NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

POHANSTVÍ A SEXUALITA

13. června 2010 v 11:45 | Miky |  ZAMYŠLENÍ
Beltane 02

V mém nedávném povídání (recenze by bylo příliš vznešené slovo) o knize Bobbyho Gryzzlybeara INDIÁNSKÝ LÉČITEL ,jsem toto dílko veskrze chválil. Cítím ,že bych se měl ale zmínit o jednom bodu ,kde jsme se s autorem v názorech přeci jenom trochu rozcházeli.
Podle Grizzlybeara jsou některá lidská onemocnění způsobená přestupky ,kterých se člověk v životě dopouští vůči přírodnímu řádu a Velkému Tvůrci. Tady bych možná ještě dokázal souhlasit ,horší je to však u výčtu těchto přestupků ,který se nachází na samém závěru knihy. Všiml jsem si ,že většina zmíněných prohřešků se točí kolem sexuality. Čtyři body z devíti uváděných se týkají sexu přímo a zbytek většinou alespoň nepřímo. Když to shrnu ,tak je podle Bobbyho seznamu nepřípustné provádět sexuální styky na přírodních místech ,jako jsou lesy ,louky ,pouště ,hory oceány atd. Dále je prý přestupkem provozovat tzv.neobvyklé sexuální styky (nevím ,co tím myslí ,ale obávám se ,že např.homosexualitu) a být pod vlivem sexuálního styku během lovu ,rybolovu ,sběru bylin ,modliteb ,obřadů a léčení. Celý seznam mi připomíná středověké církevní výnosy o tom ,kdy sex ano a kdy ne ,které byly Bobbyho devítibodovému výčtu dost podobné. Nejsem si úplně jistý jestli je tento přístup Bobbyho osobní paranoiou ,nebo jestli je to běžný názor všech léčitelů v Severozápadní Kalifornii ,jak to Bobby tvrdí ,ale každopádně je tento přístup do značné míry v rozporu s tím ,jak na tyto věci nahlížejí evropští pohané.
Z pohanského hlediska jsou veškeré sexuální styky (včetně ,těch neobvyklých) projevem základní přírodní tvůrčí energie a sexuální styk mezi mužem a ženou je z wiccanského pohledu dokonce obrazem posvátného spojení Bohyně a Boha z něhož pramení veškerý život ve vesmíru. Ačkoli i pohané vědí ,že je před některými obřady lépe zachovávat sexuální abstinenci ,aby pak nechyběla ,nebo nebyla rozptýlena potřebná energie ,v zásadě platí že je na sex pohlíženo jako na přirozenou a posvátnou záležitost. Dobrý článek od Starhawk na toto téma najdete zde. Mnohé staré pohanské obřady a svátky měly silný sexuální podtext. Jmenujme například jeden z největších keltských svátků Beltine ,který je radostnou oslavou mladosti ,plodnosti a životní síly ,která se projevuje v novém růstu a kvetení vegetace a rozmnožování lidí i zvířat. Sexuální styk ,nebo jeho napodobování bylo u evropských pohanských národů součástí tzv. plodnostní magie ,která měla zaručit úrodnost polí a prosperitu stád dobytka. Mocný energetický proud vznikající během sexuálního aktu byl ,a někdy dosud je ,využíván jako podpůrná síla pro čarování. Ať už ale patříme mezi pohany v této oblasti odvážnější ,nebo stydlivější všechny nás zřejmě udiví názor Gryzzlibeara ,že milování se v přírodě je něco špatného. Bobby to vysvětluje tím ,že přírodní duchové nemají rádi znečištění lidským pachem a činností. To nechápu. Jsme snad horší než naši zvířecí příbuzní ,kteří se páří v přírodě naprosto běžně?
Chápu ,že tato ustanovení mohou být součástí tradic některých konkrétních indiánských kmenů a že indián ,který tato ustanovení poruší může trpět vinou a následkem toho onemocnět ,ale naprosto se s těmito pravidly neztotožňuji. Špatné je pouze sexuální násilí a zneužívání ,jinak jsme my lidé stejně jako všichni ostatní tvorové na této planetě pevnou součástí přírody a sexuální akt je oslavou života a radostnou a posvátnou záležitostí ke které jsme byli všichni stvořeni.Skyclad
.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lady Rovena Lady Rovena | E-mail | Web | 13. června 2010 v 13:56 | Reagovat

Miky ... plně s tebou souhlasím...a věta "Bobby to vysvětluje tím ,že přírodní duchové nemají rádi znečištění lidským pachem a činností." no nevím...to bychom nesměli ani vyjít z domu...vlastně bychom si nemohli ani ten dům postavit, protože přírodní duchové jsou všude. Jde o to, abychom je respektovali..když čtu podobné názory, tak se ve mě doslova vaří krev ... horší než ve středověku ... no a abych se trošku uklidnila a trochu to odlehčila, tak si dovolím menší rozbor Bobbyho nitra....myslím, že Bobby má asi problém se ženami..a nebo možná muži a hlavně má problém sám se sebou...a už raději nic nepíšu...aby mi někdo říkal, kdy můžu, kdy nemůžu, s kým můžu a jak můžu, tak tohle je jedno z témat, ke kterým se nesmím vyjadřovat :-x protože se vždycky rozčílím :-!  8-O  8-)  :D  pokud s tím oba (nebo klidně i více lidí) souhlasí a není to v rozporu se zákonem, tak ať si užívají jak chtějí ;-) ovšem...člověk by měl brát v úvahu i následky 8-O ...ale to už jsme někde jinde ;-)

2 Hoffka Hoffka | 13. června 2010 v 20:16 | Reagovat

Připojuji se k vašemu názoru. To znamená že sex mohu provozovat tak maximálně v osmém patře v paneláku uprostřed sídliště aby to nemělo moc společnýho s přírodou a když mám malou chatu pod lesem ve středním povltaví, tak je to ještě místo v přírodě nebo ne páč jestli jde o to, že přírodní místa, kde žijí duchové, mají být nedotčená civilizací, obávám se že krom boubínského pralesa (a jestli vubec)takových beztak moc neni, jestli vubec nějaká. Obávám se, že se neumím příliš dobře vyjadřovat :D Přijde mi, že ta hranice je neurčitelná. Navíc sex beru jako naprosto přirozenou činnost všech živočichů...stejně jako jídlo nebo spánek...takže když můžu v přírodě trhat boruvky, proč ne se milovat s drahou osobou. Jak píše Lady Rovena přírodní duchové jsou všude takže bysme jejich přírodní místa nemohli ani zneuctít nějakou "nepřírodní" stavbou. Krom toho z přírody beztak pochází vše s čím člověk pracuje i když se to nemusí zdát, vše tam má základ tak co vlastně neni součást přírody. :-)

3 Miky Miky | E-mail | Web | 14. června 2010 v 11:03 | Reagovat

[1]: No, možná Bobby nějaký problém má ,když o tom tak přemýšlím tak se narážky na toto téma linou celou tou knihou. Četl jsem už od různých indiánů spoustu věcí ,ale s takovýhle postojem jsem se nikdy nesetkal. Možná je to ale opravdu kolektivní postoj Yuroků a dalších kmenů ze Severozápadní Kalifornie. Pak by to byl jenom důkaz ,že si nesmíme indiány a vlastně vůbec nikoho příliš idealizovat. ;-)
Nicméně ta kniha je jinak velmi pěkná a najdou se v ní velmi cenné myšlenky. :-)

4 Miky Miky | E-mail | Web | 14. června 2010 v 11:13 | Reagovat

[2]: Ano ,Hoffko. Sex je určitě naprosto přirozená součást života všech tvorů. Kdybychom přijali Bobyho postoj ,vlastně bychom tím říkali ,že sex je nečistá záležitost a že lidé nejsou na rozdíl od zvířat součástí přírody a to mi přijde na hlavu postavené. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama