NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

FERI

12. května 2010 v 21:20 | Miky |  POHANSKÉ SMĚRY A TRADICE
Tradice Feri je ústní, iniciační tradice moderního novopohanského čarodějnictví vycházející z
Victor a Cora Andersonovi
učení Cory a Victora Andersenových. Název tradice Feri sovisí s anglickým slovem faery (víla). Victor Anderson totiž odvozoval původ čarodějnického učení od tzv. Malého národa ,který vstoupil do pohádek a legend Keltů a dalších národů v podobě elfů a víl. V tradici Feri je kladen velký důraz na osobní smyslové zkušenosti a různé formy extáze, jakožto na způsoby přímé komunikace s božstvím. Toto pojetí má hodně blízko k šamanismu ,voo-doo a santérii. Ústředním božstvem Feri je tzv. Hvězná Bohyně ,která je zdrojem z něhož vzešli všechna ostatní božstva. Oproti tradiční wicce ,ale pracuje Feri s daleko větším množstvím bohů a bohyní a není tolik vázána na tradiční božský heterosexuálních model Bůh a Bohyně. Božstva Feri mají často neurčité pohlaví, někdy mužské, někdy ženské, jindy hermafrodit a někdy i kombinace všech uvedených. V tradici Feri je sex ctěn jako dar bohů a heterosexualita, homosexualita, bisexualita, polysexualita, transgenderová sexualita ,nebo ve zkratce všechny druhy sexuality jsou vnímány jako svaté tajemství.
Tradice Feri se nedá naučit z knih. Výuka probíhá ústní formou učitel-žák a cesta k plnohodnotnému zasvěcení trvá často pět a více let. V tradici Feri se dbá na to ,aby výuka a zasvěcení probíhalo individuálně a bylo šito na míru konkrétnímu jednotlivci.
Pro tradici Feri je charakteristické učení o trojité duši. Podle tohoto učení má každý člověk tři samostatné ,ale vzájemně propojené duše ,neboli "já". Tzv. mluvící já je ta část naše část která se zabývá jazykem, racionálním myšlením a
Ferishromažďováním a šířením znalostí. Mladší já je spojeno s emocemi , instinkty a smysly jako je hmat ,chuť ,čich…Mladší já shromažďuje energie a udržuje fyzické tělo. Poslední částí lidské duše je tzv. božské já ,které je naším základem a spojuje nás s Bohyní. Stoupenci Feri usilují ve svém životě o rovnováhu mezi těmito třemi částmi lidské bytosti a vyladění se na vlastní božské já ,jakožto na nejosobnější možné spojení s Bohyní.
Klasickým prvkem využívaným při duchovních cvičeních jsou v tradici Feri meditační metody nazývané Železný a Perlový pentagram. Metoda železného pentagramu má za úkol vést adepta k hlubšímu sebe-porozumění. Metoda perlového pentagramu rozšiřuje toto porozumění z mikrokosmu na makrokosmos a prohlubuje vztah adepta s jeho okolím.
A co vztah mezi Feri a Wiccou? Feri je předgardnerovskou americkou tradicí. Victor Anderson začíná se svým vlastním výcvikem už ve čtyřicátých letech minulého století a své první následovníky zasvěcuje v roce 1950. Přes všechny styčné body a podobnosti s klasickou Wiccou je tu i řada rozdílů. Feri se například nehlásí k wiccanskému rede a tak jí nelze mezi wiccanské tradice jednoznačně zařadit. Pravda je ,že o to Feri ,která si cení své jedinečnosti ani nijak zvlášť nestojí.

Zdroje :

http://www.witchvox.com/trads/trad_feri.html
http://www.cog.org/wicca/trads/faery.html :
a další.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama