NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

PŘEDKOVÉ A PŘÍPRAVA NA SAMHAIN

9. října 2010 v 10:53 | Miky |  ZAMYŠLENÍ
Blíží se listopad a já se pomalu začínám připravovat na Samhain. Rád bych letos tento významný svátek oslavil trochu jinak než v letech předchozích. Souvisí to s tím ,že se v poslední době snažím úctu k předkům opravdu zapojit do své každodenní pohanské praxe. Jsem zatím ve fázi hledání formy a způsobů jak na to.
Uctívání předků je podle etnologů jedním z nejstarších náboženských projevů lidstva. Těžko
dušičky Mexiko
bychom na světě hledali nějaký národ ,či etnikum ,u jejichž kořenů by úcta k předkům chyběla. V moderních společnostech tzv. "vyspělého světa" se sice tato úcta postupně vytrácí ,ale i naši předkové ,kdysi hojně navštěvovali hroby a mohyly svých mrtvých ,aby je pozdravili a nabídli jim obětní dary. Staří Slované uctívali své předky i ve svých domácnostech a z každého jídla jim dávali oběť do domácího ohniště. Předkové jim za to žehnali a ochraňovali je.
S trochou nadsázky se dá říct že starý keltský svátek Samhain u nás dnes tuto úctu k mrtvým zachraňuje. Mnoho lidí dodnes v čase dušiček nelituje námahy a vyjíždí i na několikset kilometrů dlouhé cesty na místa ,kde prožili své dětství a kde odpočívají jejich blízcí ,aby zde alespoň jednou za rok zavzpomínali a uctili ty ,kteří jim předali dar života.
Včera jsem si udělal domácí rituál a celý ho zaměřil na předky a přípravu na Samhain. Oltář jsem vyzdobil runou ódal ,která symbolizuje domov a dědictví po předcích a položil jsem na něj i předměty ,které mi po předcích zůstali. Moc toho nemám ,dopis od strýce Pavla ,knihu ,kterou mi před smrtí dal děda ,svatý obrázek z prvního přijímání po prababičce… Přidal jsem k tomu i dřevěný růženec po paní učitelce ,která učila mého tatínka a nakonec zemřela u nás v domově důchodců - byla to vzácná žena. Vzpomínal jsem na ně na všechny i na ty po kterých nemám nic a přemýšlel o tom co měli za svého života rádi a čím bych je mohl o Samhainu uctít.
Kromě domácího obřadu a návštěvy hřbitova bych rád letos vykonal i rituál na mohylovém pohřebišti v Dražičkách. Rituál v Dražičkách by měl být zaměřen nejen na mé rodové předky ,ale především na pohanské předky ,kteří žili v tomto kraji před tisíci lety a ještě dřív. Pohřebiště vnímali naši předkové jako svatá místa ,kde žijí duchové mrtvých. Prof.PhDr.Zdeněk Měřínský píše ve své knize o Slovanech* toto : " Pohřebiště ,zejména mohylová ,byla umístěna v posvátných hájích ,tzn. Na vyděleném místě ,kde žijí mrtví ,a to mnohdy pomyslně oddělených od světa živých například vodním tokem. Mohly se však nacházet také u magicky důležitých křižovatek cest atd." A právě na těchto posvátných místech ,mnohdy přímo na mohylách ,či hrobech zapalovali naši předkové ohně a pořádali zde vzpomínkové hostiny k nimž byli rituálně přizvaní i mrtví. Něco
Dušičky Mexiko
podobného se děje dodnes například na Ukrajině ,kde jsou o dušičkách hroby zdobeny nejen květinami a svíčkami ,ale je sem přinášeno i jídlo ,pokládají se tu i láhve s alkoholem apod. Podobně se hoduje na hrobech také například v Mexiku ,kde se dušičkám říká Fiesta de los muertos.
Mohylové pohřebiště u Dražiček se mi jeví k samhainovému rituálu mimořádně vhodné. Místo není daleko od našeho bydliště a má skutečně kouzelnou atmosféru posvátného háje. Mohyly jsou zde naprosto zřetelné a přítomnost duchů takřka hmatatelná. Autorům webu www.mystika.cz se je možná podařilo i vyfotografovat. Strach z nich nemám. Minule mě přijali vlídně. Navíc jim nechci brát klid ,ani místo jejich odpočinku znesvěcovat ,hodlám je jen uctít a prodlít chvíli v jejich přítomnosti.


Video z mé poslední návštěvy mohylového pohřebiště u Dražiček.


Jsou na fotografiích dražických mohyl z mystiky.cz duchové?


mystika.cz


mystika.cz


*Zdeněk Měřínský - České země od příchodu Slovanů po Velkou Moravu I.


Zdroj obrázků z Dražiček:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lady Rovena Lady Rovena | E-mail | Web | 9. října 2010 v 11:59 | Reagovat

Samhain je můj oblíbený svátek. Vždycky si vzpomenu na babičku, i když na ni myslím samozřejmě v průběhu celého roku. Měla jsem ji hodně ráda :-) Vždycky za ní chodím a sděluji ji důležité věci z mého života, i když ona to samozřejmě ví ;-) když jsem byla těhotná, tak jsem ji to taky šla říct :-) A když už se tady píše o smrti, tak jsem si včera uvědomila, že už jsem tady nemusela být :D tý jo, tak tomu říkám hodně dlouhé vedení :D trvalo mi to 7 měsíců než mi to došlo :D ale maminka mi včera řekla, že asi babička nade mnou držela ochrannou ruku a tak tady pořád straším O_O  :D
Každopádně na Samhain se těším ... i na návštěvu hřbitova ... vždycky se tam dostávám do stavu vnitřního klidu :-)
sákryš ... zase jsem se dojala :-)

v TV jsem viděla dokument, že právě někde kolem Mexika nebo v té oblasti se mrtví vykopávají a donesou domů. Myslím, že to tak nějak bylo.

2 Elen Elen | E-mail | 10. října 2010 v 9:01 | Reagovat

Máme malý a starý domeček cca v polovině mezi hradem Helfštýn a sv. Hostýnkem. V tomto období je tu doslova cosi cítit ve vzduchu. Včerejšek jsem strávila na Hostýku a dnes tam jedu zas, koná se tam Dušičková pouť křesťanů - chodí v průvodu v čele s knězem a zpívají modlitby. Je překrásný barevný podzim, na vrcholku hory mezi stromy skrze mlhu prostupují paprsky sluníčka,ale nehřeje, už je chaldno. Sedím mezi stromy, poslouchám modlitby a zpěvy, zřetelně vnímám čtvrtý rozměr.......

3 Mirabelka Mirabelka | 10. října 2010 v 19:26 | Reagovat

Hezký večer! Chodím sem už přes rok, ale zatím jsem nepřispívala. Hřbitovy miluju, no jsem mimo jiné sluncem štír 8-) My chodíme každý rok na už nepoužívaný hřbitov na kopci CHotuc, který je u obce Křinec, okr. Nymburk. Máme to kousek. Možná by se Ti tam líbilo, to místo má zajímavou historii už z dob předkřes´tanských. Jo, a je tam hrobka rodiny Wanků, jejíž jeden potomek se zasadil o obnovení hrobu J. A. Komenského. Nechávám jim tam svíčky, mám to tam ráda a cestou si nasbírám pár kuliček klokočí, které tam roste.

4 Jája Jája | Web | 10. října 2010 v 23:12 | Reagovat

Moc dobrý výběr místa :) I na tvých obrázcích se tam cítím taky bezpečně a dobře...  Copak to tam tluče na tom videjku? Na těch fotkách si myslím, že ano, že to jsou... máme pár podobných vlastních záběrů, potvrzených i od jasnozřivých přátel... a svátek nesvátek, dnes jsem se při Hopím rituálku setkala s tátou, který teď v srpnu zemřel, bylo to tak čisté a dojemné a bílé...

5 Miky Miky | E-mail | Web | 11. října 2010 v 9:07 | Reagovat

[1]: Samhain je Roveno také mým favoritem mezi svátky ,a pak ještě Beltine. ;-)  :-D

[2]: Elen ,popsala jsi to tak krásně ,že to úplně vidím.

[3]: Vítám tě Mirabelko! Opravdu jsi tu ještě nekomentovala? Tvoje jméno je mi hrozně povědomé. :-)

[4]: Nemám vůbec šajn ,co to na tom videu tluče. Už jsem o tom dost přemýšlel. Kdysi takhle tlouko víčko fotoaparátu zavěšené na něm šňůrkou ,to už je ale dávno utržené. Že by duch víčka?. ;-)  :-D

6 Lady Rovena Lady Rovena | E-mail | Web | 11. října 2010 v 11:43 | Reagovat

[5]: Beltine mám také ráda :-)

7 Oriel Oriel | 11. října 2010 v 23:32 | Reagovat

Ahoj, chci vás poprosit o radu. Blíže se Samhain já si nevím rady, jak uctít své předky. Jde o to, že mí předci (včetně těch co ještě žijí) jsou všichni praktikující katolíci. Strašně ráda bych zavzpomínala hlavně na svou babičku, jenže jako katoličku by ji to, že praktikuju pohanskou víru nesmírně zklamalo a nejspíš by to považovala za hřích a rouhání.
Doufám, že mi aspoň trochu rozumíte. Jsem trochu v rozpacích, co udělat, abych si laicky řečeno předky spíš "nenaštvala" než aby měli radost.

8 Elen Elen | 12. října 2010 v 9:06 | Reagovat

[7]:U nás je to tak: z maminčiny strany jsou praktikující katolíci, zatímco rodina z tatínkovy strany jsou ateisté. Kdybych k nim přišla na Samhain s pohanským rituálem, tak by se maminka rozplakala a tatínek by si myslel, že mi přeskočilo. A tak za nimi na Samhain chodím a přináším svíce, jdeme na hřbitov, kde na hrobech našich překů zapalujeme svíčky a někdy i dlouhou dobu stojíme a koukáme na hrob a vzpomínáme. Pak projdeme hřbitov a vzpomínáme na lidi, kteří žili v naší vesnici. A nakonec jdeme k našim, kde zase zapálíme svíci, tatínek nalije slivovicu a opět vzpomínáme jak bejvávalo dobře. To je můj Samhainský rituál, projevit předkům ať už žijí nebo ne sounáležitost, vděčnost, lásku.

[7]:

9 Miky Miky | E-mail | Web | 12. října 2010 v 16:41 | Reagovat

[7]: Rozumím ti Oriel ,tohle řeším např. u svojí prababičky. Ale myslím si ,že tyhle věci trápí především nás žijící ,ti mrtví jsou nad věcí. Až budu o Samhainu vzpomínat na svou katolickou prababičku ,položím k její svíčce na svůj pohanský oltář nějaké svaté obrázky a věřím tomu ,že se na mě zlobit nebude.

[8]: Tvůj samhainovský rituál ,tak jak to popisuješ se mi velice líbí Elen :-)

10 Zula Zula | Web | 19. července 2017 v 12:17 | Reagovat

Ako sa dostať zadarmo iPhone5? Veľmi jednoduché! Detailov WEB!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama