NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

O LESNÍM POHANSTVÍ

28. září 2010 v 14:58 | Miky |  ZAMYŠLENÍ
Chlístov


Naše planeta je nádherný prostor se spoustou krásných míst.Travnaté stepi ,pouště i holé arktické oblasti ,to vše má něco do sebe ,doma se však cítím pouze tam ,kde rostou stromy v krajině lesů. Je to logické. Narodil jsem se přece v zemi ,která je lesů plná. Narozdíl od mnohých západních zemí máme u nás neuvěřitelnou výhodu. Většina našich lesů je veřejnosti volně přístupná. Jsme zvyklí chodit sem na procházky ,sbírat tu borůvky a houby ,můžeme v nich třeba strávit i noc - nádhera! Doufám ,že to tak zůstane i v budoucnu. Pohled na stromy a pobyt v lese je něco ,co mě odjakživa zvláštním způsobem uklidňovalo a naplňovalo.
Kdysi jsem četl knihu. Jmenovala se Lidé v zoufalství ,bohužel už nevím kdo ji napsal. Byl to pravdivý příběh o hladomoru ,který vypukl mezi eskymáky v důsledku nadměrného lovu zvířat bílými lovci. Poslední zbytky přeživších eskymáků nakonec vláda naložila do letadel a převezla více na jih ,kde bylo potravy dostatek. Eskymáci byli ale zděšeni krajinou stromů ve které nebyli zvyklí žít. Báli se lesů a tvrdili že neznají místní duchy. Nakonec se sebrali a vydali se na několik set kilometrů dlouhou pěší pouť zpátky domů. Já to mám opačně. Mám pocit ,že zdejší duchy znám a krajina bez stromů mi může sice připadat také krásná ,ale přesto tak nějak smutná a prázdná.
Vztah ke stromům a lesům mám ještě umocněn tím ,že jsem dříve hodně trampoval a skautoval. Vím dobře jaké to je spát v lese pod širákem ,sedět večer u ohně a ráno se mýt ve studeném lesním potoce. Snad proto se cítím vnitřně spojen s lesními božstvy jako je keltský Cernunnos ,nebo řecká Artemis. Rád čtu i pověsti hejkalech ,vílách a divoženkách. Některá místa v našich lesích jsou tak nádherná a divoká ,že není těžké si zde tyto bytosti představit.
Když dorazily první oddíly římských vojáků do zalesněných oblastí střední a severozápadní Evropy byli zdejšími pralesy zděšeni. Pro naše keltské ,germánské a slovanské předky to byl ale domov. Nejposvátnějšími místy těchto našich předků byli právě části lesů ,posvátné háje ,takzvané svatobory či nemetony. Keltové vybudovali na základě stromů a jejich názvů dokonce celou abecedu ,tzv.ogam. Také některé runy mají přímý vztah ke stromům. Berkana k bříze ,Eihwaz k tisu ,Ansuz nás dovede k Wotanovu jasanu a Thurisaz zase k hlohu ,nebo trnce.
Nádherný svět starých keltských ,germánských a slovanských bohů ,duchů a kouzelných lesních bytostí je můj duchovní domov. Respektuji Iunity ,jejich způsob života a jejich tundru ,respektuji i africké Masaje v savanách a kalaharské křováky a jejich polopoušť ,moje pohanství je ale bytostně spojeno s lesy. Nikdy jsem se v lese nebál. Les mi připadá bezpečnější než město. Cítím se v něm schovaný ,takřka neviditelný. Blíží se konec září a v lesích je teď vůbec nejkrásněji. Vzduch je naplněn vůní hub a tlejícího listí ,tam kde jsou k tomu podmínky nese se povětřím troubení jelenů v říji. Veverky a sojky teď soupeří ,kdo si připraví větší zásoby potravy na zimu. Pravda - prší ,ale i to k tomu patří. Však nebude pršet věčně a až přestane rád se ještě někam do lesa podívám ,dříve než přijde zima a sníh….


Cernunnos lesní bůh
.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | Web | 29. září 2010 v 19:33 | Reagovat

Ahoj Miky, dnes byl tvůj sváteční den a tak ti přeji všechno nejlepší. ;-)Určitě ještě bude pár krásných slunečných podzimních dnů a ty se dostaneš do lesa, taky ho mám ráda i když bych se v něm sama bála, protože bych nabeton zabloudila. :-)

2 Elen Elen | E-mail | 1. října 2010 v 9:20 | Reagovat

Díky Miky za tvé články, dívám se na svět ze stejného úhlu pohledu a tak mě každé takové zamyšlení potěší. Pokračuj dál, držím palce! :-)

3 Miky Miky | E-mail | Web | 1. října 2010 v 11:30 | Reagovat

[2]: A já zase děkuji Elen za povzbuzení. Rád poznávám další čtenářku svého blogu. :-)

4 aaaa aaaa | 10. dubna 2011 v 13:31 | Reagovat

satanystka O_O  O_O  O_O  O_O  O_O  O_O  O_O  O_O  O_O  O_O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama