NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

KAMENNÉ STRÁNĚ POD TANKODROMEM

27. srpna 2010 v 6:51 | Miky |  POSVÁTNÁ MÍSTA
kameny

Gary Snyder jednou řekl o japonském mnichovi a básníkovi Saijgóovi ,že jeho padesátiletou buddhistickou praxí bylo pozorování měsíce a květin z mnoha různých míst. Většina lidí si asi duchovní praxi představuje poněkud jinak než "pouhé" pozorování přírody ,ale já jako pohan považuji putování krajinou ,prociťování přírodních energií a komunikaci s místními duchy za důležitou součást své spirituální praxe. Podobně jako naši předkové věnuji při svých cestách zvláštní pozornost vodním pramenům ,stromům ,horám ,mohylám a kamenům. U kamenů a kamenných struktur pak nedělám rozdíl mezi těmi ,které byly uměle vztyčeny a sestaveny lidmi ,a těmi které "naaranžovala" sama příroda. Zvláštní kamenné útvary přírodního původu byly ve skutečnosti uctívány dávno před tím ,než člověka napadlo tyto sestavy svou vlastní silou napodobit. Přirozená skalka ,viklan ,nebo dolmen může mít ,a často dokonce i má ,větší sílu ,než podobné sestavy vytvořené lidmi.
Včera jsem se po dlouhé době vydal na průzkumnou cestu do kamenitých strání pod tankodromem. Na starých černobílých fotografiích kokotského kláštera z přelomu devatenáctého a dvacátého století jsou tyto stráně ještě holé ,porostlé jen nízkým křovím. Dnes jsou strmé břehy nad řekou Lužnicí zarostlé hustým lesem a putování po zdejších skalách a balvanech se podobá objevování rozvalin starého mayského města někde v pralese. Neuvěřitelně krásné kamenné útvary tak zůstávají před náhodným návštěvníkem většinou utajeny. Pokud se přeci jen rozhodnete kameny vidět ,musíte počítat s obtížnou chůzí ve strmém svahu ,roštím ,kopřivami a klíšťaty a věřte ,že toto jsou velice účinní "strážní duchové" tohoto místa.
Já jsem to riskl a šplhal se po stráních nahoru a dolu ,dával jsem při tom pozor ,aby mi neuklouzla noha a občas odhodil nějaké to klíště šplhající mi po lýtku. Obdivoval jsem krásné rozpukané a podivně seskládané kameny a směřoval pomalu k místu ,které je v mapě pojmenované ,jako Kamenné pole stádo. Některé kameny byly skutečně nádherné. Našel jsem útvary vzdáleně připomínající menhiry ,nebo dolomeny i romantické plošinky pod skalními stěnami ,které by dobře posloužili jako meditační místa. Dole u řeky jsem našel dokonce kameny s tzv. mísami. Podobné objekty bývají často spojené s pověstmi a čertech ,kteří zanechali v kameni stopu apod. Uctívání kamenů s miskami je doložené z Irska ,Německa ,Polska a dalších zemí.
Dříve než jsem došel ke kamennému stádu mi ale v kapse zazvonil mobil. Volali mi z práce ,že musím zastoupit kolegyni ,které onemocnělo dítě. Musel jsem to tedy otočit a kamenné stádo jsem protentokrát neviděl.


kámen


kámen


kameny
Mezi kameny lze nalézt spousty nádherných průsvitů a dutin.


kámen
Skoro menhir.


kámen


kameny


kamenná mísa
Kamenné mísy.


kamenná miska


kameny


kameny


kameny


orlí skála
Orlí skála - také skoro menhir.


Kámen
Dub ,kámen a bedla.


kamenyDalší obrázky zde.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | Web | 27. srpna 2010 v 8:56 | Reagovat

Tankodrom a jeho okolí nikdy nezklame, máš krásné snímky.
Líbí se mi "dub, kámen a bedla", ale úplně nejlépe na mě působí ty dva kameny porostlé mechem, před kemennýma miskama. Na tom místě je jak v pohádce. :-)

2 Miky Miky | E-mail | Web | 27. srpna 2010 v 14:20 | Reagovat

[1]: A ve skutečnosti to tam bylo ještě krásnější. :-)

3 Zdenka"ren" Zdenka"ren" | 29. srpna 2010 v 19:58 | Reagovat

Mě nejvíc oslovil snímek Orlí kámen + kámen u nohou mu ležící, protože v nich opět vidím "postavy". V tom prvním jakéhosi "kouzelníka" a v tom menším ležící zvíře s mládětem u boku. Asi kouzelníka hlídá ;-)

4 Miky Miky | E-mail | Web | 30. srpna 2010 v 8:20 | Reagovat

[3]: Na kamenech  je zajímavé ,že vypadají z každé strany jinak. Například tu skalku ,co se ti líbí a připomíná ti kouzelníka jsme nazvali "orlí" ,protože z poněkud jiného úhlu připomíná hlavu orla. Z protější strany než je na snímku dokonce ztrácí úplně svůj menhirový tvar a stává se opravdovou skálou. ;-)

5 Luis Luis | 3. srpna 2014 v 6:47 | Reagovat

Kamenný mísy a jsou super. A když vidíč, jak z nich pije pták, ještě lepší :-)
Máš to tu pěkný.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama