NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

SLOVANSKÉ MOHYLY - DOBŘEJICE

3. srpna 2010 v 8:56 | Miky |  POSVÁTNÁ MÍSTA
Včera jsem vyrazil na další svojí pohanskou pouť ,tentokrát k mohylám u vesničky Dobřejice. Ženské části naší rodiny se moc běhat po lese a hledat nevýrazné kopečky nechtělo a tak mě doprovázel pouze náš Honzík ,kterého baví snad úplně všechno.
Dobřejické mohyly se skrývají v lese s podivným názvem Kukle a slovo skrývají je na místě ,neboť jsem si na jejich hledání už kdysi "vylámal zuby". Bylo to v roce 1998. Mohyly jsem tenkrát hledal s kamarádem Radkem. S tím samým Radkem ,se kterým jsem objevil orlí hnízdo. Lítali jsme po lese sem a tam a nic. Tenkrát jsme byli ale ještě příliš ovlivněni obrázky mohyl New Grange a Silbury Hill a nějakou tu terénní vyvýšeninku jsme snadno přehlédli. Od té doby uběhlo spousta času a já získal pár zkušeností s mohylami odjinud a tak jsem věřil ,že tentokrát nevyrážíme nadarmo. Pojistil jsem to ještě doma důkladným zkoumáním mapy a satelitního snímku z mapy.cz ,ale jisté to nemáte nikdy.
Mlaďas nabral hned od vlakové zastávky v Čenkově takové tempo ,že jsem se začal obávat ,aby nemusel v cíly naší cesty postavit mohylu také pro mě. Nakonec jsem to ale zvládl a brzy jsme už chodili ve stráni nad bezejmenným potokem a pátrali po vyvýšeninách ,které by mohly být mohylami. Podle popisu z knihy by tu mělo být zhruba 25 chudých žárových hrobů z doby Hradištní ,tedy cca. 1000 let starých. Našli jsme je tentokrát kupodivu docela brzy ,asi přeci jenom zapracovala zkušenost. Napočítali jsme s Honzíkem asi 12 zřetelných mohyl pěkných oblých tvarů a několik narušených ,u nichž jsme si nebyli úplně jisti. Bylo to moc hezké a zážitek nám znepříjemňovaly pouze nálety klošů jeleních ,kteří nám zasypávaly ruce nohy i hlavu. Kloš je opravdu odporný tvor ,který se živý krví savců i ptáků a ačkoli nás snad žádný nekousl ,jejich lechtání v chlupech na rukou ,ve vlasech a vousech bylo velmi nepříjemné. Kousek dál od mohyl ,tam kde les zřídnul už to bylo lepší a tak jsme zde odpočinuli ,zapálili pár vonných tyčinek ,jako oběť předkům a posvačili. Dokonce vylezlo slunce a prosvětlilo okolní bukový les a nám bylo opravdu dobře.
Výprava byla úspěšná ,přesto mě les Kukle nepřestává přitahovat ,ukrývá se v něm totiž ještě jedno pohřebiště ,Halštatské. Mělo by být mnohem větší ,asi 50 mohyl ,a některé z nich mají mít neobvykle velké rozměry. Toto místo však není vyznačeno na turistické mapě a mám k němu pouze dost neurčitý slovní popis cesty. Možná to jednou zkusím najít ,ale zatím to nechám spát a pokusím se sehnat nějakou mapu.


Polesí Kukle
Polesí Kukle skrývající dvě mohylová pohřebiště.


Mohylové stráně
Bukové stráně kousek od mohyl.


Mohyly Dobřejice
Jedna z mohyl.


Mohyly Dobřejice
Další mohylka.


Mohyly Dobřejice
A nakonec velký hledač mohyl Honzík.Zbytek obrázků zde.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | Web | 3. srpna 2010 v 9:44 | Reagovat

Teda z těch klušů by mě asi trefilo, byla jsem se mrknout na odkaze a je to odporný. Příště pořádně postříkat od hlavy až k patě repelentem, snad by je to odradilo. :-?
Není pochyb o tom, že jste mohyly našli, výlet byl opravdu úspěšný. ;-)  :-D

2 Natty Natty | Web | 4. srpna 2010 v 6:54 | Reagovat

Ahojky Miky, tak hledání mohyl musí být nádherné, já bych koukla ještě očkem po hříbkách :-)však les je úplně stvořený a ty "potvory" co vás tam obletovaly, tak to asi malinko rušilo tu posvátou afmosféru - ale snad vůně tyčinek malinko zahnala jejich nálety. Fotečky jsou krásné a les úžasnýýýý - pěknou středu ;-)

3 Miky Miky | E-mail | Web | 4. srpna 2010 v 12:30 | Reagovat

[2]: Nádherné je to jenom pro někoho Natty ,je to vlastně takové bloumání po lese a když to dobře dopadne najdeš hromádku hlíny ,o které si někdy ani nejsi jistá jestli to nějaká mohyla je. Pro toho ,kdo ale chodí do lesa rád ,spojí to třeba i s tím sbíráním hub a fandí pohanským kultorám je to docela fajn. ;-)  :-D

4 honda honda | Web | 19. června 2015 v 10:47 | Reagovat

půjčky do výplaty do 6000 :-?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama