČARODĚJNICTVÍ - Gerald B.Gardner

1. ledna 2010 v 15:31 | Miky |  KNIHOVNIČKA
Kniha MODERNÍ ČARODĚJNICTVÍ (Witchcraft today) vyšla poprvé již před šestapadesáti lety ,krátce po tom ,co byly v Anglii zrušeny poslední zákony proti čarodějství z roku 1735. Amaterský antropolog a nadšený sběratel zkušeností i předmětů z oblasti magie a okultismu Gerald B.Gardner v této knize podpořil teorii britské historičky Dr.Margaret Murrayové ,která tvrdila ,že středověký hon na čarodějnice byl pokusem o likvidaci posledních zbytků původního předkřesťanského náboženství. Gardner prohlásil ,že se v roce 1939 setkal s jedním z posledních anglických čarodějných bratrstev vedeným Dorothy Clutterbuckovou a byl do něj zasvěcen.
V knize Moderní čarodějnictví představuje Gardner v hrubých nárysech podobu přežívajícího čarodějnického kultu veřejnosti a rozvíjí v ní své teorie historických kořenů a vlivů ,které tento kult formovaly. Hlavní kořen vidí podobně jako Murrayová již v prehistorickém náboženství z doby kamenné. Dalšími vlivy ,které Wicca (jak toto náboženství nazývá) v průběhu dějin nasála vidí Gardner v Egyptě ,starém Římě a Řecku i předkeltské rase tzv.Malých lidí. Při čtení se neubráníte dojmu ,že spíše než o seriózní historii se tady jedná o záhadologickou teorii ve stylu našich autorů Aleše Česala ,nebo Otomara Dvořáka. Abychom byli spravedliví je nutné říct ,že Gardner nemá tendenci předkládat nám své názory jako dogma ,ale na několika místech v knize poctivě přiznává ,že jde pouze o jeho domněnky.
I přes svojí historickou rozporuplnost se ,ale Gardnerova kniha stala jedním ze zásadních impulzů ,které zažehly zájem lidí o téma čarodějství a dá se v pravdě říct ,že stála u samých počátků dnešního mohutně se rozvíjejícího novopohanského náboženství wicca. Gerald Gardner se díky této knize a jistě i svému vedení muzea čarodějnictví na ostrově Man dostal do povědomí široké veřejnosti a během posledních let svého života vycvičil a zasvětil do čarodějného cechu řasu následovníků.
Dodnes se vedou spory o tom ,zda si Gardner celou wiccu vymyslel sém ,nebo opravdu navázal na již existující čarodějnickou tradici. V doslovu Ronalda Huttona se dozvíme ,že neexistují žádné nezávislé důkazy o tom ,že by se Gardner skutečně setkal s covenen Dorothy Clutterbuckové ,ani o tom ,že by tento coven vůbec kdy existoval. V tomtéž doslovu se dovídáme také to ,že měl Gardner sklony fabulovat a nabádal např. čarodějnice ,které sám zasvětil ,aby před cizinci tvrdili ,že pocházejí z prastarých čarodějnických rodin.
Přiznám se ,že toto se mi jakožto člověku odkojenému skauty (a skaut je pravdomluvný) příliš nelíbí. Na druhou stranu chápu ,že Gardneruv eklektický výtvor by v době svého vzniku ,bez aury tajemného původu ,sahajícímu stovky ,možná tisíce let do minulosti ,asi neměl valnou šanci na to ,někoho zaujmout a rozvinout se do dnešní podoby. A to by bylo rozhodně škoda.
Dnešní podoba wiccy je vskutku rozmanitá. Jak říká v dalším doslovu čarodějka Wren Wolkerová - spisy a učení G.Gardnera stály u zrodu mnoha jeho spirituálních dětí ,daly vzniknout i slušnému počtu vnoučat ,pravnoučat a možná i několika vzdáleným bratrancům. Mnoho z nás ,dnešních wiccanů ,se už nestydí přiznat ,že si svou tradici dotváříme sami ,dle své libovůle a že je naše náboženství prastaré spíše v základních principech ,než fakticky.
Dínen na stránkách pohanského fóra Bohyně říká ,že kniha Moderní čarodějnictví je prostě jen dvacet let starou propagandou wiccy v době, kdy se snažila prorazit. Je to dobré pro získání vhledu a pochopení začátků - ale hodnota historická je asi jako u Kosmovy kroniky.(=všichni se o tom ve škole učili, znají jméno a zhruba stručný obsah, ale bez přečtení může klidně a spokojeně přežít). Dínen má určitě pravdu ,ale to "získání vhledu" má určitě svou hodnotu a seznámení se s tímto stěžejním dílkem starého Geralda Gardnera není vůbec špatné. Konec konců ,nevím do jaké míry můžeme považovat historii středověkých čarodějnických procesů za svou ,ale Gerald Gardner do té naší historie rozhodně patří.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 LuciJe LuciJe | E-mail | Web | 2. ledna 2010 v 20:03 | Reagovat

Ke zmíněné Dorothy Clutterbuck mě napadla ještě jedna perlička - někteří badatelé tvrdí, že tato žena neměla s čarodějnictvím nic společného a naopak byla velmi aktivní křesťankou a uvedení jejího jména byl od Gardnera takový kanadský žertík. Gardner každopádně veřejně vystoupil až po její smrti.

2 Miky Miky | E-mail | Web | 4. ledna 2010 v 7:50 | Reagovat

[1]: Byl ten Gardner ale vykuk. :-D :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama