NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

VLAJKA PRO TIBET 2010

7. března 2010 v 11:48 | Miky |  JINÉ
Blíží se desátý březen a s ním i každoroční akce "Vlajka pro Tibet". O akci nejčastěji slyšíme v souvislosti s tím jak se páni radní některého českého městečka hádají zda vlajku vyvěsit ,či nevyvěsit. Hádky na radnicích vznikají především proto ,že se vždycky najde pár zastupitelů ,kteří mají strach ,aby nenakrkli Čínu a čínské podnikatele a nepřipravili město o nějaké peníze. My s Maruškou jsme se rozhodli ,že se můžeme na nějaké radní vykašlat (ačkoli v Táboře jí vyvěšují) a koupili jsme si Tibetskou vlajku vlastní. Vlajka Tibetu se vyvěšuje každoročně 10.března v den výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci ,které proběhlo v roce 1959 a bylo krvavě potlačeno.
Mnoho lidí má o této akci a vůbec o podpoře Tibetu své pochyby. Lidé mají pocit ,že Tibet už je součástí Číny dlouho a že změny ,které v zemi proběhly jsou nevratné a že bychom se vlastně do vnitřních záležitostí Číňanů a Tibeťanůn neměli míchat. Přečtěte si prosím několik informací o čínské okupaci ,které jsem stáhnul z blogu Pavly Janouškové "Toulky brněnskou současností" a udělejte si na věc svůj názor :
V průběhu samotného lhaského povstání v roce 1959 čínská armáda za pouhé tři dny zabila cca. 15 000 Tibeťanů. Za období od března 1959 do října 1960 bylo jen v centrálním Tibetu zabito 87 000
Tibeťanů. Hlavními obětmi čínských čistek se stali prominenti bývalého režimu, statkáři a mniši a mnišky v buddhistických klášterech. Desetitisíce obětí si vyžádala kolektivizace zemědělství spojená s trvalým usídlováním nomádů do tzv. komun. Jakýkoliv odpor proti záměrům čínské státní moci byl trestán smrtí či deportací do pracovních táborů. Popravy se konaly bez řádného procesu a způsobem, který měl ponížit lidskou důstojnost odsouzených a jejich rodin. V tibetštině se objevilo nové slovo thabdzing vyjadřující stav duševního utrpení a hrůzy, se kterým tyto popravy byly spojeny. Odsouzení obvykle museli před shromážděnou obcí veřejně vypočítat svá provinění a poté byli kamenováni, mučeni a nakonec usmrceni svými rodinnými příslušníky a blízkými přáteli, kteří tak konali pod hrozbou stejného trestu. Děti byly nuceny zabíjet vlastní rodiče, rodiče museli tleskat pověšení svých dětí a ještě zaplatit popravčí četu. Po skončení popravy vojáci nejprve svezli oběti do otevřených hrobů a poté nutili pozůstalé, aby oslavovali a tančili na mrtvých tělech - neboť prý byli vymýceni nepřátelé lidu a socialistického zřízení. Mnohé rodiny, než aby podstoupily takovou proceduru, páchaly hromadnou sebevraždu. Celkový počet popravených přesahuje 150 000, dalších 9 000 osob spáchalo sebevraždu.
Osobně si myslím ,že hrůzy jako jsou tyto bychom měli Čínské vládě připomínat minimálně tak dlouho dokud neuzná svou vinu ,neomluví se a nepřizná Tibeťanům autonomii. Možná se zdá vyvěšování Tibetské vlajky někomu naivním a bezcenným gestem ,ale ať si ,stejně jí budeme doma vyvěšovat!
K vlajkám obecně mám vztah spíše záporný ,fangličkování a vlajkoslávy mi připadají nebezpečně blízko nacionalizmu a falešné "národní hrdosti." S Tibetskou vlajkou to mám ,ale trochu jinak. Všimli jste si někdy že na ní chybí z jedné strany její žluté lemování? Vypadá to docela divně. Dozvěděl jsem se ,že žlutá barva na Tibetské vlajce znamená zlaté Buddhovo učení a lem chybějící na jedné straně naznačuje ,že Tibeťané zůstávají otevřeni i jiným ,než buddhistickým učením a směrům. Zanést symbolicky hodnotu tolerance a vstřícnosti přímo do státní vlajky mi přijde natolik neobvyklý a originální nápad ,že tuhle vlajku prostě beru!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | Web | 7. března 2010 v 20:39 | Reagovat

O tom zabíjení a mučení jsem nevěděla do všech podrobností, které se dočítám ve tvém článku, je to strašný. Chtěla jsem napsat, že nemám ráda Číňany, ale to by nabylo správné, nedají se házet všichni do jednoho pytle. Spíš napíšu, že nemám ráda utlačovatele a diktátory a mít tu vlajku, tak ji snad vyvěsím taky.

2 Miky Miky | E-mail | Web | 7. března 2010 v 22:06 | Reagovat

[1]: Tak ,tak ,většina obyčejných Číňanů jsou milí a hodní lidé ,bohužel naopak pohlaváři jsou všude většinou pěkní zmetci. ;-)

3 Jája Jája | Web | 7. března 2010 v 22:51 | Reagovat

A kromě "vlajky" probíhají i jiné akce, vloni byl i u nás v Pár DUB kách Festival pro Tibet. Informace mají tady: http://www.protibet.org/

4 LuciJe LuciJe | E-mail | Web | 17. března 2010 v 20:28 | Reagovat

Čína je vůbec zvláštní země. Vzhledem k rozvoji obchodu je značná část číňanů (zejména v přístavních oblastech) naprosto spokojená s tím, jak se jim zvedla životní úroveň a nějaká politika je díky tomu prakticky nezajímá. Řadový číňan "ví" o Tibetu něco úplně jiného, než okolní svět, protože jejich země je přesvědčila o něčem úplně jiném. Přesvědčila natolik, že třeba došlo k situaci, kdy řadová čínská fabrika vyráběla na export tibetské vlajky. Poté, co je těsně před exportem někdo (patrně celníci) objevil se zjistilo, že za to ani není možné fabriku potrestat - nikdo ze zaměstnanců neměl ani tušení, jaké vlajky vyráběli, protože tu tibetskou nikdy neviděli...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama