NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

CIRCLE SANCTUARY

13. dubna 2010 v 18:18 | Miky |  POHANSKÉ SMĚRY A TRADICE
Selena Foxová


Circle Sanctuary (Svatyně kruhu) je jednou z největších současných Wiccanských / neopohanských organizací. Svůj počátek má v roce 1974 ,kdy během jednoho neformálního setkání zájemců o magii a mystiku obdržela zakladatelka Selena Foxová vizi ,ve které se jí vyjevil název společenství a logo kruhu. Se svým partnerem Jimem Alanem dala dohromady první skupinu lidí ,která se pak scházela v jejich domě v Madisonu. V létě roku 1975 se stal sídlem Kruhu statek na pozemku v blízkosti Sun Prairie ve státě Wisconsin. Tam vznikl prvního coven
Selena Foxová
Kruhu a další se brzy objevily.
Selena Foxová a Jim Alan se pro svého ekumenického ducha ,živou hudbu, a rozsáhlou síť činností ,rychle stali dobře známými v rostoucím americkém neopohanském společenství. V roce 1977 se vydává Kruh svou první pásku Wiccanské hudby a doprovodných zpěvník doplněný krátkými články a množstvím ilustrací. V tomto roce začíná Kruh sloužit jako celosvětové pohanské centrum. Selena Foxová vytváří kontaktní síť pro výměnu informací s cílem pomoci propojit pohany z mnoha různých tradic a skupin. Svatyně kruhu začíná také pro svou rozsáhlou síť příznivců vydávat a distribuovat pohanské noviny ,zároveň začíná pořádat multi-tradiční pohanské festivaly.
V roce 1978 se Svatyně kruhu stává oficiálně uznanou wiccanskou církví ,což se projevilo i na její struktůře vedení. Kruh se stal největším aktivním společenstvím pohanů v Severní Americe.
V roce 1979 se Kruh přestěhoval na farmu blízko Middletonu ve Wisconsinu a v roce 1983 byla zakoupena farma u Barneveldu kde byla vytvořena přírodní rezervace a rituální místo pro shromažďování Wiccanů a Neopohanů. Zde se konají oslavy tradičních wiccanských svátků na kole roku.
Foxová vytvořila prostřednictvím Svatyně kruhu ekumenické a eklektické pohanství, které čerpá z prvků náboženství přírodních národů, zvláště pak z tradic a praktik domorodých Američanů (indiánů). Systém ,který vytvořila někdy nazývá "Wiccanské šamanství" ,nebo "Přírodní spiritualita". Jedná se o směs Wiccanské spirituality, přírodní mystiky, šamanských praktik z celého světa, ekofeminismu a poznatků moderní psychologie, zejména jejích humanistických a transpersonálních směrů. Selena Foxová zdůrazňuje, že božství je přítomno v celé přírodě a že je třeba uznat Matku Zemi ,jako Bohyni.
Kromě toho ,že je Selena Foxová známá jako bojovnice za svobodu vyznání ,byla ona i celá Svatyně kruhu velmi aktivní v úspěšné kampani za povolení zobrazovat pentagram na náhrobcích viccanských vojáků ,kteří zemřeli při výkonu své vojenské služby.
Svatyně kruhu je jedním z nejviditelnějších pohanských společenství v USA. Vydává několik časopisů z nichž nejznámější je Sanctuary Circles Newsletter. Selena Foxová a její manžel, Dr. Dennis Carpenter pracují jako profesionálně vyškolení psychoterapeuti. Foxová navíc vede Školu Kruhu pro kněžky ,kde vyučuje ženy ve spiritualitě orientované na Bohyni.


Circle Sanctuary


ZDROJE:

http://www.circlesanctuary.org/
Obrázek č.1 : Andy Manis ,The New York Times
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama