NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

JSEM WICCAN ,POHAN ,NEBO ČARODĚJ ?

3. června 2010 v 12:28 | Miky |  ZAMYŠLENÍ
Mám-li odpovědět na otázku z nadpisu článku ,musím říct ,že asi od každého kousek. Nejméně z toho jsem však čaroděj. Nemám vůbec nic proti termínu čaroděj ,nebo čarodějnice a rozhodně ve mně toto slovo nevyvolává žádné negativní emoce ,často ho ostatně používám. Mám ale tento výraz spojený spíše s někým ,kdo se narodil s určitými vyjimečnými vlohami ,nebo s někým kdo prošel náročným výcvikem a intenzivně se zabývá magií. Já z toho nejsem ani jedno. Ano ,vidím auru a někdy i duchy ,ale to nepovažuji za nic moc zvláštního ,tyto schopnosti má kde kdo ,jen si je málokdo připouští. Je také pravda ,že občas čaruji ,ale není to základ mé cesty ,nemám z toho živnost ,ani to neprovozuji denně. Občas také věštím pomocí tarotových karet ,nebo ogamových dřev ,ale moje věštba je spíše zkoumáním vlastního podvědomí ,než nějakou vyjimečnou schopností. "Rozená" čarodějnice vidí v kartách i to ,co v nich vlastně není a řekne vám o vás věci ,které nemůže vědět ,já v nich přečtu hodně o sobě ,ale pro druhé se vykládat zdráhám.
Mnohem více než čarodějem se cítím pohanem. Všechny ty věci kolem čarodějství ,šamanismu apod. jsou pro mne vlastně metodou jak se víc přiblížit přírodě a svému vlastnímu nitru. Nestačí mi vědět ,že ten strom přede mnou ,nebo ten pták sedící v jeho větvích je krásný ,chci cítit jejich energie ,chci s nimi navázat kontakt ,chci vědět ,že patříme k sobě. Pohanství pro mě znamená hlubinný ponor do těchto věcí a nalezení souznění s přirozeným světem kolem nás. Strom ,pro mě není jenom dřevo a zvíře jenom kus masa ,jsou to pro mě bytosti obdařené duší a blízcí příbuzní a tento pocit sdílím společně se všemi pohany minulosti ,přítomnosti i budoucnosti ,proto jsem pohanem. Pohanských směrů je ale celá řada. Některé čerpají z keltské , germánské , slovanské , nebo jiné pohanské mytologie a snaží se zrekonstruovat staré kulty v jejich původní podobě. To já nedělám. To ,co dělají rekonstrukcionalisté je sice malebné a plně to respektuji ,ale složit z těch úlomků informací ,které se dochovaly skutečnou podobu starého náboženství je stejně nemožné a o některé věci ,jako je například obětování jehňat vlastně ani nestojím. Také bych se asi neuměl rozhodnout ,který směr vlastně zvolit. Líbí se mi keltští bohové ,germánské runy i slovanské lidové zvyky. Rád čerpám z pohanství jako celku.
Kromě toho ,že se cítím být pohanem jsem ale také wiccan. Ne proto ,že bych byl zasvěcen v nějaké tradiční wiccanské linii odvozené od Gardnera ,nebo Sanderse ,ale proto ,že moje pohanská praxe a moje rituály jsou do značné míry na těch Garnerovsko-Alexandrovských založené. Kdybych řekl ,že jsem pouze pohan ,nebo čaroděj ,byla by to jenom půlka pravdy. Moje pohanství i čarodějství stojí na wiccanských základech ,kterými jsou Bohyně a Bůh ,trojný zákon ,wiccanské rede ,oslavování osmi svátků a měsíčních úplňků a novů. Pracuji ve vysvěceném kruhu ,používám dýku athame ,atd. Čarodějnice najdete ve všech kulturách a čarodějnictví má mnoho podob. To co dělám já ,je ale podle všech znaků čarodějnictvím wiccanského typu ,proto se nezdráhám říkat si i wiccan.
Všechny tři termíny ; wiccan ,pohan a čaroděj jsou ale pouze názvy ,slova na kterých pramálo záleží. Důležité je to ,co se děje uvnitř člověka ,to jaký je ,ne to jak si říká. Slova a názvy někdy dost matou ,každý si pod nimi může představit něco jiného. A tak se nebráním přátelství s kýmkoli ,ať si říká pohan ,křesťan ,buddhista ,satanista ,nebo ateista. To důležité je obyčejně za slovy a pojmy ,tam někde pod povrchem a máme-li otevřené srdce většinou se to dobře pozná.


žehnání vody
.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ozzro Ozzro | 4. června 2010 v 8:44 | Reagovat

Magii nemusíš provádět denně, abys byl čarodějem...

2 Calis Calis | Web | 4. června 2010 v 16:47 | Reagovat

Vážně dobrý článek. Řekla bych, že i já sdílím podobné názory. Pravdou je, že slova klamou, vždy se vyplatí poznat danou věc, než-li se pouze zabývat termínama. Tvůj článek je mi vážně velmi sympatický, našla jsem v něm kus sebe samotné. :-)

3 Miky Miky | E-mail | Web | 4. června 2010 v 21:21 | Reagovat

[1]: To máš určitě pravdu Ozzro ,kousek toho čaroděje ve mě je ,jen si raději říkám pohan ,nebo wiccan. Když se řekne čaroděj ,nebo čarodějnice vidím před očima osůbku žijící v chatrči plné sušených bylin ,moudrého rádce svých bližních ,který vidí do budoucnosti ,umí namýchat nějaké lektvary a zná bezpočet dobrých kouzel pro všechny příležitosti a k tomu mám přeci jenom ještě daleko. ;-)

4 Miky Miky | E-mail | Web | 4. června 2010 v 21:23 | Reagovat

[2]: Calis ,jak říkal Mauglí ,jsme jedné krve ,ty i já. ;-)  :-)

5 Jája Jája | Web | 7. června 2010 v 0:15 | Reagovat

Miky, krásně jsi popsal, jak tě celou dobu vnímám :-) slovíčka neslovíčka :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama