NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

MOHYLOVÉ POHŘEBIŠTĚ - Skalice,Rybova Lhota

19. května 2010 v 0:39 | Miky |  POSVÁTNÁ MÍSTA
Mohyly

Mám to štěstí ,že žiju v Jižních Čechách ,které krom toho ,že jsou krajem rybníků ,jsou také krajem mohyl. V okolí našeho bydliště se nachází řada mohylových pohřebišť ,která jsou pro mě jako pro pohana samozřejmně velikým lákadlem. Ten z vás kdo však někdy zkoušel mohyly najít ,by mi jistě potvrdil ,že to není žádná legrace. Zapomeňte na Irskou New Grange a podobné homole. Naše mohylky bývají o poznání skromější a rozlišit běžnou terenní vlnu od skutečné mohyly je někdy velmi složité. Rovnou se přiznám ,že jsem v minulosti mnohem častěji hledal ,než doopravdy nacházel. Velmi jsem proto uvítal že k mohylovému pohřebišti nedaleko obce Skalice přímo vede turistická značka. I tak musím říct ,že jsem se musel na místě chvíli rozkoukávat ,než jsem začal mohyly skutečně vidět. Ze začátku to bylo nic moc ,ale po chvilce se mi jakoby otevřely oči a jednotlivé mohyly a také skupiny mohyl (tzv.mohylníky) jsem rozpoznával myslím velmi dobře.
Pohřebiště ve Skalici je velmi staré. Nejstarší mohyly pochází z šestého století před naším letopočtem. Jsou zde hroby z doby Halštatské ,Laténské i Hradištní. Během archeologického průzkumu ze začátku minulého století se zde našlo velké množství bronzových předmětů. Přestože nám bylo s Maruškou na pohřebišti velmi dobře a oba jsme se ve svých meditacích napojili na ducha místa a duše předků ,atmosféru trochu narušovalo necitlivé okolní lesní hospodaření. Lesní cesty tu jsou ošklivě rozježděné těžkou technikou ,hned vedle pohřebiště jsou holoseče a pořezané větvě leží na zemi bez ladu a skladu. Mnoho větví jsme museli s Maruškou odtahat trochu stranou ,aby byly některé mohyly vůbec vidět. Přesto jsme si zde tu svojí hodinku prožili dobře a návštěva pohřebiště nás rozhodně povzbudila k naplánování dalších cest na podobné místa.

Mohyla


Mohyly


Mohyly


Mohyly

Rozhodl jsem se čtenářům blogu trochu pomoct a na druhé z nasledujících dvojic fotografií vyznačuji obrysy mohyl kresbou.
Skupina mohyl 1.


Skupina mohyl 2

Tahle mohyla byla největší. Pravděpodobně to bylo několik mohyl nalepených na sebe ,tzv. mohylník.
Největší mohyla 1


Největší mohyla 2.

Místním duchům jsme vzdali čest zapálenými tyčinkami.
Úcta duchům místa
.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 weronika-desrosiers weronika-desrosiers | E-mail | Web | 19. května 2010 v 0:43 | Reagovat

ahoj hlásneš tu pro mě?? nick weronika..
http://luvhooou.blog.cz/1005/3-kolo-sonc

2 Miky Miky | E-mail | Web | 19. května 2010 v 1:03 | Reagovat

[1]: Promiň ,nehlásnu. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama