NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

KRUH

6. března 2010 v 21:09 | Miky |  SYMBOLY
"Kruh patří mezi nejuniverzálnější posvátné symboly a jeho důležitost uznávají mnohé duchovní kultury. Kruh reprezentuje zcela vše - nepřetržitý koloběh života ,smrti a znovuzrození ,stejně tak jako menší změny ,například probuzení a snění ,přijímání potravy a vylučování ,nádech a výdech. Představuje celou věčnost a celý vesmír. Staří Řekové považovali kruh za dokonalý symbol ,z něhož vychází všechny ostatní věci. Planety ,stejně jako mnoho mikroskopických struktur v lidském těle,mají tvar kruhu. Pokud se tento symbol zhmotní kolem těla ,pak se vnitřní energie může umocnit ,a veškeré myšlenky ,skutky a činnosti probíhající uvnitř se stávají posvátnou metaforou."

/Raven Digitalis/


Symbol kruhu má pro pohany stěžejní význam. Nedávno jsem v jednom komentáři u Lady Roveny trochu nadneseně napsal : "Křesťan udělá kříž ,pohan vytvoří kruh." ,a přestože ne každý pohan při svých rituálech kruh vytváří ,všichni jistě ctí hlubokou symboliku kterou v sobě tento tvar skrývá. Pro pohanské vnímání času je chrakteristické uvědomování si životních cyklů ,které se podobají kruhům ,či spirálám. Všechno ve vesmíru se otáčí v kruzích. V kruzích se pohybují planety ,roční období i životní cykly všech organizmů. Vznik a zánik ,zmar a obnova ,to všechno je v obraze kruhu obsaženo. Tato symbolika je ještě zvýrazněna v kruhu znázorněném v podobě bájného hada Urubora ,který požírá svůj vlastní ocas. Vytvoření kruhu je gesto ,kterým pohan nevyznačuje pouze posvátný prostor v němž proběhne rituál ,ale také gesto ,kterým všechny tyto skutečnosti uznává. Emma Restall Orr dále připomíná : "Kruh zajišťuje ,že je do rituálu zahrnut každý stejně a nikdo nestojí nad druhými kvůli vyšší hodnosti ,jež by s sebou nesla moc. Každý člověk je považován za někoho ,kdo přináší své jedinečné dary na dané místo ,tady a teď."
Pro všechny tyto významy je mi znamení kruhu velice blízké. Vnímám ho jako symbol přírody a jejích cyklů i jako připomínku rovnosti mezi lidmi a všemi ostatními tvory. Velice sympaticky mi zní i název wiccanské tradice Seleny Foxové ,Svatyně kruhu.

Související články :


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 bejuška bejuška | Web | 6. března 2010 v 21:17 | Reagovat

ahojky máš super blogís, jen tak dál pa :)

2 black & white black & white | 24. ledna 2011 v 5:26 | Reagovat

moc hezky obrazek, ten had !

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama