NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

WAKHÁN THÁNKA - VELKÉ TAJEMSTVÍ

9. února 2010 v 16:49 | Miky |  ZAMYŠLENÍ
Ti ,kteří čtou častěji články na tomto blogu asi ví ,že mluvím-li o tom ,co je obecně známé jako Bůh používám často pojmenování Velké Tajemství (Wakhán Thánka) ,které jsem si vypůjčil od Lakotských indiánů. Jméno Velké Tajemství dobře vystihuje můj respekt k základní božské síle ,kterou vnímám jako příliš velkou a složitou na to ,aby se dala lidskými smysly zcela poznat a pochopit. Nedávno ,když jsem pročítal doslov Jana Ullricha ke knize MLUVÍ ČERNÝ JELEN ,narazil jsem na hezký výklad toho ,jak Sílu zvanou Wakhán Thánka vnímali sami Lakotové.
"Lakotové nerozlišovali mezi přirozeným a nadpřirozeným ,ale spíše mezi běžným a tím ,co je neobvyklé či nepochopitelné. Jejich svět nemohl být zcela poznán a pochopen a nemohl být zcela ovládnut. Tuto nepochopitelnost či nedosažitelnost označovali Lakotové slovem wakhán. Vše ,co bylo těžko pochopitelné , neobvyklé ,mocné ,zvláštní nebo děsivé ,bylo wakhán. To,co bylo nepochopitelné a děsivé ,bylo zároveň posvátné ,takže wakhán lze přeložit slovem "posvátný". Když lakotové v osmnáctém století poprvé spatřili koně ,nazvali ho šúnka wakhán - "neobvyklý pes" ,protože byl pro ně nepochopitelný , zvláštní , mocný , děsivý ,ale také posvátný ,neboť jim přinesl lepší život. A protože nepochopitelný byl ve své podstatě celý svět ,vše bylo wakhán. Wakhán bylo silou dávající světu život a duši ,vytvářelo jednotu všeho stvoření ,celého univerza. Jednota byla posvátná ,byla wakhán. Souhrn všeho ,co bylo wakhán ,se nazýval Wakhán Thánka - "Velký Wakhán". Žádný překlad tohoto pojmu , "Velký Duch" , "Velké Tajemství" či "Velké Neznámo" ,nemůže plně vyjádřit jeho skutečný obsah. Wakhán Thánka stvořilo svět ,ale zároveň ho obsahovalo. Wakhán Thánka bylo mnohé ,a přesto jen jedno ,souhrn všeho ,co existovalo. Wakhán Thánka bylo nejen nepochopitelné ,ale také neviditelné. Projevovalo se však v mnoha viditelných formách ,nazývaných Táku Wakhán (táku = něco ,věc ,bytost) ,jako slunce ,měsíc ,obloha ,Hromovládný pták ,vítr ,země ,kamení ,čtyři světové strany a mnoho dalších…"
/Doslov Jana Ullricha , MLUVÍ ČERNÝ JELEN ,John G. Neihardt ,Hynek 1998/

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lady Rovena Lady Rovena | E-mail | Web | 10. února 2010 v 21:44 | Reagovat

zajímavý článek...já Velkému tajemství říkám Vesmír  :-) s velkým "V"  ;-)

2 Miky Miky | E-mail | Web | 11. února 2010 v 21:19 | Reagovat

[1]: Jó ,Vesmír to je taky moc dobré. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama