NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

JÁNOŠÍK

16. července 2010 v 19:01 | Miky |  FILMY
JÁNOŠÍK-PRAVDIVÁ HISTORIE ,aneb malá exkurze do pohanských zvyklostí osmnáctého století.


Jánošík


Před několika dny mě rodinka vyslala do videopůjčovny ,abych vybral nějaký film. Asi jsem doma všechny svým výběrem zklamal ,neboť jsem se vrátil s posledním zpracováním zbojnické legendy o Jánošíkovi a oni zatím čekali Alenku v říši divů s Johny Deepem ,nebo nějakou komedii. Nějak jsem si ale v té půjčovně nemohl pomoct. Jako malí kluci jsme si vždycky na Jánošíka hrávali a vedle Robina Hooda a Jana Žižky ,to pro nás byl ten správný hrdina ,který bojovával proti zlým a nenažraným pánům a bránil chudé. Moje vlastní děti k mému překvapení oproti tomu vůbec netušily ,kdo to Jánošík byl a tak jsem to bral tak trochu i jako osvětu.
Teď už ale k samotnému filmu. S lítostí musím říct ,že jsem od něj čekal víc. Narozdíl od starého zpracování ,které jsem viděl v dětství se tento nový film drží poměrně přesně historie a dobových reálií a to je bohužel asi jeho jediná přednost. V recenzi na http://fanmovie.cz se píše že scénář je dějově velmi nevyvážený, skáče od jedné postavy ke druhé a nemůže si vybrat, nakolik bude o Jánošíkovi a jeho družině a nakolik o středověkých zvycích s čímž žel nelze než souhlasit. Jednotlivé scény nejsou vůbec špatné ,ale jednotící linka ,nebo idea jakoby chyběla. Divák se v ději těžko orientuje a o tom za co ,nebo proti čemu Jánošík vlastně bojuje se může jenom dohadovat. Skoro to vypadá ,že Jánošík pouze neměl zrovna nic jiného na práci a tak prostě vypomohl svému kamarádovi Tomášovi Uhorčíkovi ,který se chtěl usadit a vzal to zbojničení za něj.
Pro mne jako pro pohana byl ale film zajímavý právě pro ukázky těch středověkých zvyků o kterých hovoří zmíněná recenze. Slovensko bylo počátkem osmnáctého století samozřejmě už dávno křesťanské ,ale ve filmu je dobře vidět ,jak se mezi lidmi křesťanské náboženství stále ještě mísilo se starými pohanskými zvyklostmi a myšlením. Na jednom místě filmu například žádá Tomáš Uhorčík Boha o znamení tak ,že zakřičí do horského údolí a v odpověď se mu ozve zahřmění. Také Panna Marie zjevující se Jánošíkovi stojíc na vodě mi připomínala víc artušovskou Jezerní paní než biblicku světici. Vysloveně pohanskou podívanou je oslava letního slunovratu ,která se ve filmu odehrává dokonce třikrát. Kromě toho uvidí divák také zvyky spojené s pohřbem a svatbou a obojí stojí zato. Zvláště fascinující se mi jevily podivné maskované postavy dupající a chřestící u rakve nebožtíka. Chlupaté kápě na jejich hlavách mi připomínali masku dida (později žida) z masopustních průvodů ,který podle etnografů představuje děda ,tedy ochrannou duši předka. Ve filmu se objeví také dvě čarodějnice. Jednou z nich je přímo Jánošíkova babička ,která je evidentně zběhlá v lidovém léčitelství a tu a tam utrousí nějakou moudrost a druhou ,podstatně temnější je milenka jednoho ze zbojníků Markéta. Markéta se zabývá věštěním budoucnosti ,připravuje pro vesničany lektvary lásky a pro jejich výrobu neváhá použít ani odříznutý penis svého mrtvého syna. Jednomu takovému lektvaru od chtivé šenkýřky podléhá i sám Jánošík. Omámený zbojník má pak vizi vodních démonů (snad rusalek) které se po něm sápou.
Pokud se tedy nebudete od filmu čekat moc napětí ,nebo humoru a vystačíte si s etnografickou exkurzí do slovenských hor osmnáctého století ,může být pro vás nový Jánošík poměrně příjemnou podívanou.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | Web | 17. července 2010 v 8:25 | Reagovat

Podle ukázky si myslím, že mě by zaujala krásná příroda slovenských hor, zahlédla jsem i jejich dřevěné chalupy, zajímalo by mě jak byly zařízené a jak v nich lidé žili.
Ale jinak si asi v paměti uchovám Jánošíka, z filmu pro pamětníky. ;-)  :-)

2 Jája Jája | Web | 23. července 2010 v 1:00 | Reagovat

No prosímtě :-D A LS hned třikrát :-D Ale jak to tak popisuješ, myslím, že na to koukneme :-)

3 Jája Jája | Web | 23. července 2010 v 1:00 | Reagovat

PS: Neměl jsi už být na dovče? ;-)

4 Miky Miky | E-mail | Web | 23. července 2010 v 22:11 | Reagovat

[3]: Dneska jsem odsloužil poslední dvanáctku a dovča mě čeká už od zítřka! :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama