NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

ŠAMANSTVÍ (NEOŠAMANISMUS)

19. května 2010 v 18:16 | Miky |  POHANSKÉ SMĚRY A TRADICE
šaman
Šamanství je nejstarším známým spirituálně-praktickým systémem ,který předcházel všechna organizovaná náboženství. Používám raději pojem šamanství ,než šamanismus ,protože přípona "ismus" ve mně příliš evokuje rozličné ideologie ,mezi které mi šamanský způsob života nějak nezapadá. Šamanství je mnohem více spirituální praxí a souborem speciálních technik ,než nějakou ideologií. Šaman sice vychází z určitých předpokladů ,např. ,že všechno je živé a že kromě našeho světa existují ještě jiné ,neviditelné světy ,ale tyto předpoklady se velmi pružně přizpůsobují jakémukoli náboženskému systému. Z toho důvodu můžeme nalézt šamany a šamanky ,nejen u přírodních kmenových společenstev ,ale také všude tam ,kde nejsou přímo pronásledováni.
Od šedesátých let minulého století získávájí šamanství a šamanské praktiky znovu své místo i v tzv.západní civilizované společnosti. U počátků vlny tzv. neošamanismu stáli lidé ,jako Carlos Castaneda ,Michael Harner a M.Eliade ,kteří spojili antropologické a etnografické výzkumy šamanských kultur s praktickým experimentováním. Mnoho lidí v Evropě a Americe se dnes obrací k šamanství ve snaze nalézt své ztracené kořeny a zakusit posvátno nezprostředkovaně ,bez pomoci církví a institucí přímou zkušeností. Lidé ovlivnění pracemi M.Harnera apod. podnikají dnes za pomoci bubnování a chřestění své vlastní duchovní cesty. Ve změněném stavu vědomí ,navštěvují spirituální říše odkud si přinášejí ponaučení a inspiraci k dalšímu životu. Za pomocí starých technik provádějí věštby a léčí sebe i jiné. Šamanství kterému se věnují jednotlivci i celé skupiny se tak stalo svébytným neopohanským směrem.
Jelikož je ,ale šamanství opravdu samotným jádrem přírodní magie ,můžeme zároveň říct ,že zřejmě neexistuje pohanská ,nebo čarodějská tradice ,která by nebyla šamanstvím tak ,či onak ovlivněna. Osobně mám k šamanství velmi blízko. Považuji ho za původní čistou cestu ,nezatíženou balastem složitých teologií a překombinovaných magických nauk. Neošamanismus je podle mého mínění velmi dobrou cestou k navázání posvátného vztahu člověka s prostředím ve kterém žije.


Neošamanka
.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Blé Blé | Web | 20. května 2010 v 18:49 | Reagovat

:-)  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama