NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

SAMOSTATNÝ WICCAN - výhody a nevýhody

11. března 2010 v 19:45 | Miky |  ZAMYŠLENÍ
Když jsem před pár dny chystal článek o Bucklandově Velké učebnici čarodějnictví a magie prolistoval jsem po dlouhé době její stránky. Na jednom místě knihy Buckland v devíti bodech porovnává výhody a nevýhody práce v čarodějnickém covenu s vyhodami a nevýhodami samostatné praxe. Napadlo mě Bucklandovo srovnání zveřejnit na blogu a přidat ke každému bodu ještě svůj vlastní pohled na věc. Připomínám že můj pohled je pohledem solitéra ,který nemá s prací v covenu sebemenší zkušenost.


1/ Členové covenu provádějí rituály společně jako skupina lidí ,někteří (hlavně kněz a kněžka) hrají své role.
Jako samostatné čarodějnice děláte všechno sami.
Miky : U většiny rituálů ,které provádím si velmi dobře vystačím sám. Přiznávám ale ,že práce ve skupině musí mít svoje kouzlo.


2/ Coven se setkává ve velkém kruhu (obvykle o průměro 2,70 m).
Samostatná čarodějnice má malý "zhuštěný" kruh.
Miky : Tento rozdíl mi přijde naprosto nepodstatný a vlastně vůbec nevím z jakého důvodu ho Buckland zmiňuje.


3/ Coven používá celý soubor nástrojů v závislosti na tradici.
Samostatná čarodějnice používá to ,co si myslí ,že potřebuje.
Miky : Tady vidím výhodu na straně solitéra. Rituál provádím způsobem založeným na okamžité inspiraci. Někdy přímo během rituálu měním původně zamýšlené postupy i připravené nástroje ,protože cítím ,že by to tak mělo být. Kdybych podobným způsobem pracoval v covenu způsobilo by to nejspíš zmatek.


4/ Coven se schází v době ,kdy to nejvíce vyhovuje většině.
Samostatná čarodějnice může provádět rituály ,kdykoli pociťuje potřebu.
Miky : Tady zase nevím ,co tím chtěl Buckland říct. Myslím si ,že i člen covenu může provádět osobní rituály kdykoli cítí potřebu.


5/ Coven svolává všechny členy ,aby společně vytvořili kužel síly.
Samostatná čarodějnice musí sama načerpat sílu.
Miky : V tomto bodě má navrch coven. Společně vyvolaná síla má nepochybně větší energii ,než síla vyvolaná jednotlivcem.


6/ Coven má širokou škálu znalostí a speciálních vědomostí.
Samostatná čarodějnice má své vlastní znalosti a speciální dovednosti.
Miky : I v tomto bodě vede coven. Tady dokonce vidím největší slabinu nás samotářů. Žádný člověk není úplně všestranný. Někdo umí dobře pracovat s runami ,jiný zná výborně byliny ,další je zas dorý léčitel a jiný zas dovede zpracovat a číst horoskopy. Členové covenu se o své znalosti a dovednosti dělí ,mohou si pomoci a mohou se vzájemně učit. V tomto ohledu to má samostatná čarodějnice mnohem těžší.


7/ Coven je obvykle ve svých způsobech a zvyklostech stabilní.
Samostatná čarodějnice je může měnit podle nálady.
Miky : A jsme zase u improvizace. Ze stále stejných postupů a zvyklostí může časem vyprchat život a síla. Solitér je mnohem přizpůsobivější.


8/ Rituál covenu se může stát téměř "produkcí" nebo slavnostní podívanou.
Rituál samostatné čarodějnice může být tím nejholejším minimem slov a činů.
Miky : Jak už jsem psal u prvního bodu ,u většiny rituálů si vystačím velice dobře sám. Co ale závidím covenům ,je například společný tanec kolem májky o svátku Beltine. Některé věci se v jedné osobě prostě dělat nedají.


9/ Coven se může naladit jako celek.
Samostatná čarodějnice je celek.
Miky : A to je druhá věc. Pokud se coven dokáže vnitřně sjednotit a utvořit pevný celek mají jeho kouzla určitě velkou sílu. Spory mezi jednotlivými členy a vzájemný nesoulad mohou ,ale naopak všecko pokazit. Samostatný čaroděj bude mít pravděpodobně méně práce s tím být sám se sebou v souladu.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 LuciJe LuciJe | E-mail | Web | 13. března 2010 v 21:17 | Reagovat

ad 2/ kdo se někdy snažil narvat osm lidí do obýváku a stvořit z nich něco, co se kruhu alespoň trochu podobalo, chápe proč to RB zmiňuje :-)

3/ i v covenu se dá měnit průběh rituálu. Občas se stane, že "přijde zpráva", že by teď bylo dobré udělat něco - tak se to řekne nahlas a buď to projde, nebo ne...

4/ v covenu je občas obtížnější dohodnout se i na sabaty a esbaty, které je vhodnější slavit společně, zvlášť, když třeba někdo pracuje o víkendech či na směny...

5/ v sehraném covenu, který to umí je to jednoznačně výhoda. Osobně navíc zastávám názor, že nejlépe se s energií pracuje s lidmi, kteří mají alespoň nějaké zasvěcení do reiki.

7/ tohle je trochu dvojsečné. Zavedené postupy mají něco do sebe - my třeba děláme při začátku rituálu téměř vždy stejnou meditaci. Pokaždé je vedena skoro stejně stejným člověkem a spočívá v tom, že se člověk coby strom propojí se silami nebe a země a vystředí je v obě. Po více než roce praktikování obvykle stačí úvodní věta o nádechu pro to, aby všichni zúčastnění cítili na těle kůru a z rukou větve. člověk tedy dokáže dosáhnout kýženého stavu bez toho, aby se na činnost samotnou musel zásadněji soustředit.

Na druhou stranu se i v zavedených covenech výslovně doporučuje občas změnit zavedené postupy, aby se z nich nestala rutina.

2 Miky Miky | E-mail | 14. března 2010 v 10:11 | Reagovat

[1]: No ,jak jsem předeslal nemám s kolektivními rituály žádnou zkušenost (pokud tedy nepočítám ty skautské) ,jsem tedy rád ,že jsi sem LuciJe napsala i pohled člověka ,který ty zkušenosti má. ;-)  :-)

3 Miky Miky | E-mail | 14. března 2010 v 10:27 | Reagovat

[1]: Přiznám se ,že co se týče kolektivní práce ,tak jsem hrozně poznamenanej negativní zkušeností z období ,kdy jsem byl členem jedné evangelikální církve.
Od té doby jsem až přecitlivělý na jakýkoli náznak manipulace a třeba jen hloupé firemní školení v minulém zaměstnání mě dostalo takřka k psychiatrovi. Samostatná wiccanská praxe mi proto maximálně vyhovuje. Přemýšlel jsem o tom ,že se zůčastním nějakého vašeho rituálu a možná to jednou i udělám ,zatím ale ne. Za virtuální kontakt s ostatními třeba na fóru Bohyně ,nebo takhle přes komentáře jsem ale vděčný. :-)

4 LuciJe LuciJe | E-mail | Web | 14. března 2010 v 21:44 | Reagovat

No, my bychom Tě určitě rádi poznali!

K té evangelikální církvi - nedávno jsme viděli na tohle téma film Jesus Camp, kde byly podobné "masové praktiky" poměrně šokujícím způsobem ukázány. Místy jsem si říkala, že jestli někdo tuší, jak pracovat s magií a energií, tak tihle určitě ano - byť to tak v žádném případě nenazývají. Každopádně to bylo něco, čeho bych se účastnit skutečně nechtěla.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama