NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

HAD A DUHA

11. prosince 2010 v 22:14 | Miky |  FILMY
Had a duhaFilm Had a Duha jsem poprvé viděl někdy krátce po revoluci. Sledoval jsem ho tenkrát na videokazetě velmi špatné kvality. Byla to asi pátá kopie z kopie ,opatřená rychlodabingem ,tj. jedním monotónním hlasem namluvené všechny postavy. Možná podobné filmové zážitky ještě někteří pamatujete. Když jsem ho teď po letech viděl znova ,krásně ostrý a dobře namluvený ,skoro jsem si nebyl jist jestli je to ten samý film. Dělám si legraci ,děj jsem si pamatoval vcelku dobře.
Příběh začíná kdesi v amazonské džungli. Antropolog Denis Allan zde u indiánských kmenů pátrá po nových rostlinných lécích. Dříve než se Allan s indiány rozloučí dá mu kmenový šaman vypít
Ghede
rostlinnou drogu po které má vědec barvité a místy děsivé vize. Když vize pominou tak Allan s hrůzou zjistí ,že vesnice je liduprázdná a jeho kolega ,pilot vrtulníku ,který ho měl dopravit zpět do civilizace je mrtvý. Allan se vydává na dvěstě mil dlouhou cestu pralesem zpátky k lidem. Podaří se mu to jenom díky duchovi jaguára ,kterého předtím viděl ve své vizi.
Po návratu do civilizace čeká Dr.Allana nový úkol. Farmaceutická společnost z Bostonu ho vyšle na Haiti z cílem získat od tamějších woodoo čarodějů drogu pomocí ,které umrtvují a později znovu oživují své oběti ,jež jim potom musí sloužit. Farmaceutická firma si od toho slibuje objev nového "zázračného"anestetika.
V pátrání pomáhá Allanovi krásná doktorka Marielle Duchampová ,která je antropologovi průvodcem a zároveň ho postupně zasvěcuje do tajů haitské kultury. Mezi Denisem Allanem a Marielle nakonec přeskočí jiskra a stanou se milenci. Dobrý hougan (woodoo kněz) poradí Marielle a Denisovi ,aby se obrátili na Mozarta majitele baru a zároveň čaroděje ,který údajně drogu umí vyrobit. Pátrání po zombie-prášku však komplikuje bokor (zlý čaroděj) a zároveň načelník Tonton
Had a duha
Macoutes (policie) Peytraud ,který si nepřeje ,aby bylo tajemství drogy vyzrazeno. Peytraud vyvíjí na Allana a jeho přátelé psychický i fyzický nátlak.Ve snaze zabránit vyzrazení tajemství drogy využívá i svých magických znalostí. Vstupuje Allanovi do snů ,z nichž mu tvoří noční můry a nakonec na něj použije i samotný zombie-prášek. Doktor Allan je zaživa pohřben ,ale když droga přestane učinkovat vyhrabe ho z hrobu Christopher ,který byl kdysi také zombifikován a nyní žije na hřbitově.
Film končí v okamžiku ,kdy na Haiti propuká revoluce a ze země prchá diktátor Duvalier. Na ulicích je chaos ,haiťané si vyrovnávají účty s policisty a ostatními představiteli Duvalierovi moci ,zatímco Denis Allan a Marielle svádějí v podzemí policejní stanice poslední magickou bitvu s Peytraudem. V této bitvě pomůže Allanovi a Marielle jaguár i duchové mrtvých Peytraudových nepřátel ,které velitel policie léta věznil a ovládal.
Zlý sen
Ačkoli jsou některé detaily upraveny je film částečně založen na skutečných událostech ,a to jak historických (Duvalierova diktatura a revoluce v roce 1986) ,tak faktických (výzkum zombie-prášku ,který sestává z mnoha složek z nichž nejdůležitějším je durman a jed tetrodotoxin z ryby jménem čtverzubec.) Odhlédneme-li od některých poněkud přemrštěných hollywoodských efektů ,naskýtá se nám ve filmu i velmi pěkný pohled na reálie a prostředí haitského woodoo. Nezapomenutelným obrazovým zážitkem z filmu je například pouť k posvátnému vodopádu Saut d'Eau ,kde se kdysi podle haitské tradice zjevila Panna Marie ,což je pro haiťany jen jiná podoba bohyně lásky Erzulie.


Zlý sen

Mozart a Denis

zombie-prášek

Peytraud

Marielle a Denis
.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Skeeve Skeeve | E-mail | Web | 12. prosince 2010 v 19:15 | Reagovat

Tedy.... Možná se na film podívám. ;) Díky za tip...

2 Miky Miky | E-mail | Web | 12. prosince 2010 v 19:52 | Reagovat

[1]: Podívej. :-)  Na to jak je to staré ,to vůbec není špatné.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama