NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

DIANICKÁ WICCA

7. září 2010 v 20:06 | Miky |  POHANSKÉ SMĚRY A TRADICE
Charakterizovat Dianickou wiccu není vůbec lehké. Obecně řečeno se Dianické tradice orientují na víru, historii a praxi ženských mysterií a spiritualitu země. Termín Dianická wicca je synonymem pro novopohanské náboženské tradice, které kladou důraz na ženské božství. Samotný název je
Zsuzsanna Budapest
odvozen od římské bohyně měsíce, lovu a plodnosti Diany. Bohyně Diana se jako statečná a nezávislá ochránkyně panenskosti a žen feministicky založeným čarodějnicím přímo nabízela.
Mluvíme-li o Dianické wicce ,můžeme mít ale ve skutečnosti na mysli několik různých tradic. Je to trochu matoucí a tak jsem zhruba před rokem na Fóru Bohyně vznesl tento dotaz :
"Ve spojení s dianickou wiccou se objevují jména Morgan McFarland ,Zsuzsana Budapest i Starhawk ,mám v tom trochu zmatek a rád bych věděl čím se tyto směry liší a co mají společného?"

Dianická wiccanka LuciJe ,jedna z autorek webu Bohyně mi odpověděla takto:

"Dianická wicca má několik různých proudů. Mezi dva hlavní patří tradice Zsuzsanny Budapest a tradice Morgan McFarland. Nejen tyto dva navzájem se již nějakou dobu lehce prolínají a z nich vycházejí tradice kombinující obě dvě.
Z Budapest svou tradici založila bez jakékoliv spojitosti s gardnerovou wiccou a z velké části ji postavila na vlastní rodinné tradici. Dianická wicca Z Budapest je tradicí otevřenou pouze ženám, v jejích řadách jsou značnou měrou zastoupeny ženy homosexuální orientace. Tradice stojí na konceptu tzv. pěti mystérií krve - zrození, menarché (první menstruace), porodu vlastního dítěte, menopauzy a smrti. Důraz je hodně kladen na intuici, třeba při tvoření rituálů. Tradice je zasvěcovací, avšak žena nemusí být zasvěcena, aby se mohla prohlásit za dianickou wiccanku. Dianická wicca je v USA zároveň registrovanou náboženskou organizací, která zajišťuje např. i kněžský výcvik - nikoliv pouze ve smyslu wiccy "každý sobě knězem", ale na úrovni duchovních, které vedou veřejné bohoslužby.
Tradice McFarland Dianics nebo též Old Dianic má naopak kořeny v gardnerově wicce, zakládali ji společně gardneriáni a jedna z členek původního New Forest covenu. Tradice je otevřená oběma pohlavím a pokud vím, tak je striktně iniciační.
Starhawk není představitelkou Dianické wiccy, ale Reclaiming, což je tradice s původem ve Feri tradici (ta má původ v gardneriánské a zároveň alexandrijánské wicce). Někde jsem zachytila informaci, že Starhawk je někdejší žačka Budapest, ale tohle je bez záruky. Každopádně se obě dvě navzájem znají a bydlí asi 2 kilometry od sebe."

Na wikipedii jsem se pak dozvěděl ,že se k dianické wicce hlásí také spousta čarodějnic ,kterým je její spiritualita blízká ,ale které přímo nepatří ani k jedné ze zmiňovaných tradic. Ačkoli pro mě není ani teď úplně jednoduché se v tom zorientovat je Dianická wicca jistě nepřehlédnutelným a silným pohanským směrem ,který v žádném řádném výčtu pohanských tradic nemůže chybět.


Diana


P.S. Děkuji LuciJi za poskytnuté informace ,které jsem tu bez jejího vědomí uveřejnil. Věřím ,že by neměla nic proti.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 LuciJe LuciJe | E-mail | Web | 7. září 2010 v 23:03 | Reagovat

LuciJe děkuje za pěkný článek :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama