NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

MĚSÍČNÍ BOHYNĚ ,JAKO SYMBOL LUNÁRNÍCH SIL

20. února 2010 v 20:38 | Miky |  ZAMYŠLENÍ
Včera večer se mě moje žena Maruška zeptala : "A jak ty to máš s tím Měsícem?" Chvíli jsem nechápavě koukal a pak jsem řekl : "Na co se mě vlastně ptáš?"
"No ,bereš Měsíc jako Měsíc ,nebo jako bohyni?"
"Jako Měsíc."
"A když si děláš ten svůj rituál o úplňku vztahuješ se k němu jako k Měsíci ,nebo oslovuješ nějakou bohyni?"
"Obojí. Bohyni ,ale beru jenom jako symbol těch sil ,které za Měsícem stojí."
"To nechápu ,jak můžeš brát bohyni jako symbol? Symbol je třeba přívěšek ,který nosím na krku ,ale bohyně?"
Je to těžké vysvětlit ,ale řekl jsem Marušce něco v tom smyslu ,že Měsíc je pro mě prostě těleso ,řekněme planetka o které dneska už víme ledacos. Víme jaký má průměr ,z čeho je složená ,jak daleko je od Země apod. Víme také ,že gravitace Měsíce způsobuje na zemi příliv a odliv a předpokládáme ,že podobným způsobem ovlivňuje i tělesné tekutiny a mízu ve stromech. Víme také ,že Luna působí na lidskou psychiku. Mnoho lidí při úplňku špatně spí ,někteří jsou předráždění a bolí je hlava. Nikdy nezapomenu na měsícem prozářené noci ,které jsem prožil na lesních cestách a mýtinách v době svého trampování. Pohled na kotouč úplňku ,přes který plují závoje mraků a les kolem ozářený tím zvláštním přízračným světlem se mě vždycky hluboce dotýkal.
Řekl jsem Marušce že nevěřím tomu ,že bohyně Artemis běhá za nocí po lesích se zvěří a svým lukem ,to je jenom mýtus. Ale krásný mýtus ,který mi pomáhá dát těm tajemným silám Luny hmatatelnější podobu. Artemis ,Selena ,Hekaté - všechny tyto bohyně jsou spojené s Měsícem. Každá z nich reprezentuje jednu z měsíčních fází a každá z nich představuje jiný aspekt měsíční energie. Porozumění těmto bohyním mi pomáhá porozumět podstatě těchto sil. Ano ,mluvím při svých rituálech k těmto bohyním ,ale jejich podoba ,kterou znám z mýtů a obrázků je pro mě jen přibližný symbolický popis. Artemis ,Selena a Hekaté a další měsíční bohyně jsou pro mě jen zlidštělými podobami různých aspektů měsíčních sil. Věřím v ty bohyně a přece nevěřím ,je to těžké vysvětlit. Vím ,že někteří pohané to mají jinak a chápou tyto bohyně jako skutečné bytosti ,to ale není můj případ. I když ,kdo ví jak to vlastně je?
Existuje teorie o tzv.egregorech. Podle této teorie je egregor jakási astrální bytost vytvořená představami, idejemi a pocity ,která vzniká uvnitř náboženských ,politických a dalších skupin. Členové těchto skupin udržují egregora při životě svojí vírou a energií ,kterou do něj vkládají a egregor naopak může dodávat energii a motivaci jednotlivým členům těchto skupin. Podle této teorie by tedy výše jmenované bohyně mohly být klidně chápány jako skutečné.
Pro mě jsou ale skutečné především ty měsíční energie a nemám zapotřebí jim dávat personifikovanou podobu. Mýty ,obrazy a invokace těchto bohyní a modlitby k těmto bohyním používám prostě jako pomůcky ,jak se na tyto posvátné energie napojit.

P.S. Ještě než jsem tenhle článek zveřejnil ,dal jsem ho přečíst Marušce. Snažila se mi dokázat ,že v ty bohyně ve skutečnosti věřím a možná má i pravdu. Nakonec jsme se dostali až k heroům (skutečným lidem ,kteří byli časem zbožštěni) a křesťanským svatým. To už je ale trošku mimo téma tohoto článku.


Související odkazy :
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 gerti gerti | Web | 25. února 2010 v 16:43 | Reagovat

Krásný obrázek :-) Jinak výborná a vtipná kniha o tom, jak egregory fungují, je "Malí bohové" od T. Prachetta. Ale chápu, že ne každý má třeba tenhle typ literatury rád... Já se u toho náramně nasmála :-) Vtipně a zároveň hodně přesně popisuje, co takový egregor je a jak funguje...

2 Miky Miky | E-mail | Web | 25. února 2010 v 20:27 | Reagovat

[1]: Prachetta jsem ještě žádného nečetl ,ale mám to ve svém dlouhodobém plánu. ;-)

3 Jája Jája | Web | 3. března 2010 v 22:11 | Reagovat

[2]: Tak to už abys pomalinku začal :)))))) Je jich poměrně... dost :)))

4 Kersirk Kersirk | 2. srpna 2010 v 21:41 | Reagovat

Dotaz: Tvoje manželka není pohanka?? Vyznívá to tak z tého článku. Ne, že by to bylo něco špatnýho, jen že sem ještě nepotkal člověka, kterej by u mě překous, že vyznávám vpodstatě neznámý náboženství, který je prohlášený za odnož satanismu. A to se jim horkotěžko rozmlouvá. I moje nej kamarádka má ze mě teď určitej respekt, protože sme se jednou o wicce bavili a ona to nějak nemohla pochopit o čem to tedy je, tak sem jí pučil i knížku, protože já moc vysvětlovat neumim a tam je to prostě líp. Ten večer se jí zdál sen o přenádherném chlapci - muži - starci, který v průběhu roku stárnul až před zimou zemřel. Myslí si, že to byl wiccanský Bůh, a že sem jí ho do sna poslal já (že by to mohl být Bůh, uznávám, ale já jsem ho faktis neposlal).
Toto celé vyprávím proto, že tě obdivuji, žes našel tak chápající ženu (jestli sem tedy dobře pochopil, že není pohanka). Nemají ještě jednu takovou skladem?? ;-)

5 Miky Miky | E-mail | Web | 3. srpna 2010 v 7:00 | Reagovat

[4]: Moje žena Kersiku pohanka je ,není ale wiccanka a vlastně vůbec nic ,co má nějaké oficiální jméno. Žije si to tak po svém ,intuitivně a občas spolu vedeme takovéhle hovory. ;-) Z mého pohledu má víra mojí ženy nejblíže k druidismu ,ale ona to nijak nazývat nechce. Co se týče různých předtuch a čarování ,kam se na ní hrabu. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama