NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

MORA - MŮRA

21. května 2010 v 14:41 | Miky |  BOHOVÉ A BÁJNÉ BYTOSTI
JMÉNO : MORA - MŮRA
KATEGORIE : NIŽŠÍ DÉMON
OBLAST : SLOVANÉ ,GERMÁNI.

Když mi bylo asi 17.let měl jsem jednoho večera velmi nepříjemný zážitek. Usínal jsem ve své posteli a v hlavě si přitom probíral události přoběhlého dne. Najednou jsem měl divný pocit jakési tíhy na hrudi a začalo mi hučet v uších ,chtěl jsem se posadit ,ale s hrůzou jsem zjistil ,že nepohnu ani palcem u nohy. Chtěl jsem přivolat rodiče ,kteří se dívali ve vedlejší místnosti na televizi ,ale z úst mi vyšlo jenom tiché "eee…" Zachvátil mě pocit děsu ,myslel jsem ,že umírám. Napnul jsem veškeré své síly a ještě jednou se pokusil z hrůzného stavu vyprostit. Tíha najednou povolila ,hučení v uších přestalo a já se zprudka posadil. Srdce mi bilo na poplach a chvíli mi trvalo ,než jsem se uklidnil a odvážil se znovu si lehnout.
Během svého života jsem se pak setkal ještě s několika lidmi ,kteří mi vyprávěli něco podobného. Jeden můj spolužák z učiliště měl při podobném zážitku dokonce pocit jakoby ze sebe něco skopl a když otevřel oči viděl ještě ,jak se přibouchlo pootevřené okno do jeho pokoje. Jiní lidé přísahali ,že zřetelně cítili jak se jich někdo dotýká ,nebo z nich stahuje deku.
Co se nám to ,ale vlastně při těchto zážitcích děje? Těžko říct. Stále věřím ,že tyto zkušenosti mají nějaké racionální ,fyziologické vysvětlení. Naši slovanští předkové by pro nás ,ale měli pouze jediné zdůvodnění - Mora.
Mora ,nebo též Můra je podle lidové démonologie přízrak ,který usedá usínajícímu člověku na prsa a dusí jej. Je to jakási obdoba upíra ,pouze s tím rozdílem ,že upír je přízrakem mrtvého člověka ,zatímco Mora přízrakem člověka živého. Morou se člověk narodí ,nebo se jí určitou chybou v jednání stává v průběhu života. Lidé dřív také věřili ,že některé čarodějnice se stávají Morou pomocí rituálu schválně ,aby mohly druhým škodit. Duše člověka ,který je Morou opouští ve spánku danou osobu ,aby se pak toulala ,mořila jiné a sála z nich energii. Moru nezastaví ani zavřená okna a dveře ,neboť se dokáže protáhnout v podobě stébla trávy každou skulinou i klíčovou dírkou. Ti ,které Mora pravidelně navštěvuje a moří postupně chřadnou ,blednou a mohou dokonce zemřít. Staré vesnické vědmy znaly celou řadu způsobů jak se proti řádění Můry chránit. Mezi oblíbené ochranné metody patřilo malování pentagramu (tzv.muří nohy) na dveře a na postel. Vkládání zrcadla do lůžka ,neboť když můra v zrcadle spatří svůj odraz lekne se a uprchne ,nebo sypání jablečných ,či slunečnicových jader pod polštář. Známá jsou také kouzelná zaříkadla proti Můrám např. : "Můro, můro muří, nepřistupuj k mému loži, pokud nespočítáš písek v moři, hvězdy na nebi, cesty na zemi." Moru lze také pomocí magických praktik polapit a nepustit do rozednění zpátky do těla původce. V tom případě ,ale člověk ,který je Můrou umírá ,což je docela drastické ,protože často ani sám o svém proměňování neví.
To všechno co bylo řečeno ,patří do tradic pověrečné lidové magie a má možná se skutečností společného jen málo ,jisté ale je ,že výše popsané zážitky jsou poměrně časté a naprosto reálné. Moc by mě zajímalo jestli se fenoménem noční můry už někdo vážně zabýval a existují-li na toto téma nějaké studie.


Na závěr ještě přidám tři strašidelné obrázky ,ztvárňující Moru.


Noční můra 1.Nejznámější obraz noční můry od Henriho Fuseliho.


Noční můra 3.Noční můra od S.Stanhlberga.


Noční můra 2.Noční můra na obrázku mě neznámého autora.


K napsání článku mě inspirovala Lumennina odpověď pro Jaju ,kterou najdete zde.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Oroniel15 Oroniel15 | Web | 22. května 2010 v 14:20 | Reagovat

To je velice zajímavý článek a téma. Mám dojem, že Mora se vyskytla v jedné knize, kterou jsem četla. Nejspíš od této Mory pochází označení noční můra - příšerný, zlý sen.

2 Miky Miky | E-mail | Web | 22. května 2010 v 22:31 | Reagovat

[1]: Přesně tak Oroniel. Mora je tou pověstnou noční můrou.

3 Kersirk Kersirk | 2. srpna 2010 v 12:59 | Reagovat

Taky jsem měl jednou tenhle pocit. Bylo to jednou u babičky na prázdninách asi před dvěma roky. Uprostřed noci jsem se probudil a absolutně jsem se nemohl nadechonout. Celý můj hrudník jsem měl jakoby něčím úplně fest svázaný a příšerně to bolelo. Celé to trvalo asi 5 dlouhých nekonečných minut.

4 Miky Miky | E-mail | Web | 3. srpna 2010 v 7:12 | Reagovat

[3]: Vím o čem mluvíš.

5 Lenka Dvořáčková Lenka Dvořáčková | E-mail | 15. března 2012 v 15:28 | Reagovat

Omlouvám se, že reaguji po několika letech, kdy již výše uvedený rozhovor není aktuální.. Ale třeba má zkušenost někomu pomůže.
Kolem 14 roku života jsem měla podobný zážitek. Byl to můj 1. zážitek s astrálním světem. V noci, když jsem nemohla spát, jsem najednou uslyšela takové zvláštní hučení uvnitř hlavy s pocitem, jenž nelze poopsat. Dnes již vím, že se jednalo o vibrace a následoval trans - pocit,že nemohu pohnout žádnou částí těla.. Z tohoto stavu je možné astrálně cestovat. Ve chvíli, kdy sem byla uvězněna uvnitř těla jsem zahlédla rychle se pohybující bytost s dlouhýma rukama, podobnou s obrázkem od Fuseliho.. Pohybovala se takovými divnými skoky. Skočila mi na hrudník a začala mne škrtit obouma rukama.. Byl to jeden z nejodpornějších zážitků, ze kterého jsem se dlouhou dobu nemohla vzpamatovat. Tento prožitek čisté hrůzy pak několik let ovlivňoval můj život. Mám zřejmě přirozeně otevřené čakry, jak jsme se později dozvěděla a proto se do astrálního světa přes vibrace dostávám v podstatě nechtěně a často již dlouhou dobu. Naučila jsem se astrálně cestovat, ikdyž mé počátky ovlivňoval pocit prožité hrůzy a měla jsem strach, který ke mě přitahoval odporné bytosti, jenž se strachem živí.
V současné době jsem se naučila přijímat tuto skutečnost s láskou a beze strach a od té doby jsem již žádné zlé bytosti v astrále nepotkala. Naopak snažím se cvičit, pacovat s čakrami apod..Astrální cestování nabízí velkou škálu možností. Sice se bojím zatím opustit byt, ale doufám, že i toto časem překonám.
Myslím, že pokud se necvičená osoba omylem jako já tehdy dostane do transu a má z toho hrůzu (nemůže se pohnout apod., což není nic příjemného) tyto bytosti to přitahuje. Tento zážitek svědčí o přirozené schopnosti astrálně cestovat, dostat se do transu. Nechtěně se do transu dostávají i lidé pod vlivem drogy. Například konopí má tyto schopnosti. V tomnto případě však iniciátor nemůže očekávat z astrálu nic dobrého, takže nedoporučuji..
Leny

6 Miky Miky | E-mail | Web | 15. března 2012 v 20:23 | Reagovat

[5]: Díky za zajímavou zkušenost.

7 tom tom | E-mail | 5. února 2013 v 10:16 | Reagovat

mora trapi asi celou naši rodin tatik uz ji jednou vyhodil ale ta potvora se vratila prosim poradte nekdo jak se ji nejlip zbavit

8 Dexter Dexter | E-mail | 12. září 2013 v 12:55 | Reagovat

Z knihy "Světýlka na Křemelné", cit.:
"Značně rozšířena jsou v celé oblasti také pověrečná vyprávění, kde v různých verzích vystupují noční můry. K lidem vcházejí v noci, nejčastěji v podobě klasu nebo tenké postavy. Jako vchod jim slouží klíčová dírka nebo nepatrná skulina pod prahem. Můrou může být i žena i muž. Někte­rá pověrečná vyprávění hovoří o.můrách, které sají mízu stromů a člověku neškodí.
Tato pověrečná bytost je však většinou zákeřná a nelítostná. Vyhlédnu­tou oběť navštěvuje vytrvale tak dlouho, dokud ji nezbaví života. Dotyčný člověk si uvědomuje, že mu ubývá sil, ale je proti můře bezmocný. Dů­sledky jejích návštěv, popisované jako ubývání na váze, bolesti a tlak na prsou nebo obtížné dýchání, jsou zřejmě příznaky plicní tuberkulózy, teh­dy dosti rozšířené choroby. Pověrečná vyprávění hovoří o tom, že napade­ný člověk raději opustil s celou rodinou chalupu, kam můra chodila, a odstěhoval se daleko odtud."
"V Nicově seděly jednou v zimě u nějakého sedláka ženské z Mílova a předly.
Venku se stmívalo, a tak se mílovské přadleny začaly vypravovat na cestu domů. U posledního nicovského domu povídá jedna z nich: "Jděte pomalu dopředu, já musím rychle zajít ještě do tohoto stavení, mám tu něco důležitého vyřídit. Za chvilku vás dohoním."
Ženy popocházely, postávaly, sousedka nešla. Dlouho na ni volaly, ale protože se jí nemohly dočkat, vrátily se zpátky, aby se podívaly, kde zů­stala. Došly až ke dveřím posledního domku.
Jaké bylo jejich zděšení! Žena vězela mrtvá v klíčové dírce - půl těla uvnitř, půl venku. Teď teprve poznaly, že to byla můra, co chodila tlačit obyvatele toho stavení. Dovnitř lezla klíčovou dírkou a právě byla upro­střed, když na ni zavolaly. V tom okamžiku musela zemřít.
Jednou zase čekaly nějaké ženy na sousedku, která zašla do jednoho stavení v Pětichalupách (Studenci).
Za nějakou dobu je čekání omrzelo, šly ji hledat. Uviděli, že dosud stojí na dvoře přede dveřmi domu. Tu jedna z žen zavolala: „Copak tam děláš tak dlouho v takové zimě, ženská! Proč nejdeš dovnitř?“
Na to zavolání se hledaná žena svalila mrtvá na zem. Její duše byla ja­ko můra ve stavení, tělo muselo venku čekat, až se vrátí.
Když se na takové bezduché tělo zavolá, duše se do něj víckrát nevrátí a volající se od toho okamžiku stane můrou sám."

9 araj araj | 6. srpna 2014 v 18:42 | Reagovat

Ahoj, clanek uz byl napsany pred dlouhou dobou ale rad sem napisi. Mora jednu dobu decimovala moji rodinu z matcine strany kdyz matka byla jeste mala. Stavalo se to co je popsane vyse . Doslo to az tak daleko ze deda spaval se sekyrou u postele :-), mora tehdy mela i podobu kocky kdy po zhasnuti svetla stim ze se pujde spat vzdy neco vyskocilo na postel jako kocka a pak uz jste videli jen zelene kocici oci a uz vas dusila. Rodina si myslela ze jim vsem kape na karbit tak o tom nikomu nerikali az jim sama od sebe rekla teta co bydlela nedaleko ze je to obtezuje taky. Podke starych sudeckych nemek je mora clovek ktery potrebuje energii a tak si ji chodi krast k ciyim lidem. Proti More pomuze kdy se na ni nemysli (asi to ta svine citi) ,  kdy ji clovek nenastavuje hrudnik (od mala spim na brichu nebo na boku),  ale teta citila ze si ji stahuji dve ruce z boku aby se ji dostala na hrudnik,  zrcatko v nohach a nebo nejaka svata kniha treba Bible. Omlovam se pisi na mobilu snad tam neni moc chyb....

10 liongold liongold | Web | 6. prosince 2014 v 10:35 | Reagovat

Četla jsem o morách, ale ještě jsem se (naštěstí) s žádnou doopravdy nesetkal. Podle té knihy, kde jsem se o nich dozvěděla se čerstvě narozená mora ještě musí rozhodnout, z čeho bude čerpat energii. Prý to záleželo na tom, co jim jako první matka vložila do úst. Pokud to byl prs - chodila na lidi, pokud kus masa - chodila na zvířata, pokud mléko - mořila krávy a vysávala jim vemena, pokud kus dřeva - chodila na stromy. Prý jste moru z těla vyhnali, pokud jste jim jako první vypláchli pusu svěcenou vodou, protože Boha mořiti nemohla.

11 Jméno Jméno | 6. dubna 2015 v 14:35 | Reagovat

Nevím, zda mám zkušenost přímo s morou. V domě, kam jsme se přistěhovali občas straší. Prvně je tu tedy něco stabilně zalezlé, ale tam stačilo prohlásit se za nového pána domu, vyjasnit si pozice, udělat si s domem dobrý vztah a mám osobně celkem pokoj (občas to stále straší někoho z rodiny).

Kromě toho sem ale chodí na návštěvu i něco lidského - když jsem to zahlédl v příšeří, mělo to podobu průsvitné bílé postavy. Podle mne to souvisí s některým z předchozích majitelů, kdy někdo z nich prostě chodí na návštěvu. Zpočátku jsem se toho dost bál - přesněji spíš děsil.

Jednou, když jsem spal v domě sám, tak jsem to nejprve vnímal na schodišti a potom, když jsem si lehl do postele, tak to za mnou přišlo. Podařilo se mi uklidnit se a prostě jsem čekal co bude. Lehlo si to na mně, měl jsem z toho pocit chladu. Podařilo se mi překonat takové ty návaly děsu a cizosti, zůstat v klidu a začal jsem prociťovat všudypřítomnou lásku. Během chvíle to odešlo.

Takže správné, pozitivní naladění před spánkem může také určitě pomoc.

12 tomas tomas | 15. září 2015 v 3:44 | Reagovat

Čistě náhodou (snad)  jsem se dostal na tyto stránky.. popíšu tedy své zkušenosti s něčím obdobným. Když jsem byl mladší - nyní mi je 36 , dostával jsem se do stavu transů ve kterých jsem měl obdobné pocity jako popisují lidé výše. Nikdy jsem teda neviděl postavy , ale přicházelo to v jakémsi polospánku většinou, jakoby mi zahučelo v uších a přešel jsem do stavu, kdy jsem vnímal okolí ale nebyl jsem schopen ovládat tělo. Je to celkem děsivé, provázel to poměrně silný pocit strachu, nebo děsu chcete li. Zpočátku jsem se snažil s tím extrémě bojovat, měl jsem pocit že přichází smrt nebo tak něco.. jeden z těchto stavů třeba pamatuju tak , že jsem byl jakoby na široké cestě a "nalétal" na mě jakoby jakýsi stín.. v hlavě mi běželo že jestli se mu povede mě celého pokrýt tak zemřu. :-?  Takže snaha probudit tělo včas, byl takový vnitřní boj o život. Naštěstí se mi podařilo jej vyhrát jak jste asi pochopili ;-) Tyto stavy se vracely, časem jsem zkoušel vytrvat v klidu a čekat co se bude dít, ovšem pocit strachu převládal. Veškeré snažení o probrání se, jsem pak soustředil třeba do jediného pohybu těla, když se mi podařilo hnout se,nebo vydat zvuk , probral jsem se. Trvalo to i když jsem měl přítelkyni po x letech, řekl jsem jí o tom protože mne jednou vzbudila. viděla že těžce dýchám a nemohla mě probrat. V posledních letech to dá se říct zmizelo. Nevím jestli jsem se  tím nějak vnitřně srovnal nebo proč, ale jsem rád. Zážitky to nejsou vůbec hezké, tak všem přeji klidné a spokojené noci ;-)

13 ketti ketti | Web | 6. října 2016 v 2:12 | Reagovat

internetová půjčka O_O

14 Jarka Jarka | E-mail | 13. dubna 2017 v 14:07 | Reagovat

O moře jsem už také osobně slyšela, nemusí jen dusit, může člověka trhat... lépe nemyslet.
Nicméně před tvrdým usnutím mi občas běhají zvláštní síly do mysli, že se z toho rychle probudím ještě než usnu a chvíli medituji při světle než se odvážím znovu usínat.
Od té doby co si čtu svatou knihu před spaním, to však polevuje. Nechávám si ji u hlavy jako strážné anděly.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama