NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

MÍSTA ,KTERÁ MĚ LÁKAJÍ č.4

8. srpna 2010 v 15:51 | Miky |  POSVÁTNÁ MÍSTA
Počet z pohanského pohledu zajímavých ,či posvátných míst ,která mě v naší zemi lákají k návštěvě neustále narůstá. Rozhodl jsem se tedy zveřejnit další ,v pořadí již čtvrtou desítku těchto míst na blogu a poskytnout tak podobným nadšencům jako jsem já inspiraci k novým výletům. Každá z výprav na tato místa se může stát jakousi pohanskou poutí v jejímž cíly se setkáte s rozličnými zemskými a přírodními silami a někdy i s duchy našich předků. Přeji sobě i vám ,aby nám tato setkání přinesla osvěžení ,posilu a nové zajímavé poznatky.


1/ KELTSKÁ SVATYNĚ MARKVARTICE - Dodnes dobře patrná svatyně v poli ,vymezená dvěma remízky s místy zachovalým valem. Asi 1 km jižně od svatyně se nalézají tři kamenné stély ,označované jako "smírčí kříže" nesoucí sluneční symboly. Více zde.


Svatyně Markvartice


2/ ŽURÁŇ - Na kopci Žuráň ze kterého vedl Napoleon bitvu u Slavkova byly nalezeny tři mohyly s pohřebními komorami ,lidskými i koňskými kostrami a množstvím předmětů. Jedná se patrně o germánské hrobky z období stěhování národů.


Vrch Žuráň


3/ ŽIHELSKÝ LES - Podivuhodné kamenné útvary ,viklany ,kamenné mísy a mohutné zvláštně poskládané bloky ,to vše najdeme v žihelském lese nedaleko Rabštejna. Útvary pravděpodobně vytvořila sama příroda. I z fotografií je cítit posvátnost tohoto zvláštního lesa.


Žihelský les


4/ MOHELNO - Městys nedaleko Náměšti nad Oslavou. V okolí nálezy z neolitu i doby železné a množství mohyl ,které daly obci i název Mohelno (dříve Mohylno). Na největší z mohyl stojí boží muka zasvěcená sv.Antoníčkovi.


Mohyla u Mohelna


5/ DOLMEN VRKOSLAVICE - Kamenný monument nazývaný "Čertův kámen" ,stojící na malém návrší nedaleko hřbitova. Soustavě kamenů je přisuzován přírodní původ ,ale mnohé naznačuje ,že by mohlo jít o skutečný ,lidmi postavený pravěký dolmen.


Dolmen Vrkoslavice


6/ KELTSKÁ JESKYNĚ V ÚDOLÍ PLAKÁNEK - Knobloch-Skálova jeskyně nedaleko hradu Kost sloužila dříve pravděpodobně jako přírodní svatyně. V době rovnodenností ozáří sluneční paprsky vnitřní prostor jeskyně ,včetně skalního oltáře pod nímž byly nalezeny nádoby z doby Laténské.


Knobloch-Skálova jeskyně


7/ KROMLECH U LEMBERKA - Po Holešovicích druhý největší Kromlech v ČR. Přestože se jedná o novodobou záležitost sestavenou v roce 1991 sochařem Jiřím Beránkem ,stal se Kromlech místem častých obřadů a mnoho návštěvníků zde cítí sílu.


Kromlech Lemberk


8/ MENHIRY NA JAVORNÍKU - Vrch Javorník je nejvýznamnější šumavskou menhirovou lokalitou. Nejznámějším menhirem zde ,je tzv.Měsíční kámen. V oblasti je ale ještě celá řada neméně zajímavých kamenů ,které si můžete prohlédnout zde.


Měsíční kámen


9/ MEDICÍNSKÉ KOLO HALUZICE - O tomto kamenném kruhu ,který pod vedením šamanky Alicie Hamm vytvořili její čeští přátelé jsem se zmiňoval v předcházejícím článku. Medicínské kolo bylo postaveno podle tradničních indiánských pravidel a slouží k obřadům a meditacím.


Medicinské kolo Haluzice


10/ MENHIR V DOLNÍCH CHABRECH - Tento starý menhir ,který kdysi stál volně v poli najdeme dnes uprostřed zástavby v okrajové pražské čtvrti Dolní Chabry. Menhir nebyl naštěstí zničen ani povalen ,ale pouze ze tří stran obestavěn zahradní zdí. Místní lidé si kamene váží a chodí k němu dobíjet sílu.


Menhir Dolní Chabry


Předchozí články :Obrázek kromlechu u Lemberka z : www.novinky.cz/cestovani
Obrázek jeskyně v údolí Plakánek z : http://www.putujici.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Zdenka"ren" Zdenka"ren" | 8. srpna 2010 v 19:54 | Reagovat

Údolím Plakánku jsem procházela přesně před rokem, je tam moc pěkně a Lemberk je míněn ten u Jabloného v Podještědí, co bývala sv. Zdislava? Okolo toho jezdíme čas od času, že bychom se tam stavili. :-)

2 Miky Miky | E-mail | Web | 9. srpna 2010 v 9:01 | Reagovat

[1]: Přesně tak Zdenko. Kromlech by se měl nacházet v lesíku mezi zámkem Lemberk a Janoviceni v Podještědí. :-)

3 Zdenka"ren" Zdenka"ren" | 9. srpna 2010 v 17:27 | Reagovat

Díky za informaci :-)

4 Ducii Ducii | Web | 9. září 2010 v 13:52 | Reagovat

Netušila jsem, že u Lemberka je nějaký kromlech...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama